Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500, Trump’ın Teşvik Reddine Rağmen Yükselişe Geçti

ABD gösterge endeksi, Trump'ın 900 milyar dolarlık teşvik paketini onaylamamasına rağmen kayıpları durdurarak yükselişe geçti.
S&P 500, Trump’ın Teşvik Reddine Rağmen Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de dün koronavirüse yönelik destek paketleri açıklanırken, bugün Trump tarafından onaylanmadı. Trump, 900 milyar dolarlık paket için rezalet yorumu yaparken, Asya hisseleri yükselişe geçti. ABD seansının açılmasıyla S&P 500’ün de 3 günlük kaybı silerek yükselişe geçtiği görüldü.

S&P 500 endeksi işlemlere yükselişle 3693,42 puandan açıldıktan sonra %0,48 oranında yükselişle 3704,99 puanda seyretmeye başladı.
S&P 500 Yüzde 0,48 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Endeks haftaya büyük kayıpla başlayarak 3636,48 puana kadar gerilemişti. 3 günlük bir değer kaybı yaşayan endeks, bugünkü işlemlere yükselişle açılarak bir miktar toparlandı. Yükselişin, Trump’ın yorumlarına karşın gerçekleşmesi ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklenti altı büyümesi dikkat çekti.

Trump, yeni 900 milyar dolarlık Covid-19 yardım paketinin rezalet olduğunu söyledi ve kanun yapıcıların tasarının içeriğini değiştirmeleri gerektiği konusunda uyardı. Yasayı veto etmeyen Trump, uygun bir yasa tasarısı gönderilmesini söyledi. Eğer böyle olmazsa yardım paketinin bir sonraki yönetimin başına bela olabileceğini ifade etti.

Küresel Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın

Raymond James’ten Ed Mills, “Başkan Trump’ın bireysel ödeme tutarını 2000 dolara çıkarmak için Covid yardım paketinde revizyon talebi, önümüzdeki günler için belirsizliği önemli ölçüde artırıyor. Ancak temel durumumuz Kongre tarafından kabul edilen tasarının yasalaşacağı yönünde. Tasarı, Başkan tarafından herhangi bir işlem yapılmadan 3 Ocak’ta yasalaşıyor, üstelik 28 Aralık’a kadar imzalanmazsa hükümetin kapatılması söz konusu,” ifadelerini kullandı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması ise %0,74 oranında yükselişle 30.237,83 puanda seyrediyor.
DJIA Yüzde 0,74 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Güne yükselişle başlayan DJIA, geçen haftanın son işlem gününden dünkü işlemlere kadar dalgalı bir seyir izledi. 21 Aralık’ta 29.755,53 puana kadar gerileyen endeks, daha sonra toparlanma eğilimi gösterse de düşüşle kapanmıştı. Bugün ise işlemlere yükselişle açılmayı başardı.

DJIA 5 günde %0,17 oranında kazanç sağlarken, yılbaşından bu yana %5,84 oranında değer kazandı. Bu kazanç, yıllık bazda %5,93 seviyesine işaret ediyor. Endeksin en büyük hareketliliği ise son 3 ayda yaşanırken, %13 civarında değer kazandı.

ABD’nin teknoloji ağırlıklı göstergesi Nasdaq Kompozit ise güne yükselişle başladıktan sonra dik bir düşüş kaydetti. 12.758,68 puana kadar sert bir gerileme kaydeden endeks, açılışta 12.834,94 puanı görmüştü. Nasdaq Kompozit daha sonra %0,14 oranında düşüşle 12.790,47 puanda seyretmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu