Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS: Ticaret Gerilimlerine Rağmen Çin Küresel Yatırımcılar için Hala İlk Seçim Olmalı!

Çin'in Guangzhou kentindeki East Tech West’te konuşan UBS yöneticisi, dünyanın ikinci büyük ekonomisi hakkına çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o yorumlar;
UBS: Ticaret Gerilimlerine Rağmen Çin Küresel Yatırımcılar için Hala İlk Seçim Olmalı!
Son Güncelleme: 
Yorum

UBS’nin Büyük Çin yatırım kolunun yönetim kurulu başkanı Catherine Cai, ABD ile devam eden ticaret anlaşmazlığına rağmen dünyanın ikinci büyük ekonomisi hakkında yükselmeye eğilimli değerlendirmelerde bulundu. Buna göre Cai, önümüzdeki yıl Çin hisse senedi piyasasında ılımlı bir büyüme görmeyi beklediğini söyleyerek yatırımcılara ülkenin varlıklarını portföylerinin bir parçası olarak tutmalarını tavsiye etti.

Ben hala inanıyorum ve UBS şirketi de hala inanıyor ki Çin hala dünyanın en fazla yatırım fırsatını temsil ediyor. Ya da daha ihtiyatlı tahminle dünyadaki en büyük fırsatlardan bir tanesi diyebiliriz” ifadeleriyle dikkat çeken Cai, yine de gelecek yıl hisse senedi piyasasında ılımlı büyümenin yanı sıra gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi öngördüklerini söyledi.

UBS yöneticisinin görüşleri, Trump’ın 24 Eylül’de 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 tarife getirmesi sonrasında piyasalar karışıklık içindeyken geldi.

UBS Yatırım Bankacılığı başkanı Catherine Cai,Ayriyeten Trump geçtiğimiz gün verdiği demeçte Çin’de üretilen iPhone gibi akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara yüzde 10 ek gümrük vergisi getirebileceğini söylemişti. Bu da Ekim’den bu yana teknoloji hisselerindeki satış dalgasıyla piyasa değerinin 5’te 1’ini kaybeden Apple için pek iyiye işaret etmemişti. Wall Street Journal’a konuşan Trump bununla da yetinmeyip tarife artışlarının 1 Ocak’ta yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmayı ertelemesinin pek mümkün görünmediğini aktarmıştı.

İşte tüm bu gelişmeler üzerine tüm gözler Trump ile Xinping’in bu hafta G-20 Zirvesi’nden nasıl çıkacaklarına çevrilmişti.

Catherine Cai Trump ile Xinping G-20 Zirvesi Yorumu Fakat pek çok uzman G-20 Zirvesi’nden bir anlaşma çıkmayacağını ve anlaşmasız bir G-20’nin Çin yuanını daha da düşüreceğini öngörmüştü. İşte bu noktada UBS yöneticisi kendisine yöenltlen olayın Çin piyasalarını nasıl etkileyeceği yönündeki soruya; “bence insanlar her makalede, bundan üç gün sonra neler olacağına ilişkin farklı görüşler okuyorlar, sanırım herkes iki liderin bir tür anlaşmaya varacağını umuyor çünkü bu dünya ekonomisi için iyi olacak, özellikle de ABD ve Çin için çok pozitif olacak” diyerek cevap verdi.

Piyasanın çok kırılgan olduğunu ve son iki haftada hem ABD hem de Çin’in daha da zayıfladığını söyleyen Cai, dolayısıyla iyi haberler beklendiğini vurguladı.

UBS Yöneticisi Piyasa Çok Kırılgan ve Piyasa Anlaşma Görmek istiyor Ayrıca Cai, pazarın iki lider arasında yüzeysel bir el sıkışma değil belirli bir şey görmek istediğinin de üzerini çizdi. Tüm bunların yanında UBS yöneticisi Çin varlıklarına ilişkin olarak, küresel öz sermaye yatırımcılarının bu ticaret karmaşasında ekonominin daha istikrarlı parçalarına doğru kayabileceklerini çünkü değer artışı sağlayan hisse senetlerinin ve teknolojinin daha fazla volatilite görebileceğini dile getirdi. “Birçok insan ticaret savaşının Çin pazarına daha fazla zarar getireceğini söylüyor ancak her savaş her iki tarafa da zarar verir” diyen Cai, ABD piyasasının son günlerdeki düşüşüne gönderme yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu