Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın İran Saldırısı Açıklamalarıyla ABD Hisseleri Yükselişe Yöneldi

Beyaz Saray'da konuşan ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarıyla ABD hisse senetlerinde alımlar hızlandı ve yükseliş kaydedildi.
Trump’ın İran Saldırısı Açıklamalarıyla ABD Hisseleri Yükselişe Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün İran tarafından ABD’nin Irak’taki hava üslerine füze saldırısı gerçekleştirişmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabı üzerinden her şeyin yolunda olduğunu bildirmişti. Fakat bu yatırımcıların risk iştahını artırmaya yetmemiş, yatırımcılar yeni güne risk iştahından uzak başlamıştı.

Trump, dün Türkiye’nin akşam saatlerinde Beyaz Saray’da çok sayıda basın mensubunun da yer aldığı “Ulusa Sesleniş” konuşması yaptı. Bu konuşma henüz gerçekleşmeden ABD’nin İran’a bir savaş çubuğu doğrultacağı beklentileri oluşmuş, endişeler artınca Wall Street yatırımcıları kararsız tavırlar sergilemişti.

Konuşma saati geldiğinde kameralar karşısına geçen Trump, İran’ın düzenlediği saldırıda erken uyarı sistemiyle hiçbir Amerikalının hasar görmediğini, bütün Amerikan askerlerinin de güvende olduğunu bildirdi.

Saldırıda Amerikanlar Zarar GörmediBu sözleriyle hasarın oldukça az ve telafi edilebilir düzeyde olduğu bilgisini veren Trump, Amerikan kuvvetlerinin her duruma hazır olduğunu söyledi. Şimdilik İran’ın saldırı pozisyonuna son verdiğini ve bunun her iki taraf için de en iyisi olduğunu aktardı.

İran’a ABD tarafından yeni cezalandırıcı ekonomik yaptırımların yolda olduğunu duyururken buna rağmen konuşmaya açık olduklarını belirtti. Eğer yaptırımlar devreye girerse İran davranışlarını düzeltene kadar bunların yürürlükte kalacağını aktardı. Kendisinin ABD Başkanlık koltuğunda olduğu sürece İran’ın nükleer silah imkanı sağlamasına asla müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin konuşan Trump, kendisinin hayatının son günlerinde ABD askerlerine yönelik saldırı ile ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine ilişkin protesto talimatı verdiğini, ABD’YE saldırı hazırlığında olduğu sonucunda da öldürülmesine karar verildiğini ifade etti. Amerika’yı tehdit edenlerin aslında hayatını tehlikeye attığını ifade etti.

Trump’ın bu açıklamaları yatırımcıların endişelerini dindirmek için yeterli oldu. Açıklamaların ardından hızlanan hisse senedi alımlarıyla endeksler yükseliş eğilimine yöneldi. Wall Street’in iki temel endeksinden S&P 500 ve Nasdaq gün içinde rekor dahi yakaladı.

Yatırımcılar günlerdir Orta Doğu’daki gelişmelere odaklandı çünkü endeks bölgede kaydedilen gelişmelere anında tepki veriyor.

Yatırımcılar Orta Doğu Gelişmelerine OdaklandıTrump’tan gelen yatıştırıcı açıklamalarla Dow Jones endeksi açılışın ardından %0,56 yükselerek 28,745,09 puana ulaştı. %0,49 oranında yükselen S&P 500 endeksi 3,253,05 puan ve Nasdaq endeksi de %0,67 oranındaki kazançla 9,129,24 puana çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu