Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haftanın Son İşlem Gününde ABD Tahvil ve Hisse Senedi Piyasaları Getiri Sağladı

Haftanın son işlem gününde tahvil kanadından çıkışlar görece riskli varlıklara olan taleple sonuçlanırken yatırımcının yüzü güldü.
Haftanın Son İşlem Gününde ABD Tahvil ve Hisse Senedi Piyasaları Getiri Sağladı
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları beklenenden daha iyi gelen Çin’in ekonomik verilerinin güvenli varlıklara olan talep kanadında reaksiyon göstermesi üzerine Cuma günü düştü.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi Perşembe günü kaydettiği %2.502’ye kıyasla % 2.562 olarak gerçekleşti. 2 yıllık kıymetlerdeki verim ise %0.11 artış ile %2.393 seviyesine yükseldi.

Fiyatların tersine hareket eden verim, yeni verilerin Çin bankalarının Mart ayında kredi verimini artırdığını ve Çin ihracatının Şubat ayında geriledikten sonra yükseldiğini göstermesinin ardından bir gecede tırmandı.

Çin’in Rolü Büyük

Dünya Ekonomisinde Çin ÖnemliÇin Halk Bankası’nın Cuma günkü açıklamasına göre, Çinli bankalar geçen ay 1.69 trilyon yuan (251.5 milyar $) yeni yuan kredisi verdiler. Bu gelişme ankete katılan ekonomistler tarafından Şubat ayında kaydedilen öngörünün üzerinde gerçekleşti.

Yatırımcılar Çin’e çok dikkat ediyorlar çünkü Çin, dünyadaki ekonomik büyümede büyük bir rol oynuyor.

Crédit Agricole’da ABD Hazine işlemleri başkanı Daniel Mulholland, “Bugün açıkça riskli bir gün.” dedi ve bunun Çin verilerine göre, küresel büyüme görünümüyle ilgili son endişeleri hafifletmeye yardımcı olarak ilk katalizör olduğunu ifade etti.

Mart’a Göre Daha Düşük Artış

Verilerde Mart'a Göre Düşük GenişlemeCuma gününden önce, Hazine kıymetleri bu hafta dalgalanma gösterdi ve yatırımcılar ABD’deki en son ekonomik verilere tepki gösterdi. 10 yıllık nottaki verim Çarşamba günü %2.479’a düştü.

Veriler, tüketici fiyatlarının bir yıl önceki Mart ayına göre %2’den daha az yükseldiğini ve sessiz enflasyon eğiliminin uzatıldığını işaret ettiği şeklinde yorumlandı.

İşgücü Verisi Hareketliliğe Neden Oldu

Açıklanan Veri Hareketliliğin Kaynağıİşgücü Bakanlığı, ABD’deki işten çıkarmalar için vekil olan ilk işsiz iddialarının, 6 Nisan’da sona eren haftada 8.000’e düştüğü, toplamda ise (mevsimsellikten arındırılmış) 196.000’e düştüğünü açıkladıktan sonra verim Perşembe’ye tırmandı.

Genel olarak, pozitif ekonomik veriler Hazine taleplerini azaltıyor, çünkü azalışlar yatırımcıların hisse senedi gibi riskli varlıkları desteklemesine neden oluyor. Daha hızlı ekonomik büyüme ile birlikte gelebilecek olan enflasyonu hızlandırmak, uzun vadeli tahvillere olan en büyük tehditlerden biri olarak ele alınabilir, çünkü sabit ödemelerinin alım gücünü aşındırmaktadır.

Yüz Güldüren Wall Street

12 Nisan Cuma Primlenen Wall StreetNew York borsaları 12 Nisan Cuma günü yatırımcısını sevindirdi. Hafta boyunca inişli çıkışlı seyreden dünya borsa endekslerine karşılık haftanın son işlem gününde ABD varlıkları ciddi bir değerlenme ile işlemlere merhaba dedi.

Dow Jones geçtiğimiz günlerdeki kayıpların ardından, %1.03 değerlenme ile 2019 başından bu yana kaydettiği tepe seviyelerine geri geldi ve haftayı 24.412 puandan kapattı. S&P 500 %0.66 ve Nasdaq ise %0.46 değer kazandı; endekslerin kapanış seviyeleri sırası ile 2.907 ve 7.984 puandan gerçekleşti.

FAANG’larda Görüntü Güzel

Ünlü FAANG'ların Performansı GüzelYatırımcıların bir süredir içinde bulundukları ünlü FAANG grubu hisse senetleri geçtiğimiz yılın son aylarında yüksek değerlenme ve yüksek kırılganlıklarla finans gündemlerini meşgul etmişlerdi.

2019 yılında küresel risk iştahının politik kanatlı hareketlilikten aldığı destekle değer kazanımlarını katılaştıran ABD endekslerinde FAANG grubu fazla tercih edilenler arasındaki yerini tekrar aldı.

Yatırımcı dot-com balonu korkusundan çıktı; teknoloji ve bilgi teknolojileri hisse senetlerine ciddi bir geri dönüş gösterdi. Talep arttı ve buna rölatif fiyatlamalar yükseldi, getiri yüz güldürmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu