Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019 İlk Yarısında Dünya Borsalarının Değeri 7,6 Trilyon Dolar Artış Gösterdi

Küresel ekonomide yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yatırımcıların risk iştahında düşüş olmadı. Yılın ilk altı ayında, dünya borsalarının piyasa değerinde 7,6 trilyon dolar artış oldu.
2019 İlk Yarısında Dünya Borsalarının Değeri 7,6 Trilyon Dolar Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Başta ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları olmak üzere birçok siyasi ve jeopolitik gelişmeler küresel ekonomi üzerinde olumsuz etki yarattı. Ancak bu olumsuzlukları fırsata çevirmeye çalışan yatırımcılar şanslarını borsada denedi.

2019 yılının ilk yarısında dünya borsalarının değeri, geçen yılın sonuna kıyasla 7,6 trilyon dolar artış gösterdi. Bu artışla birlikte toplam değer 82 trilyon dolara ulaştı. New York borsası, 24 trilyon 230 milyar 8 milyon dolar ile en büyük piyasa değerine sahip borsa oldu.

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verilerine göre dünya borsalarının değeri 2019 ilk yarısı itibarıyla 82 trilyon 253 milyar 289 milyon dolar oldu.

Dünya Borsalar FederasyonuGeçen yılın sonunda bu sayı 74 trilyon 666 milyar 992 milyon dolar seviyesinde açıklanmıştı. Sene başından bu yana; Brexit belirsizliği, ticaret savaşlarının getirdiği korumacılık politikaları ve birçok jeopolitik riskler dünya genelinde ekonomik göstergelerin zayıflamasına neden oldu. Söz konusu olumsuzluk ortamında yatırımcılar riskli varlıkları fırsata dönüştürmeye çalıştı.

ABD ve Avrupa merkez bankaları başta olmak üzere, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke bankalarının düşük faize yönelmeleri de yatırımcıların risk iştahının yüksek kalmasını sağladı. Bu gelişmeler doğrultusunda dünya borsalarının değeri, geçen yılın ilk yarısına kıyasla %10,2’ye tekabül eden 7 trilyon 586 milyar 407 milyon dolarlık artış gösterdi.

Yılın ilk yarısında en iyi performans gösteren ABD borsaları olurken, geçen yıla kıyasla değerinde %14,4’lük artış oldu.

En İyi Performans ABD Borsaları2018’in sonunda 34 trilyon 206 milyar 92 milyon dolar olan Amerikan borsalarının değeri bu yıl 39 trilyon 132 milyar 34 milyon dolara yükseldi. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgesindeki borsaların değeri %12,3 artışla 18 trilyon 608,6 milyar dolara, Asya ve Pasifik borsalarının değeri %2,6’lık artışla 24 trilyon 512,6 milyar dolara ulaştı. Borsa İstanbul‘un piyasa değeri ise %1,4’lük azalışla 149,3 milyar dolardan 147,2 milyar dolara indi.

Söz konusu dönemde piyasa değerini en çok artıran İran Fara borsası oldu. İran borsasının değeri yılın ilk yarısında %60 artarak 26 milyar 912 milyon dolardan, 43 milyar 70 milyon dolara yükseldi. Onun hemen ardında %53,8’lik artış sergileyen Tahran borsası yer aldı. Piyasa değerinde en fazla gerileme olan ise %11,5’lik kayıpla Ukrayna borsası oldu. Söz konusu borsanın değeri 4 milyar 415 milyon dolardan 3 milyar 908 milyon dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu