Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıkları Bankalar Endeksi Önderliğinde Ayaklandı, BIST 100 104 Bin Puanı Aştı!

Şubat ayının ikinci haftasına katı bir değer kazanımı ile giriş yapan Borsa İstanbul, BIST Endekslerine bakış ve dikkat çeken hisse senetlerindeki hareketlerin incelenmesi.
Türk Varlıkları Bankalar Endeksi Önderliğinde Ayaklandı, BIST 100 104 Bin Puanı Aştı!
Yorum

“Türk varlıkları Şubat ayının ilk haftasında döktüğünü, ikinci hafta toparlayabilir.” Gündemi geldi akıllara bu haftanın ilk işlemleri ile… Borsa İstanbul 100 endeksi an itibarıyla %1.77 kazanım gösterirken, 104.262 puanda çizilen grafikler yatırımcı kanadını heyecanlandırdı. Ancak diğer tarafta Ocak ayı performansı ile Şubat’ın ilk haftası yüksek dalgalanma içerdi. Hele ki 2018 Aralık’ından 2019 Şubat ikinci haftasına bakarsak volatilite hayli yüksek.

Yüksek dalgalanma iyi midir? Yüksek dalgalanma yer yer iyidir, profesyonel olana iyidir lakin amatör yatırımcı için genelde negatif sonuçlar doğuran bir zincir haline dönüşebilir. Peki elde olana bakarsak sonuç nedir? Volatil grafikler varan bir, amatör yatırımcı ağırlığı varan iki, iki unsuru topla ve sonuç ne yazık ki güvene dair endişeleri yüselten ve yatırımcısını üzen bir tablo…

Şubat ayının 11 ve 15’i işlem haftasına Türk varlıkları sağlam geri dönüş yaptı. Endeksin 100 bin bandına oturmuş olması ve bu düzlemde düzeltmeler başlığında ele alınması negatif sürece dair bir adım uzaklaşmanın daha göstergesi olarak ele alınabilir, tabi önümüz seçim. Akıllardaki ortak paydaya sahip düşünce de politik çalışmaların reel sektör argümanları olan hisse senetleri üzerindeki suni etkisi olabilir. Yani yerli ve yabancı yatırımcı buna inanıp kendini geride tutabilir…

BIST Endeksleri Yatırımcıya İyi Geliyor

BIST Endekslerinde Sert Primlenme BIST Bankalar Endeksi (XBANK) %2.38 değerlenerek 137.193 puanda işleme giriyor. 135k seviyesi geçen haftaki hareketlerde negatif yönde kırılmıştı ve bunu olumsuz bir sinyal olarak algılamıştık ancak haftanın ilk işlem günündeki katı primlenme bu mesajı silebilecek bir hareket. Hatta düzeltme başlığında ele alınınca silmiş bir hareket desem yeridir. 135.307 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalama önemle takip edilebilecek bir destek niteliği taşırken, yukarı tarafta ise 138.5k olası bir psikolojik direnç içerebilir.

Sanayi Endeksi XUSIN %1.02 primlenerek 119.638 puanda yer alıyor. 120k seviyesinin üzerindeki hareketlerde daha iştahlı yatırımcıların ağırlanması pek muhtemel bir duruma yol açabilir. 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamarın üzerinde seyreden endeks 14 günlük hareketli ortalama RSI indikatörünün 66 seviyesinde dalgalanan grafiklerine göre alım sinyali vermekte.

ISCTR, GARAN, TUPRS ve BIST 100 Tekniği

Bazı Dikkat Çeken Hisseler ve BIST 100'e Teknik BakışBankacılık argümanlarından ISCTR %2.03 değer kazanırken 5,53 TL/p’den işleme girerken, %3.15 prim yapan GARAN 9,16 TL’den fiyatlanıyor. Bileşenlere ters orantılı hareket eden QNBFB %0.12 daralma gösteriyor. Diğer tarafta TUPRS 142 TL’den gerileme göstermiş 138 TL’ye çekilmişti. Haftanın ilk işlem gününde hisse 144,40 TL’ye yükselerek, toparlanmasını kaydetti ve yatırımcısını yeniden sevindirdi.

BIST 100 endeksi teknik noktalarında geçtiğimiz hafta aşağı yönde güncellenen seviyelerin ardından bugünkü primlenme hesaplanan teknik noktaların üzerinde gözleniyor.

102.440 seviyesinde pivot noktasının ele alınabileceği endekste 102.140 olası bir destek olarak değerlendirilirken, 102.780 seviyesi ve 103.100 seviyesinde olası dirençler değerlendirilebilir. Bu verilerin %0.32 değer kaybının görüldüğü Cuma rakamları ışığında hesaplanması, anlık grafiklerin pozitif bazda bu noktaları kırmasına kaynak olarak gözlenebilir. 104.500 bandının üzerindeki işlemlerde düzeltmeden gelen güç ile 105.5 ve 106k bu hafta için takip edilebilecek seviyelerde izlenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu