Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street’te Pozitif Spot Piyasa Güçlü Dolar Endeksinin Gölgesinde

Güçlenen dolar endeksi, güneşlenen hisse senedi yatırımcısının tadını kaçırabilir. ABD-Çin hattı ve FANG'ler spot piyasa için kritik önem teşkil ediyor.
Wall Street’te Pozitif Spot Piyasa Güçlü Dolar Endeksinin Gölgesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekim ayında yaşanan zayıf Wall Street piyasaları Çarşamba günü yüzünü yukarı çevirdi. Geçtiğimiz ay düşüşleri toparlama yönünde adımlar atan endeksler küresel yatırımcılar için cezbedici bir görünüm sergiledi. Kaydettiğimiz bu hareketler teknoloji endeksleri ağırlıklı çizildi. Nasdaq endeksinde Ekim ayı bazlı %8.5 oranında geri çekilme kaydeden Facebook 2008’den bu yana en kötü aylık performans sergilemesine rağmen ay bitimine yakın %2.7 seviyelerinde toparlanma gösterdi.

180 Günü Aşan Düşüş Hız Kesti

180 Günü Aşan Düşüş Hız KestiS&P 500 6 aydan daha uzun bir süredir düşüş kaydediyordu. Endeks 20 Eylül’den bu yana ilk kez ardı ardına tırmanış sağladı ve son kapanışında %1.09 bir primlenme daha gösterdi. Dow Jones ortalama Ekim düşüşünü günlük bazda %0.97 toparlayarak 25.115,76 puan seviyesinden kapandı. 

  • Teknoloji hisseleri Ekim ayında şimdiye kadar görülen en keskin satış kaydeden sektörler arasında yer aldı ancak sosyal medya şirketi Facebook’un Çarşamba günü açıkladığı üçüncü çeyrek mali tablosundan sonra şirket hissesi yukarı yönlü hareket etti ve %4.6’lık bir artış kaydetti. FANG grubunun diğer üyeleri, Netflix, Alphabet ve Amazon’un Ekim bazlı oluşan grafiklerdeki etkisi %5 civarında gerçekleşti.

Piyasaya güç katan internet devi hisselerinde gözlemlenen durgunluğun, küresel ekonomiye yönelik daha fazla endişeye işaret ettiği görülüyor. Yatırımcılar tarafına baktığımızda, büyük çaplı üretim odaklı endekslere, kaymaların söz konusu olduğu düşünülüyor. Bazı analistlere göre küresel ekonomik büyüme ve merkez bankası politikalarına ilişkin sinyallerin yanı sıra, Kasım ayındaki müzakere daha fazla dalgalanmaya yol açabilir.

ABD-Çin Görüşmesi ve FANG’ler Piyasaya Yön Verebilir

ABD-Çin Görüşmesi ve FANG'ler Piyasaya Yön VerebilirWeiss Multi Strategy Advisers’ten Jordi Visser’e göre Çin-ABD hattındaki bu ay gerçekleşecek gündemin olumlu sonuçlanması halinde ve Facebook’un örneklendiği FANG’lerde kaydedilen pozitif grafiklerin gerçekleştiği senaryoda olumlu bir tablo ile karşılaşılabilecek. Piyasalardaki dalgalanma bu verilerin sinyalinde kazancı işaret edebileceği yorumlanıyor.

Şirket karları istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etse de, daha yavaş gelir büyümesindeki endişe bazı yatırımcıları endişelendirdi. Facebook’un Çarşamba günü sergilediği sert tırmanışa kullanıcı rakamlarının yayınlanmasına rağmen hafif satış geldi. 

FANG hisse senetleri Salı gününe kadar aylık bazda 400 milyar dolar civarında piyasa değerini kaybetmişti. (Dow Jones endeksi halka arz verisi.) Alphabet ve Amazon’da kaydedilen değer kayıplarından sonra Facebook gelişmesi teknoloji endeksleri için bir nimet olarak değerlendiriliyor. 

  • General Motors, T-Mobile, Sprint ve eBay, Çarşamba günkü sonuçlarını takip ederek, piyasanın momentumunu artırdı ve sektörler genelinde satışların büyümesini yavaşlatmaya yönelik bazı endişeleri hafifletti.
  • Apple yapımcılarının hisseleri, bu ay yaklaşık % 2,5 düşüş gösterdi ve S&P 500 endeksinde %6.2’lik bir düşüşe mal oldu. Visser “Büyük teknoloji tarafında, küresel tedarik zincirinden en fazla yararlanan ve Çin’de büyük bir varlığa sahip olan bir şirket varsa, bu Apple’dır.” dedi.

Son Zamanların Zirve Dolar Endeksi Spot Piyasayı Gölgeleyebilir

Son Zamanların Zirve Dolar Endeksi Spot Piyasayı GölgeleyebilirYatırımcılar, hisse senetlerinin yüksek faiz oranlarına ve daha güçlü bir dolara ne kadar dayanabileceğini de tartıyor. Federal Rezerv’in, kısa vadeli faiz oranlarını ve Nisan 2017‘den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan WSJ Dolar Endeksi’ni kademeli olarak artırarak devam ettirmesi bekleniyor.

ABD ekonomisi bu yıl ilerlemesine rağmen, bazı analistler büyümesinin ılımlı seyretmesini bekliyor ve potansiyel olarak kazançlardaki düşüşlerin bu düşünceleri destekler yöndeki duruşu değerlendirmeyi teyit ediyor. Yatırımcıların biraz rahataladığını varsayabileceğimiz Wall Street piyasalarında bugünkü açılışın hafif aşağı yönlü gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu