Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Piyasaları, ABD’nin Güçlü İstihdam Verileri Sonrasında Yükselişe Geçti

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan istihdam verilerinin güçlü gelmesi, Avrupa piyasalarının bugün yükseltti.
Avrupa Piyasaları, ABD’nin Güçlü İstihdam Verileri Sonrasında Yükselişe Geçti
Yorum

ABD’nin merakla beklenen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları, geçen haftanın son işlem gününde açıklandı. Beklentiden kötü gelirse FED’in faiz indirimine gideceği söylenirken, ülkede Haziran ayında tarım dışı istihdam oranı 224 bin arttı. 160 binlik beklentilerin fazlasıyla üstünde bir artış gerçekleşmiş oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 3,7 ile fazla değişim göstermemişti.

ABD istihdam verilerinde görülen bu güçlü büyüme Avrupa piyasalarının yeni haftaya yükselişle başlamasına neden oldu.

Avrupa, ABD İstihdamı ile GüçlendiWall Street’te beklenenden daha güçlü gelen iş verilerinin Federal Rezerv’in faiz oranlarında düşüş beklentilerini karşılamasının ardından Avrupa hisse senetleri bu sabahki işlemlerde yükseldi. Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, açılış zilinden kısa bir süre sonra yüzde 0,1 oranında artış kaydetti ve çoğu sektör pozitif bölgede yer aldı.

Avrupa’nın temel madencilik şirketleri, sabahın erken saatlerinde yapılan anlaşmalarla yüzde 0,6’dan fazla bir artış sağladı. ArcelorMittal, Tenaris ve Rio Tinto yüzde 1 yukarı yönde işlem görerek, sektörün en iyi performansını kaydetti.

Bireysel hisse senetlerinde ise Alman Deutsche Bank, aldığı önemli kararlara karşılık Avrupa ölçütünün zirvesine doğru yükseldi.

Deutsche Bank Hisseleri Yüzde 4 YükseldiDeutsche Bank’ın Yatırım Bankacılığı Başkanı Garth Ritchie geçen hafta istifasını açıklamıştı. Anlaşmalı bir istifa olduğu bilinirken, Pazar günü toplanan denetleme kurulu bankanın yeniden yapılanmasıyla ilgili planlar üzerine görüşmeler yaptı. Yatırım bankacılığı işini geri plana çekmeye karar veren banka, küresel alandaki 74 bin çalışandan 18 binini işten çıkaracak.

Deutsche Bank, küresel hisse senedi satış ve alım-satım işlemlerinden çekileceğini ve karlılığını artırmak için kapsamlı bir yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak binlerce çalışanın işine son vereceğini belirtti. Bu gelişmelerle birlikte bankanın hisse senetleri haftanın ilk işlem gününde yüzde 4 artış kaydetti.

İspanya’nın Enagas’ı; RBC, JP Morgan ve Kepler Cheuvreux’tan düşen hedef fiyat dalgalanmasından sonra endeksin altına geriledi.

Enagas Endeksin Altına GerilediKamu hizmetleri firmasının hisseleri haberlerle birlikte yaklaşık yüzde 4 oranında değer kaybetti. Küresel hisse senetleri genel olarak merkez bankalarının ekonomik büyümeyi artırmak için faiz oranlarını rekor düşük ya da yakın tutacağı beklentilerinin artmasıyla yükseldi. Bu beklentiler, Cuma günü izlenen ABD işgücü verilerine de bağlı olarak gelişti.

Döviz piyasalarında ise Türk lirası, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı olan Murat Uysal’ın getirilmesi ile Haziran ayının sonundan bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi. TL’deki kayıplar yüzde 2,5’e yaklaşırken, dolar kuru 5,60 sınırından hızlıca yükselerek 5,7747 liraya kadar ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin faiz oranlarını düşürme yönündeki taleplerini reddettiği ve merkez bankasının bağımsızlığıyla ilgili soruları gündeme getirdiği için Çetinkaya’yı görevden aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu