Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Düşüşü Warren Buffet’a 2.8 Milyar Dolar Kaybettirdi

Apple'ın satış tahminlerini düşürmesi üzerine piyasalarda yaşanan karışıklık, Buffett'ın Berkshire Hathaway'ini de zora soktu. İşte detaylar;
Apple’ın Düşüşü Warren Buffet’a 2.8 Milyar Dolar Kaybettirdi

ABD’li teknoloji devi Apple’ın ilk çeyrek için satış tahminlerini düşürmesi piyasaları alt üst ederken, bunun Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i için ne anlama geldiği merak konusu oldu. Sonuçta, dün Apple’ın satış tahminlerini düşürmesiyle dolar kuru 5.72 seviyesine sıçradı ve piyasalarda sert hareketlerin yaşandığı görüldü.

Tim Cook’un yatırımcılara gönderdiği mektup küresel büyümeye ve zayıf bilançolara yönelik endişeleri artırırken akıllara Warren Buffett’ın bugün ne kadar para kaybedeceği sorusu geldi. Nitekim iPhone üreticisi dün kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 7’nin üzerinde değer kaybetmişti ve Kasım ayında da Apple hisselerinden 1 günde 4 milyar dolar kaybeden Buffett’ın bu kez ne kadar zarar edeceği haliyle merak edildi.

FactSet’e göre Berkshire Hathaway Çarşamba günü hisse başına 157.92 dolardan kapanış yapan Apple’da 252.5 milyon hisse sahibiydi.

Warren Buffett Apple’da 252.5 Milyon Hisse SahibiPiyasa kapandığında Buffett’ın pozisyonu 39.87 milyar dolar değerindeydi. Ancak hisseler, Apple CEO’su Tim Cook’un ciro tahminlerini düşürmesi ve buna gerekçe olarak da Çin’in zayıflayan ekonomisiyle düşük iPhone gelirlerini göstermesi üzerine sert düştü. Buna göre Apple hisseleri yüzde 7 civarında veya hisse başına 10 dolar civarında kayıp yaşadı.

Söz konusu düşüş, Berkshire Hathaway’in stoklarını 37.1 milyar dolara geriletti ve bir gecede muhtemelen 2.77 milyar dolarlık zarara yol açtı

Berkshire Hathaway 2.77 Milyar Dolarlık Zararİlgili haberde, ünlü milyarder Buffett’ın 2018’in ilk çeyreğinde 75 milyon Apple hissesi aldığı ve bunun 2017 sonundaki mevcut 165.3 milyon hisseye eklendiği hatırlatıldı. O zaman Buffett, açıkça Apple’ı sevdiğini söylemiş ve hisseleri tutmak için satın aldıklarını dile getirmişti. Görüşünü de; “Şirketin yüzde 5’ini satın aldık. Yüzde 100’üne sahip olmayı çok isterdim. Faaliyetlerinin ekonomisini seviyoruz. Yönetim ve düşünce tarzlarını çok seviyoruz.” sözleriyle anlatmıştı.

Apple’dan hisse aldığını ilk olarak Şubat 2017’de açıklayan Buffett, genelde teknoloji hisselerinden uzak durmasıyla büyük bir şaşkınlık yaratmıştı.

Apple'ın Düşüşü Warren Buffet'a 2.8 Milyar Dolara Mal OlduÇünkü yılların yatırımcısı, daha çok geleneksel ve köklü firmalar üzerine bahse girmesiyle tanınıyordu. Ancak uzmanlar göre portföyünü çeşitlendirmesi gerektiğini anlamıştı ve birçok analiste göre Buffett doğru olanı yaptı. Ne var ki Berkshire Hathaway’in öteki büyük bahislerinin de pek iyi durumda olmadığı vurgulandı.

Şirketin portföyünün yüzde 11’ini oluşturan Bank of America yıllık bazda yüzde 17, Wells Fargo ise yıllık bazda yüzde 23 aşağıdaydı. Bunlar Apple’ın arkasından holding şirketinin en büyük iki pozisyonuydu. Bu arada portföyün yüzde 1.9’unu oluşturan J.P. Morgan ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 8 oranında düşüş gösterdi. Berkshire’ın portföyünün yüzde 10’uyla en büyük dördüncü pozisyonu olan Coca Cola, son 12 ayda yüzde 3 yükselişle pozitif bölgedeyken American Express ise yüzde 3 düşüşteydi.

Tüm bunların yanında Buffett, geçen yıl Omaha’daki yıllık hissedarlar toplantısında “Apple’ın düşüşünü görmeyi çok isteriz” demiş böylece daha fazla hisseyi ucuza alabileceğini belirtmişti. Ve görünen o ki Warren Buffett’ın “Apple’ın düşüşü” dileği gerçeğe dönüştü. Fakat burada mesele, Apple’ın düşüşünün ne kadar ileriye gidebileceği ve yatırımcıların bu düşüşten ne kadar memnun olacakları.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum