Yatırım yapmaya başla!

ABD Endeksleri Resesyon Endişesiyle Düşerken, Negatif Faizli Tahviller Rekor Kırdı

Son zamanlarda gelen ekonomik veriler ve ticaret savaşındaki gelişmeler resesyon endişesini artırırken, ABD endeksleri düştü, negatif faizli tahviller 16 trilyon doları aşarak rekor kırdı.
ABD Endeksleri Resesyon Endişesiyle Düşerken, Negatif Faizli Tahviller Rekor Kırdı

Gerek Çin ile devam eden ticaret anlaşmazlığı gerekse küresel boyutta yaşanan jeopolitik gerilimler ABD’de resesyon endişelerinin artmasına sebep oldu. Söz konusu endişenin son günlerde artmasıyla beraber, endekslerin getiri eğrisinde düşüşler gözlendi. Bununla birlikte negatif faizli tahvillerin toplam tutarı 16 trilyon doların üzerine çıkarak rekor seviyeyi kaydetti.

ABD borsalarına gelen sert satışların etkisiyle ana endekslerde %3’ün üzerinde kayıplar gözlendi.

ABD EndeksleriGün içi en yüksek 26.035,08 puanı gören Dow Jones Endeksi, kapanışı %3,05 değer kaybıyla 25.479,42 puandan yaptı. 2.839,64 ve 2.894,15 puan arasında gidip gelen Standard & Poor’s 500 Endeksi kapanışı %2,93 düşüşle 2.840,60 puandan yaparken, Nasdaq Endeksi ise %3,02’lik düşüşle işlemlere 7,773,94 puandan son verdi.

Bu ayın başında ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar dolarlık Çin mallarına %10 ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında küresel hisselerde düşüş yaşandı. ABD Ticaret Temsilcisi bu hafta başında yaptığı açıklamada, söz konusu vergi artırımının 15 Aralık’a ertelenebileceğini belirtti. Bu gelişme sonrasında küresel borsalarda satış işlemleri hızlandı.

ABD 30 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi ilk defa 2 yıl vadeli tahvillerin altına geriledi.

ABD TahvilleriABD’nin 30 yıl vadeli tahvillerinin faizi Çarşamba günü 15 baz puanlık düşüş gösterdi. Söz konusu düşüş uzmanlar tarafından, ABD ekonomisinin önümüzdeki 18 aylık dönemde resesyona girileceğinin habercisi olarak yorumlanıyor.

Tahvil piyasasında yaşanan olumsuz sinyalle birlikte, negatif faizli tahvillerin toplam tutarı 16 trilyon doların üzerine çıktı. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerken, %1.5573 seviyesi ile %1.5609 olan iki yıl vadeli tahvil faizinin altında kalmış oldu.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. Dinamik Piyasalar Başkanı Nader Naeimi, merkez bankalarının resesyonu önleyebilmek için yeterli birikime sahip olmadığını söyledi.

Resesyon Borsa EtkisiTicaret savaşında yaşanan gelişmelerin küresel merkez bankalarının etkilerini giderdiğini belirten Naeimi, bunun ise getiri eğrisinin tersine dönmesinin sonuçlarından biri olduğunu aktardı. Goldman Sachs Group Inc. Stratejisti Praveen Korapaty ise yaptığı değerlendirmede, Çin ve Avrupa verilerindeki olumsuzluğun, küresel tahvil rallisini tetiklediğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum