Yatırım yapmaya başla!

Softbank Hisseleri Uber’in Zorlu İlk Gününün Ardından Baskı Altında

Pazartesi günü Tokya’da piyasa kapanırken Softbank hisseleri yüzde 3.25 civarında düştü ve bunun ardında Uber’in halka arzının olduğu söylendi. Detaylar şöyle;
Softbank Hisseleri Uber’in Zorlu İlk Gününün Ardından Baskı Altında

Japon devi Softbank Group’un hisseleri, Uber’in halka arzında yaşanan büyük kayıpların ardından Pazartesi günü Tokyo’daki seansta baskı altına girdi. Piyasa kapanışında yüzde 3.25 civarında düşüş gösteren Softbank’taki gerilemenin nedeni, Cuma günü New York Borsası’nda halka arz edilen Uber’in yarattığı hayal kırıklığı oldu.

Nitekim yılın en çok beklenen IPO’ları arasında yer alan olay, en gösterişli halka arzlardan biri olmak yerine tarihin en kötü halka arzlarından biri olarak kayıtlara geçmişti. İlk işlem gününde yüzde 7’nin üzerinde düşüş yaşayan Uber hisseleri, yatırımcılar için tam bir hezimet anlamına gelmişti.

Morningstar analisti Dan Baker gelişmeler üzerine Softbank’ın Vizyon Fonu aracılığıyla Uber’e kayda değer seviyede yatırım yaptığını hatırlattı.

Softbank Uber Kayda Değer Yatırım Yaptı Uber listelemesinin yatırımcıların, Softbank’ın araç paylaşımı alanındaki yatırımlarının neye değer olduğuna ilişkin beklentilerini azaltmış olabileceğini vurguladı. Dan Baker’ın analizi şirketteki diğer uzmanlar tarafından da tekrarlandı. Jefferies direktörlerinden Atul Goyal da hisseleri satın alanlardan bazılarının Uber halka arzına bir katalizörün satıcılar olabileceği düşüncesiyle baktığını öne sürdü.

Analist ayrıca ABD-Çin ticaret savaşındaki son durumla ilgili süregelen endişelerin hisselerdeki gevşekliğe katkıda bulunmuş olabileceğini söyledi.

Softbank Uber Halka Arzı Sonrası Düştü Sonuçta ABD piyasaları Cuma günü yaşanan gelişmelerin etkisiyle sarsılmış ve bu durum Uber’in ilk gününde yüzde 7’nin üzerinde düşüşle kapanış yapmasına katkı sağlamıştı. Uber’in rakibi Lyft de aynı gün yüzde 7’nin üzerinde düşmüştü.

Nihayetinde Lyft’in Mart ayındaki halka arzının ardından ABD’nin halka açık piyasasına giriş yapan ikinci şirket olan Uber’in düşüşü, her iki şirketle alakalı endişeleri yeniden gündeme getirdi.

Tüm bunların yanı sıra bir yatırımcı Softbank ile Uber arasındaki ilişkiyi, Lyft ve Japon destekçisi Rakuten ile karşılaştırdı. Uber’in New York Borsası’na halka arz edilmesinin öncesinde görüş bildiren Japon hisse senedi uzmanı Andrew Jackson; “Rakuten Asya’da Lyft’in ABD’dei fiyat hareketleri için neredeyse yarı bir vekil oldu” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum