Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett: Kraft Heinz SEC’e Yıllık Raporunu Teslim Etmedi

Berkshire Hathaway, ilk çeyrek raporunda Kraft Heinz’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun gerektirdiği yıllık raporunu vermediğini açıkladı.
Warren Buffett: Kraft Heinz SEC’e Yıllık Raporunu Teslim Etmedi

Warren Buffett, Kraft Heinz’ın denetçisiyle anlaşmazlık yaşadığını dolayısıyla Berkshire Hathaway’de gıda şirketinin finansallarının olmadığını söyledi. Bugün Nebraska, Omaha’daki yıllık toplantının öncesinde bir grup gazeteciye konuşan Buffett; “neden böyle yaptıklarını açıklamak zorundalar, bir şeyler oluyor” dedi.

Berkshire Hathaway, ilk çeyrek raporunda Kraft Heinz’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun gerektirdiği 2018 yıllık raporunu vermediğini, aynı zamanda ilk çeyrek sonuçlarını da Berkshire’a sunmadığını belirtti. Dolayısıyla Berkshire Hathaway’in son bilançosunda Kraft Heinz’ın kazanç payına yer verilmedi.

Warren Buffett, Kraft Heinz’ı özkaynak yöntemiyle açıkladıklarını söylerken ilgili haberde Berkshire’ın firmadaki en büyük hissedar olduğu aktarıldı.

Warren Buffett: Kraft Heinz Özkaynak Yöntemi AçıkladıNitekim Berkshire, 2018 yıllık mektubuna göre Kraft Heinz’da 325 milyon hisseye ya da 14 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti ki bu da onu tek en büyük hissedar yapıyordu. Bu arada Kraft Heinz ise muhasebe politikaları ve iç kontrolleri nedeniyle SEC’den aldığı mahkeme celbi nedeniyle yasal sorunlarıyla mücadele ediyordu.

Ayrıca Kraft Heinz, bu yılın başında temettü oranını yüzde 36 azalttığı haberiyle yatırımcıları daha da hayal kırıklığına uğratmış ve defter değeri 15.4 milyar dolar düşürülmüştü.

Warren Buffett: Kraft Heinz SEC Sonuç Açıklamadı Bu gelişmeler üzerine konuşan Warren Buffett; “Şaşırmadım çünkü son birkaç haftadır yaklaşan şeyi görebiliyordum. 1 Mart’a kadar bildirilmesi gereken 10-K raporlarını bildiremediler. Bu oldukça sıra dışı.” dedi.

Şirket geçtiğimiz günlerde de CEO’su Bernando Hees’in 30 Haziran’da istifa edeceği haberleriyle gündeme gelmiş, Hees’in yerine getirilecek olan Patricio konuyla ilgili; “Profilim geleceğe yardımcı olabilir. Bu olanları sevmekle ilgili değil, geleceği anlamakla ilgili. İlerlememiz gerek, takip etmemiz değil” açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan gıda devinin hisseleri bugüne kadar yüzde 24’ten fazla değer kaybetmişti ve son yaşananlar düşüşün devam edeceğini yoruldu. Halihazırda SEC raporunu iki kez ertelemiş olan Kraft Heinz, önce SEC’İn orijinal son tarihini kaçırmış, şimdi de Mart ayındaki uzatılmış tarihte raporlama yapmamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum