Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Barclays Performans Senkronizasyonunu Yoğunlaştırarak Maliyetleri Baskılamanın Peşinde

Barclays'da maliyetlerin düşürülmesi kaynaklı çalışan ücretlerinde performans bağlantısı daha keskin hale getirileceği gibi terfiler tarafında kriterler keskinleşecek... Banka'nın beklentilerinde kötüleşme mevcut.
Barclays Performans Senkronizasyonunu Yoğunlaştırarak Maliyetleri Baskılamanın Peşinde
Yorum

Barclays önümüzdeki hafta yapılacak yıllık toplantıdan önce aktivist yatırımcı Edward Bramson’a karşı savunmasını hızlandırırken, yatırım bankacılarının ücretini düşürüyor.

İngiltere’nin kalan son küresel yatırım bankası, planlara hakim olan birkaç kişinin yorumlarına göre, düşük performans gösteren yatırım bölümündeki getirileri artırmak için maliyet düşürücü bir hareketin parçası olarak ikramiyeleri azaltmayı planlıyor.

Basında dikkat çeken açıklamada “Maliyetlerin baskı altında olduğu açık. Ya ücret kesintileriyle elde edersiniz ya da işten çıkarmalar yapılması gerekir.” ifadelerine yer veriliyor. 

Performans Senkronizasyonuna Ağırlık Verilecek

Performans Senkronizasyonuna OdaklanılıyorBankacıların yıllık ikramiye tahakkuk ettirme oranı, performansa daha yakın olacak şekilde ayarlanmış olup, ilk çeyrekte tahakkukunun geçen yıla göre çift haneli rakamlarla düşmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Değişken maaşları performansa senkronize etmek için Barclays bünyesinde bir politika uygulanmasına rağmen, Yatırım Bankası’nın eski Başkanı Tim Throsby, yatırım bankacılığının ikramiyesini azaltma girişimlerine başarılı bir şekilde direndiğini vurgulamıştı.

Verim Dürtüleri Değiştiriliyor

Şirketin Verim Dürtülerinde DeğişimMaliyet kontrolü üzerinde gerçekleştirilen fokuslanma, Bramson’ın 2 Mayıs’ta kredi kartı kuruluna zorla girmeye çalıştığı sırada gündeme gelmişti. Barclays’ta %5.5’lik hisse senedini Sherborne Investors aracıyla toplayarak bankanın üçüncü büyük hissedarı konumuna gelmişti. Grubun, geri dönüşü iyileştirmek için yatırım bankasını geri ölçeklendirmesi isteniyor.

Talepler, İngiltere merkezli borç verenin yatırım bankacılığı varlığını korumak için mücadele eden Barclays’in Genel Müdürü Jes Staley ile başa çıkma ihtimalini artırabilir.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Barclays’taki verimlilik dürtüsü, 2018’deki bir yıllık bir genişleme sürecinden sonra birimin bir dizi yaşlı işe alım yaptığı ve yeni teknolojiye yoğun yatırım yaptığı yatırım bankası için bir yön değişikliği göstermekte.

Terfiler Daha Sert Kritelere Tabi Olacak

Terfilerde Kriterler KeskinleşiyorPlanlar hakkında iki kişiden edinilen bilgiye göre, Banka’nın da daha az bankacı ile yönetmen ve yönetici direktöre doğru ilerleyen bankacıların terfi konusunda daha sert bir çizgi çıkarmayı planladıkladığı dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor. (Barclays International’da 2017’de 74 olan 85 bankacı terfi ettirilmişti.)

Yer verilen sözler arasında terfilere yönelik “Bu yıl gerçekten zorlu şartlar, bir tanıtım turuna yansıyacaktır. Sadece nadir ve özel çalışanlar çizgiyi aşmış olacak.” açıklamaları çalışanları telaşlandırmış olabilir. Barclays’in, yeni işe alımlara gelen talepler kaydedilirken ücret konusunda daha disiplinli olacağı da ekleniyor.

Yakın geçmişte bankanın ulaşılmaz olduğunu düşündüğü karlılık hedefleri karşısında üst üste işten çıkarılmalar olmuştu. İnsanların ayrılmasının ardından yöneticilerin maaşları performansa bağlamak konusunda daha sağlam oldukları da belirlenmişti.

Bay Staley Yatırım Bankası’nın günlük işleyişi üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldu ve sermaye maliyetini karşılamayan birimin getirilerini iyileştirme konusunda daha ayrıntılı bir odaklanma sözü veriyor.

Düşük Tahakkuk

Düşük Tahakkuk Gündemi Dikkat ÇekiyorGenel olarak Barclays için, Bay Staley bu yılın %9’undan, 2020’de ise %20’den fazla olan maddi özkaynak getirisini (bir karlılık ölçüsü) hedefliyor, bu son zamanlarda içeriye giren kişinin sakrosanç olarak tanımladığı bir hedef olarak betimlenebilir.

Barclay’s’ın ikramiyesinde yaşanan kesintiler, yakın zamanda UBS yöneticisinin yatırım bankaları için en kötülerinden biri olarak nitelendirdiği şeyi takip ediyor. Yatırım bankacıları için primler, yıl sonunda ödenmeden önce her çeyrekte tahakkuk etmektedir. 2019’un ilk üç ayında (1Ç19) düşük tahakkuk, son ödemenin düşük olduğu anlamına gelmekte.

Kötü Beklentiler Mevcut

Beklentilerde Kötüleşme VurgulanıyorGeçen hafta, ABD bankaları da yılın ilk üç ayında alım satım faaliyetlerinde keskin düşüşler yaşadıklarını ilk çeyrek mali tablolarında açıklamıştı. Zayıf Avrupa Bankaları’nın, bu çeyrek ve bir sonraki sonuçları yayınladıklarında daha da kötüleşmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Şirket tarafından derlenen bir konsensüs tahminine göre analistler, yatırım bankasını barındıran bölüm olan Barclays International’da vergi öncesi ilk çeyrek karı için tahminlerini, Şubat tahminlerine göre %10 oranında düşürdü. Bankanın Perşembe günü ilk çeyrek sonuçlarını rapor etmesi planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu