Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Sosyal Tahvillerine Yönelik Rekor Talep Tarih Yazıyor

Avrupa Birliği, bölgenin koronavirüs krizinden kurtulmasını finanse etmeye çalışırken tahvil piyasalarında tarihi bir başlangıç yaptı.
AB Sosyal Tahvillerine Yönelik Rekor Talep Tarih Yazıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa, Çin’den sonra koronavirüsün merkezi haline gelen ülkeleriyle büyük bir krize girdi. Bu krizden çıkabilmek için teşvik paketleri açıklayan AB, tahvil piyasasında rekor bir taleple karşılaştı. Birlik, SURE adıyla bilinen koronavirüsle ilgili işsizlik planını finanse etmek için dün, tahvil piyasasında 17 milyar Euro değerindeki paranın peşine düştü.

Yatırımcılardan gelen talep ise 233 milyar Euro ile AB’nin beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti.
AB Tahvil Yatırımcılarının Dağılımı
Kaynak: Avrupa Komisyonu

Tahvil piyasasına gelen bu talep büyüklüğü, bir rekor olarak kaydedildi. Ayrıca şimdiye kadar paylaşılan en büyük ülkeler üstü işlem olduğu söylendi. Avrupa Komisyonu’nda tahvil satışından sorumlu Johannes Hanh,”Bu operasyonla Avrupa Komisyonu küresel borç sermaye piyasalarında büyük lige girmek için ilk adımı attı,” ifadelerini kullandı.

Tahvil piyasasında görülen bu dönüm noktası, Fransa ve İtalya gibi münferit ülkelerle birlikte bölgenin en büyük borçlularından biri olma yolunda ilerleyen AB için önemli bir olay olarak yorumlandı. Pandeminin ardından siyasi blok, ekonomiyi canlandıracak yatırımları ve projeleri finanse etmek için piyasalardan yararlanmayı kabul etti.

17 milyar Euro, 10 yıl içinde ödenmesi gereken 10 milyar Euro’yu ve 20 yıl içinde ödenmesi gereken 7 milyar Euro’yu aştı.
10 ile 20 Yıllık Tahvillerin Hüküm ve Koşullarının Özeti
Kaynak: Avrupa Komisyonu

10 yıllık bono talebi ise 145 milyar Euro’ya ulaşırken, 20 yıllık bono için 88 milyar Euro’yu geçti. 10 yıllık tahvilin faizi de %-0,238’de kapanırken, 20 yıllık olanın faizi %0,131 olarak kaydedildi. Verimler, fiyatlara ters yönde hareket eder.

Hem 10 hem de 20 yıllık tahviller, yatırımcılar tarafından Avrupa’da bir gösterge olarak görülen Alman tahvil bonosu ile karşılaştırıldığında daha yüksek getiri temsil ediyor. Hanh, güçlü yatırımcı ilgisinin ve tahvilin yerleştirildiği elverişli koşulların, AB tahvillerine olan yeni ilginin bir başka kanıtı olduğunu ifade etti.

Hanh tahvil satışının sosyal karakterinin, daha fazla yatırımcı parasını sürdürülebilir olduğu düşünülen alanlara yatırmaya çalıştıkça talebi çekmeye yardımcı olduğunu da belirtti. ESG yani çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim; yatırımcıların fonlarını bu amaçlardan bir veya daha fazlasına hizmet eden şirketlere ve borçlulara tahsis etmeye çalıştıkları finansal piyasalarda büyüyen bir trenddir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu