Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerikan Hisseleri İyi Gelen Perakende Satışlarla %3’ten Fazla Primlendi

Dün FED’in yeni destek açıklamalarıyla yükselen ABD borsaları, Mayıs ayı perakende satışlarının beklenenden daha iyi gelmesiyle Salı günü kazancını genişletti.
Amerikan Hisseleri İyi Gelen Perakende Satışlarla %3’ten Fazla Primlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende satışlar Mayıs ayında %17,7 oranında yükseliş gösterdi. Piyasa uzmanları %8’lik bir artış beklerken, açıklanan oran tahminleri ikiye katladı. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu artış 1992 yılından bu yana gerçekleşen en büyük sıçrama olarak kayıtlara geçti.

Güncel rakamlara göre 2 milyon 195 bin pozitif vakanın görüldüğü ve 118 bin insanın öldüğü ABD, Covid-19 pandemisinden en ağır yarayı alan ülkelerin başında geliyor. Salı günü piyasaların radarında FED Başkanı Jerome Powell’ın kongrede yapacağı konuşma yer alıyordu.

Powell, ekonominin toparlanmasına yönelik belirsizlik olduğu söylemini yinelese de bugün gelen perakende satışlar ve FED’in son açıkladığı yeni destek uygulamaları pay piyasalarına alım getirdi.

S&P 500 Endeksi (SPX) 3.152,6 puandan açıldıktan sonra %2,5’e yakın artış gösterdi.
S&P 500 Endeksi %2'den Fazla Yükseldi
Kaynak: Investing

Standard&Poor’s 500 gösterge endeksi Pazartesi günü 3.066,59 puandan kapandıktan sonra Salı gününe 3.152,6 puandan başladı.

ABD Merkez Bankası’nın bankalara küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi desteği vermeleri konusunda talimat vermesi ve ekonomiyi destek için daha fazla tahvil alacağını duyurması piyasalara olumlu yansıdı.

Haftanın ilk işlem günü yükseliş eğilimli hareket eden endeks, perakende satışlarda rekor düzeyde artış olması ile kazancını genişletti. TSİ 21:31’de %2,28 artıda 3.135,38 puandan işlem gören S&P, açılışın ardından 3.153,78 puana kadar çıktı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, açılışın ardından %3,4 değer kazanarak 26.611,03 puana ulaştı.
Dow Jones Sanayi Ortalaması %3,4 Artış
Kaynak: Investing

Önceki kapanış seviyesi 25.763,16 olan endeks, Salı gününe 26.326,98 puandan başladı. Açılışla birlikte kazancını genişleten endeksin hareket aralığı 25.811,7 – 26.611,03 oldu. Wall Street’te gerek Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı son veriler, gerekse FED’in duyurduğu yeni teşviklerin etkisi görülürken, ekonomide “V” şeklinde toparlanma olacağına dair beklentiler de artmış oldu.

Nasdaq Kompozit Endeksi’nin kazancı da %2’nin üzerine çıktı.
Nasdaq Kompozit Endeksi %2,6 Artış
Kaynak: Investing

Dün 9.726,02 puandan kapanan Nasdaq, Salı günü açılışta diğerlerine kıyasla daha ılımlı artış göstererek 9.949,78 puanı gördü. Ancak seansın başlamasıyla birlikte %2,6 yükselişle 9.963,63 puana ulaştı.

Analistler FED’in son açıkladığı desteklerin ABD borsalarındaki olumlu etkisinin en az bu hafta boyunca devam edeceğini düşünüyor.

Öte yandan dünya genelinde koronavirüs vakalarının yeniden başlaması, ikinci dalga korkusu oluştururken yatırımcı üzerinde risk iştahını azaltması da oldukça muhtemel. Son elde edilen habere göre koronavirüsle mücadele kapsamında ABD’nin Meksika ve Kanada sınırlarının 21 Temmuz’a kadar zorunlu olmayan geçişlere kapatılacağı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu