Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılı Güçlü Kapatmaya Hazırlanan Wall Street, Ocak Risklerine Odaklandı

Hisse senetlerinin 2020'yi güçlü kapatmaya hazırlandığı görülürken, Ocak ayına yönelik risklerin de yaklaştığına dikkat çekiliyor.
Yılı Güçlü Kapatmaya Hazırlanan Wall Street, Ocak Risklerine Odaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Gelecek hafta 2020 yılının kapanışında boğa piyasasının artık 2021’ye odaklanması bekleniyor. Uzmanlar ise boğaların yeni yıla muhtemelen bu yıldan daha yavaş bir giriş yapacağını düşünüyor. Ocak, Wall Street geleneğine göre yılın tonunu belirleyen bir ay olarak görülüyor.

Uzmanlar Ocak ayı nasıl geçerse yıl da öyle geçer düşüncesini kabul ederken, 2021 tablosu pek iç açıcı görünmüyor. Ekonomiyi yavaşlayan salgın şiddetli bir şekilde devam ederken, ABD’de Georgia Senatosu ikinci tur seçimleri ve 20 Ocak’taki Joe Biden’ın başkanlık yemini Ocak’ın zorlu geçmesine neden olacağa benziyor.

Gelecek yıllara bakılarak yapılan yorumlara göre; S&P 500 yılın ilk beş gününde yüksekse yıllık bazda ortalama %12,5  kazançla %82 arttığını gösteriyor.
CFRA S&P 500 Tahminleri
Kaynak: Youtube – CFRA

Bu ifadeleri kullanan CFRA Baş Yatırım Stratejisti Sam Stovall, yıl sonunun otomatik pilotta geçtiğini belirtiyor. Her dört yılın üçüncü, piyasada yıl sonu Noel rallisi görülüyor. Ancak Stovall piyasanın 2021’de nasıl ticaret yapabileceğine dair işaretler için Ocak ayının ilk beş günündeki alım satımları görmeyi beklediğini söylüyor.

Stovall, “Ocak ayında endişelenebileceğimiz şeyler var. Onlar gerçek endişeler olsaydı, piyasa şimdiden tepki verir veya sinek avlıyor olacaktı. Beni ürküten, pazarın kendisini kurması. Bu  katalizör arayışında yapılan bir düzeltmedir ve henüz katalizörün ne olduğunu bilmiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bazı stratejistler yılın başlarında bir gerileme bekliyor. Ancak fikir birliği, pazarın 2021’de daha yüksek sona ereceği yönünde. Stovall pazarın pahalı hale geldiğini ve köpüklenme belirtileri olduğunu söyledi. S&P 500 şirketleri için ileriye dönük fiyat kazanç oranının ise 2000 yılına geri döndüğüne ve %41’lik bir prime dikkat çekti.

CNBC’nin stratejistlerle yaptığı bir ankete göre; 2021 yılının sonunda S&P 500 için ortalama beklenti 4056 puan.
CNBC Anketi S&P 500 Tahminleri
Kaynak: CNBC

State Street Global Advisors Baş Yatırım Stratejisti Michael Arone, “Ocak ayının ilk günlerinin yılın dengesi için piyasanın yönünü belirlemesi gerektiğini kuvvetle düşünmüyorum. Gerçekte hisse senetleri yükselirse, bu daha çok bir güç belirtisidir. Ama bir sarsıntı yaşarlarsa yenilgiyi kabul etmem,” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar Georgia seçimlerinin sonucunu, hisseler için joker kart olarak görüyorlar. Sonuç ne olursa olsun bir piyasa tepkisini tetikleyebileceği tahmin ediliyor. Bir sürpriz olup Demokratların her iki koltuğu da kazanması durumunda ise senatonun Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında eşit bir şekilde bölüneceği belirtiliyor. Bunun da Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris’in beraberliği bozan oyu vermesine neden olacağı söyleniyor.

Bazı stratejistler, yatırımcılar partinin Biden’ın tercih ettiği vergi artışlarını onaylayacak oylara sahip olacağından korktuğu için Demokratlar kazanırsa piyasanın satışa geçebileceğini dile getiriyorlar. Öte yandan bir Cumhuriyetçi Parti galibiyeti rahatlama rallisini tetikleyebileceği düşünülüyor.

S&P 500 endeksi, yılbaşından bu yana yaklaşık %15’lik bir kazançla 2020’nin son haftasına giriyor.
S&P 500 2020 Performansı
Kaynak: MarketWatch

Endeks, Mart ayındaki düşük seviyelerden itibaren yaklaşık %65 artış gösterdi. Boğa piyasasında dokuz ay geçirdi. Stovall’a göre bu süredeki kazanç, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tüm boğa piyasaları için dokuz aylık ortalama olan %32,2’lik kazancın iki katından fazla.

Boğa piyasalarının geri kalan seyrinde, ortalama bileşik büyümeleri sadece %20,3 olurken, kazanç hızında bir yavaşlama görüldü. Stovall, “Bu tipik ani depar başlangıçlarının ardından boğa piyasası ilerleme oranları tipik olarak yavaşladı ve boğa piyasası işlemlerinin geri kalanında daha küçük bileşik yıllık oranlar verdi,” dedi.

Stovall, geçmiş boğa piyasalarına dayanarak, bu boğanın geri kalanında getirilerin mevcut kazançlarının yaklaşık yarısına düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu