Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Son Bir Yılda 10 Bine Yakın Bitcoin ATM’si Kuruldu

Ülkede geçtiğimiz yılın mart ayından bu yana Bitcoin ATM’leri yüzde 177 oranında arttı.
ABD’de Son Bir Yılda 10 Bine Yakın Bitcoin ATM’si Kuruldu
Son Güncelleme: 
Yorum

1 Mart 2020’den bu yana, dünya çapında kurulan yeni Bitcoin ATM’lerin sayısı10.000’e yaklaşıyor. Coin ATM Radar’dan alınan en son verilere göre, mevcut makine sayısı geçtiğimiz yıl 7.152 iken, yüzde 57.5 artışla 9.683’e ulaştı. Bu faaliyetlere yönelik daha önceki araştırma geçtiğimiz yılın Kasım ayında yapılmış ve dünya çapında yüzde 80’lik bir artış bildirilmişti.

Veriler geçmiş dönemde olduğu gibi en fazla Bitcoin ATM’si sayısının ABD’de olduğunu gösteriyor. Dünya genelindeki 16.835 cihazdan 13.699’u ABD’de bulunuyor. Rakamlar ülkedeki Bitcoin ATM’sindeki büyümenin dikkat çekici olduğunu ortaya koyuyor. ABD’deki kripto ATM sayısı son bir yılda yüzde 177 oranında arttığını gösteriyor.

Kripto ATM Sayısı Artıyor

Kripto ATM Sayısı Artıyor
Kaynak: Coin ATM Radar

Bir sonraki en yüksek Bitcoin ATM sayısına sahip ülke olan Kanada, 1.268 cihaz ile dünya çapındaki makinelerin yaklaşık yüzde 7,5’ini oluşturuyor. Coin ATM Radar, Avusturya ve Birleşik Krallık’ta son birkaç yılda Bitcoin ATM kurulumları açısından biraz daha yavaş bir artış gördü. Avusturya’da makine sayısı Mayıs 2019’da zirve yaptı.O dönem 266 olan ATM sayısı bu hafta itibariyle 153’e kadar gerildi. Bu da yüzde 42.5 oranında bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık’ta Şubat 2020 itibariyle 283 cihaz olduğu bildirildi. Veriler her gün 34.6 yeni kripto ATM’si kurulduğunu gösteriyor. Bu makinelerin büyük bir çoğunluğu yüzde 77,6’sı sadece satın almaya hizmeti sunuyor. Kalan yüzde 22,4’ü hem alım hem de satış işlemlerini destekliyor.

ABD, Kanada ve Avrupa, dünya çapındaki tüm kripto ATM’lerinin büyük bölümünü elinde tutarken, Hong Kong 85 makine, Rusya 53 makine ve Kolombiya 46 nakine ile dünya genelinde en çok kripto para ATM’sine sahip olan ülkeler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%