Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba İkinci Halka Arzı için Hong Kong’dan 20 Milyar Dolar Bekliyor

Çinli e-ticaret devi, ikinci halka arzı için Hong Kong'u hedefliyor ve yatırımcılardan 20 milyar dolar bekliyor.
Alibaba İkinci Halka Arzı için Hong Kong’dan 20 Milyar Dolar Bekliyor
Yorum

Alibaba Group Holding Ltd’nin New York’taki 25 milyar dolarlık ilk halka arzının üstünden beş yıl geçtikten sonra, Hong Kong’da yatırımcılardan 20 milyar dolar kazanacağı ikinci bir listelemeye katıldığı söyleniyor. 2014 yılında Alibaba’nın halka arzına borsa kuralları nedeniyle dahil olmayan Hong Kong, bu kuralları yeniden yazdı.

Hong Kong Borsası, kendini kanıtlamamış iş modellerini bünyesine dahil etmek için kurallarını yeniden yazmaya başlamıştı.

Hong Kong Borsası Kuralları Yeniden YazdıŞanghay’dan Singapur’a kadar olan borsalar, hızlı büyüyen şirketleri ikili paylaşım sınıfları ve bazı durumlarda kanıtlanmamış iş modelleri ile cezbetmek için kurallarını kolaylaştırdı ve teknoloji halka arzları için giderek daha kalabalık bir yer olmaya başladı.

Hong Kong’un çift sınıflı hisse senetlerine izin verme hamlesi, çoktan şirketi etkiledi ve şehrin geçen yılın en sıcak teknoloji halka arz alanlarından ikisini çekmesine yardımcı oldu. 2018 yılında dünya çapındaki üçüncü ve yedinci en büyük lansman teklifi olan Meituan Dianping ve Xiaomi Corp., hisseleri düştüğü halde her iki de Hong Kong’da halka açıldı.

Yaklaşık 400 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Alibaba, her zaman en büyük ödül olarak görüldü.

Alibaba Büyük Ödül OlacakHong Kong Borsalar ve Takas Ltd. Şti. İcra Kurulu Başkanı Charles Li, son yıllarda defalarca şirketin şehirde listelenmesini istediğini söyledi. Alibaba’nın gözetiminde, e-ticaret devinin iki sınıf yapılara izin veren New York’u seçtiği gözlenmişti. HKEX hisseleri, bugünkü işlemlerde yüzde 2,2 artarken, Hang Seng endeksi yüzde 0,4 artış gösterdi.

Hong Kong’a yardım edebilecek bir gelişme, Alibaba gibi Şanghay’a teknoloji geleneğini çekecek olan Çin emanet makbuzlarını tanıtmak için bir ana girişim başlatılmasıdır. Şehir aynı zamanda yaklaşmakta olan yeni bir teknoloji kuruluna da ev sahipliği yapıyor, ancak bu mekan daha çok küçük ev şirketlerini hedef alıyor.

Hong Kong’a girmek, ABD ile Çin arasında giderek daha gergin bir ilişki yaşanması nedeniyle kurucu Jack Ma için önemli bir siyasi hareket olabilir.

Jack Ma için Önemli Bir Siyasi HareketCDR yolu kapalıyken, Alibaba’nın Hong Kong’da işlem gören hisse senetleri olması en iyi seçenek olabilir. Temmuz ayından itibaren, Çin’deki yatırımcılar, iki pazar arasındaki borsalar aracılığıyla iki sınıf pay yapısına sahip Hong Kong’da listelenen şirketleri satın alabilecekler.

Alibaba’nın cazibesine yönelik çabalar, Hong Kong hükümetinin zirvesine gitti. İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, şehirdeki bir halka arzı göz önünde bulundurması için Ma’yi teşvik etti.

Morgan Stanley analisti Anil Agarwal, bir Alibaba halka arzı, Hong Kong’a gelen diğer teknoloji şirketleri için katalizör olacağını söyledi.

Diğer Teknoloji Şirketleri için Katalizör OlacakHong Kong’un kuruculara orantısız oy kontrolü sağlayan yapıların benimsenmesi, büyük ölçüde Alibaba’nın kaybına neden olan uzun yıllar süren tartışmaların ardından geldi. Geçen yıl getirilen ikincil girişler için yeni kurallar uyarınca şirket, Hong Kong’da bazı kilit yöneticilerin kurulu aday göstermesine izin veren yönetişim modellerini yasaklayan standart kısıtlamalara muafiyet için başvurabilir.

Kural değişikliklerinin duyurusunu yapan Li, biyoteknoloji gibi sektörlerdeki şirketleri kanıtlanmış kayıtlar olmadan halka açılmaya teşvik etmek için diğer kısıtlamaları da hafifletti. Borsa ayrıca çift sınıflı hisse kurallarının nasıl genişletilebileceğini araştırıyor, böylelikle şirketler ekstra oy gücüne sahip hisse senedi tutabiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu