Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Beklenti Üstü Enflasyon Göstergesi Sonrası Artıda Açıldı

Amerikan borsaları enflasyon için önem taşıyan verilerin açıklandığı güne alıcılı başladı.
Wall Street Beklenti Üstü Enflasyon Göstergesi Sonrası Artıda Açıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ekonomik gündeminin odağında bugünkü Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi verileri vardı. ABD Merkez Bankası’nın tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi yüzde 2,9’luk beklentilere kıyasla yüzde 3,1’lik rekora yükseldi.

Aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık rekor harcama planladığı yönündeki iddialar piyasalarda yankılandı. Amerikan borsaları söz konusu haberlerle Cuma gününe alıcılı başladı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması (DJIA) 28 Mayıs seansına 34,558.50 puanla başladı.
Dow Jones Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Dünkü kapanışı 34,464.64 seviyesindeyken açılış sonrasında 34,631.11 puana kadar çıktı. S&P 500 Endeksi (SPX) de 4,200.88 puanlık kapanışın ardından bugüne 4,210.77 ile artıda başladı.

Diğer gösterge borsa endekslerini izleyen Nasdaq Kompozit Endeksi (COMP) 13,792.05 puandan açıldı. Dün en son 13,736.28 işlem görmüştü.

Sonuç olarak FED’in tercih ettiği enflasyon ölçüsünün Nisan’da beklentilerin üzerinde artması endişeleri artırdı.

Enflasyondaki bu artış, kişisel gelirde yüzde 13,1 düşüşle birlikte geldi. Hükümetin teşvik ödemelerinin ardından Mart ayında kişisel gelir yüzde 20,9 artmıştı.

Kişisel gelirdeki 3,2 trilyon dolarlık düşüşe rağmen tasarruf oranı yüzdde 14,9’da yüksek kaldı. Tüketici harcamaları aylık bazda tahminlere paralel olarak yüzde 0,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu