Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asyalı Yatırımcılar Bölgenin Sağlam Verilerine Odaklanmalı

Asya yatırımcısının, ABD seçim sonuçlarından daha çok bölgedeki güçlü ekonomik verilere odaklanması gerektiği söyleniyor.
Asyalı Yatırımcılar Bölgenin Sağlam Verilerine Odaklanmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Şu anda dünyanın en merakla beklediği olay, ABD seçimlerinden çıkacak olan sonuç. Küresel piyasaların seçim sonucuna nasıl tepki vereceği izlenirken, Aberdeen Standard Investments’tan Asya yatırımcılarına yönelik öneri geldi.

Yatırım şirketinin Asya Bağımsız Borç Başkanı Kenneth Akintewe, Asya yatırımcısının bölgeden gelen güçlü verilere odaklanması gerektiğini tavsite etti.
Çin Genel PMI Verisi Ekim 2020
Kaynak: IHS Markit

Çin hizmet sektörü faaliyetini ölçen anket, Ekim ayında güçlenirken, işe alımların artış gösterdiği sonucunu verdi. Altıncı ayında da toparlanmaya işaret eden Caixin/Markit Hizmet PMI, Eylül ayındaki 54,8 seviyesinden 56,8 seviyesine yükseldi. Çin’in gösterge PMI’sı ise Eylül’deki 53 seviyesinden Ekim’de 53,6 seviyesine yükseldi.

Akintewe, “İki gündür burada oturup seçimler hakkında konuşmamızı şaşırtıcı buluyorum ve birilerinin verilerden bahsettiğini duymuyorum. Asya için seçimlerin gerçekte en önemli şey olmadığını hatırlamak çok önemli. Veriler, var olan en önemli şeylerden biridir,” ifadelerini kullandı.

Başkan, Asya’da ortaya çıkan ve beklenenden daha iyi bir ivmenin devam ettiğini gösteren son sağlam verilere işaret etti. Bölgesel varlıklarda bu veriler nedeniyle güçlü bir performans görüldüğünü belirten Akintewe, bunun devam edeceğini düşündüklerini söyledi.

Hindistan’ın imalat PMI verisi, Ekim ayında 10 yılın en yüksek seviyesine 58,9 ile ulaştı.
Hindistan İmalat PMI Ekim 2020
Kaynak: IHS Markit

Ülkede imalat Ekim 2007’den bu yana görülen en hızlı yükselişini kaydetti. Yeni işler ise 12 yılı aşkın sürenin en güçlü kazanımını elde etti. Asya-Pasifik bölgesinden gelen daha birçok PMI verisi, ekonomilerde ve sektörlerde iyileşmeye işaret etti.

Asya-Pasifik hisseleri bugünkü işlemlerde güçlü yükselişler kaydederken, Hong Kong ve Singapur piyasaları ön plana çıktı. %2’yi aşan yükselişler kaydeden bu piyasalar, bölgedeki yükselişin öncüsü oldu. Çin ve Hindistan’da açıklanan hizmet PMI verileri en yakın tarihli güçlü ekonomik verilerdir.

Akintewe, “Artık ihracatta, üretimde, PMI verilerinde iyileşme görüyorsunuz. Sadece imalatta değil, Çin ve Hindistan’ın hizmet sektörlerinde de. Daha önce tahmin ettiğimizden daha iyi ekonomik veriler gördük. Bu yüzden gelecek yıl için büyüme ivmesi alında oldukça iyi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu