Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Endeksler Trump’ın Koronavirüs Önlemleri Açıklamasının Ardından Geriledi

Trump’ın koronavirüsle mücadele kapsamında yaptığı açıklamalar yatırımcıların tedirginliğini azaltmadı. Ülke borsalarındaki devre kesici noktasına getiren sert düşüşler oldu.
ABD’de Endeksler Trump’ın Koronavirüs Önlemleri Açıklamasının Ardından Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye saati ile gece 03:00 sularında  Oval Ofis’ten ulusa sesleniş konuşması yaptı. Ülkede Kovid-19’un bulaştığı kişi sayısı 1107’ye ölü sayısı ise 32’ye yükseldi. Trump, hızla yayılan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemleri anlattı.

Bunların en başında ise yarından itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatlerin 30 gün boyunca askıya alındığı bilgisi yer alıyor. Trump’ın açıklamalarının piyasadaki endişeleri gidermeye yetmemesiyle birlikte ABD borsalarında işlem gören endeksler düşüş gösterdi.

Başkan Trump Amerika’ya virüsün Avrupa’dan gelen kişiler yoluyla taşındığını söyledi.

ABD Başkanı Donald TrumpAvrupa’nın gerekli önlemleri alma konusunda başarısız olduğunu belirten Trump, bu bölgeden gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını fakat İngiltere’nin muaf tutulduğunu söyledi. Söz konusu kararın yeni vakaların ABD topraklarına girmesini önlemek için alındığını ancak kısıtlamalardan kargo ve ticaret alanının etkilenmeyeceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütünün koronavirüsü pandemi (tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık) ilan ettiğini hatırlatan Trump, halkı korumak için hükümetin bütün gücünü kullandığını belirtti.

Ülkenin büyük kısmı için riskin çok düşük olduğunu, genç ve sağlıklı insanların çok daha hızlı bir şekilde iyileşme göstereceğini söyledi. En büyük sorunun yaşlı insanlarda olduğunu belirten Trump, bunların kendilerine çok iyi bakmalarını ve evlerine ziyaretçi kabul etmemelerini önerdi.

Koronavirüs nedeniyle yaşananların finansal bir kriz olmadığını, tüm dünya olarak hep birlikte üstesinden gelineceğini belirtti.

ABD Virüsle MücadeleSalgınla mücadele ve alınan tedbirler konusunda açıklama yapan ABD Başkanı sağlık sigortası şirketlerinin sigorta primlerinden feragat etmeye hazır olduklarını söyledi. Geçen hafta imzaladığı 8.3 milyar dolarlık fonun virüsle mücadelede yardımcı olacağını vurguladı.

Küçük İşletmeler İdaresine virüsten etkilenen firmalara likidite sağlanması konusunda talimat verdiklerini ve geçici bir süreliğine düşük faizli kredi sağlanacağını açıkladı Bunun yanında kongreden 50 milyar dolarlık daha ek kaynak isteyeceklerini belirtti.

Virüsten etkilenen insan ve şirketler için vergi ödemelerinde de ertelemeye gidileceğini söyleyen Trump, çalışanların maaşları üzerinden yapılan vergi kesintilerinin azaltılması için de kongreye çağrıda bulundu.

Türkiye‘nin seyahat kısıtlamalarına dahil olan ülkeler arasında bulunmadığını belirterek bunları; Belçika, Danimarka, İtalya, İzlanda, Avusturya, Çekya, Estonya, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Polonya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Malta olarak sıraladı.

ABD endeksleri Trump’ın yatırımcı endişesini azaltmaya yetmemesinin ardından alt sınıra düştü.

ABD EndeksleriDow Jones Endeksi %5,86 düşüşle kapandı. Gün içi en düşük 23.328,32 puana indi. 7.900,99 – 8.224,73 arasında seyreden Nasdaq 100 Endeksi kapanışta %4,37 geriledi. Bu iki endeks daha fazla değer kaybını önlemek için koyulan alt işlem sınırında seyretti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi %4,89 kayıpla 2.741,38 puandan kapandı.

Seans içinde 2.707,22 puana kadar geriledi. Medley Global Advisors idari direktörü Ben Emons, Trump’ın vergi indirimi sinyaline ilişkin, “Kaçırılan nokta ücretlilerin vergi indirimleri ve ücretlilere vergi tatili konularına ilişkin açıklık. Bu nedenle piyasa bu gibi tedbirlerin salgın yayıldıkça ekonomiyi ayakta tutup tutmayacağını görmek istiyor” yorumunda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu