Yatırım yapmaya başla!

ABD Vadelileri, Asya Spot Hisseleri ve Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Giriş Yaptı

ABD vadeli endeksleri ve Asya hisse senedi piyasaları Aralık ayının ikinci haftasına satıcılı başlarken Borsa İstanbul gevşemeden geri kalmadı.
ABD Vadelileri, Asya Spot Hisseleri ve Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Giriş Yaptı

10-14 Aralık işlem haftasına giriş yapıyoruz. Dünya artık daha farklı bir görünüme kavuşuyor. Özellike finansal piyasalar penceresi sakinleri bakış açısını değiştirmiş ya da değiştirmeye yüz tutmuş durumda. O eski zamanlardaki endekslerin geri çekilmesini alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcılar gitmiş çoktan, yerlerini daha temkinliler ya da biraz daha izlemeyi sevenler almış…

Özellikle küresel piyasalarda belirsizlik havasının baskınlığına kaynak gördüğümüz Brexit süreci, İtalya gündemi ve ABD Çin ticaret savaşları… Yatırımcılar bu gelişmelerin reaksiyonuda piyasalarda öngörünün güçleşmesi neticesinde endekslerdeki geri çekilmeleri yatırıma dönüşecek bir fırsat olarak görmüyor artık. Volatilitenin yüksek olduğu bu dönemlerde pazarda kırılganlığın artması da öteki bir tehdit olarak öne çıkıyor.

ABD Vadelileri ve Doğu Endeksleri Aşağı Yönde

Asya ve ABD Piyasalarında Satıcılı Bir Hafta BaşıAralık ayının ikinci işlem haftasında ABD vadeli endekslerinde görünüm aşağı yönde. Dow 30 %0.73, S&P 500 %0.68, Nasdaq %0.74 değer kaybı sergiliyor. Diğer tarafta Uzakdoğu piyasasında, spot hisse senedi endeksleri de ABD vadelilerine paralel hareket ediyor.

Hong Kong’lu Hang Sens %1.32, başkent Tokyo’dan Nikkei 225 %2.12 ve Güney Kore’nin o güzel nehirli şehri Seul’den KOPSI %1.06’lık geri çekilmelerle haftaya satıcılı bir giriş yapıyor.

BIST 100’e Bakış

Borsa İstanbul 100 Endeksi Detaylı BakışGelişmelerin küresel piyasalarda satıcılı bir hafta başını işaret ettiğini beklerken endeksin açılışı ile derinleşen aşağı yöndeki hareket ile %0.70 (10:30) civarında geri çekilme gözlemliyoruz.

Borsa İstanbul 100 endeksinde baktığımızda yorumlanan destek seviyelerini 93.310 ve 92.920 bölgelerinde gözlemlerken, olası dirençlerini ise 94.000 psikolojik olmak üzere 93.950 ve 94.200 seviyelerinde takip edebiliriz.

Aralık Vade Endeks ve Döviz Kontratlarında Görünüm

Aralık Vade Endeks ve Döviz Kontratına BakışVadeli tarafa baktığımızda Aralık vade endeks kontratında %1.0’a yakın değer kaybı gözlemlenirken, 117.475 seviyelerinde işlem görmektedir. Teknik verilerinde yorumlanan denge noktası (118.400) ve ilk desteğinin (118.000) altına salınan kontrat küresel piyasalardaki negatif hareketten nasibini almış gözükmekte. Diğer tarafta olası direnç bölgeleri 119.000 seviyesinde teknik ve psikolojik olacak şekilde gözlemlenebilir ve kırılması halinde plası 119.420 seviyeleri takip edilebilir.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Aralık vade döviz kontratında ise %0.34’lük bir değerlenme gözlemleniyor (Long). Kontratın yorumlanan teknik verilerine baktığımızda 5.300 ve 5.260 seviyelerinde olası destek noktaları, 5.400 ve 5.460 direnç bölgeleri olarak takip edilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum