Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Huawei Kararını Erteledi, Küresel Hisseler Teknoloji Gerginliğiyle Karışık Seyretti

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei hakkında parça ve teknoloji alınmasını yasaklayan kararını 90 günlüğüne erteledi. Küresel piyasalar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren gerginlikle karışık seyretti.
ABD Huawei Kararını Erteledi, Küresel Hisseler Teknoloji Gerginliğiyle Karışık Seyretti
Yorum

Geçtiğimiz hafta ABD, Huawei ve 70 bağlı ortaklığının hükümet onayı olmadan ABD şirketlerinden parça ya da teknoloji almasını yasakladığını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Hizmetleri Tedarik Zincirini Koruma” kararnamesine göre Çinli teknoloji devi Huawei, ulusal güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle kara listeye eklendi.

Ancak ABD Ticaret Bakanlığından gelen son açıklamada, Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarının 90 günlüğüne askıya alındığı bildirildi. Çin ile Amerika arasındaki teknoloji gerginliği ile küresel piyasalar karışık seyretti.

Geçen hafta Huawei’nin kara listeye alınmasının ardından uygulanan ticari kısıtlamaların bazıları ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 3 aylığına ertelendi.

Huawei Kararı ErtelendiAlınan bu erteleme kararı Huawei’nin mevcut ürün ve ağların bakımı ve cep telefonlarının güncellenmesi için gerekli ABD yapımı ürünlerin alınmasına 90 günlüğüne izin vermesi anlamına geliyor. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 3 ay boyunca Huawei teknolojisine dayanan telekomünikasyon şirketlerine başka anlaşmalar yapmaları için imkan tanınmış olacağını söyledi.

Huawei’nin ABD kara listesine eklenmesi sonrası etkilerini değerlendiren analistler, kararnamenin Huawei ürünleri kullanan herhangi bir şirket üzerinde de küresel etkiler yaratacağını belirtti.

ABD endeksleri Çin ile başlayan teknoloji gerginliğinin etkisiyle düşüş gösterdi.

ABD Endeksleri DüştüDow Jones Endeksi kapanışta %0,33 geriledi ve 25.679,90 puana indi. S&P 500 Endeksi %0,67 düşüşle 2.840,23 puana, Nasdaq Endeksi ise %1,46 düşüşle 7.702,38 puana indi. Asya hisse senetleri karışık seyrederken, Çin borsaları bölgenin en fazla kaybedeni oldu.

Tokyo’da işlem gören Topix Endeksi %0,3 gerilerken, Hong Kong hisseleri dalgalı seyretti. Şanghay Bileşik Endeksi %1,5, Güney Kore’de Kospi Endeksi %0,2 yükselirken, Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi değişmedi.

Pekin’de China Vision Capital Management Başkanı Sun Jianbo, Çinli şirketlerin Huawei yasağından kaynaklanan arz eksiğini telafi etmek için bir şansı olduğunu söyledi.

Huawei Kararı EtkileriSun Jianbo küresel telekom tedarik zincirinin ABD olmadan da çalışabileceğini dile getirdi. Çin ve ABD hükümetlerinin her iki tarafa da zararı dokunacak en kötü senaryolara izin vermeyeceğini, bu nedenle de en kötüsünün fiyatlanmış olabileceğini yorumladı.

Morgan Stanley, ticaret görüşmelerinin çökmesi durumunda, küresel ekonominin durgunluğa sürükleneceğini söyledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip ülkeler arasında devam eden ve bir türlü anlaşmaya varılamayan ticaret savaşları, küresel ekonomi önünde en büyük engel olarak yorumlanıyor.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley Çin mallarına tarifelerin yükseltilmesinin dünya ekonomisini resesyona doğru iteceğini ve FED’in faizleri sıfıra indirmek zorunda kalabileceğini vurguladı. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria da dün yaptığı değerlendirmede, ticaret belirsizliğinin büyümeyi ve yatırımları tehlikeye attığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu