Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Shell, II. Dünya Savaşı’ndan Sonra İlk Kez Temettüsünü Azalttı

Petrol devlerinden Royal Dutch Shell, ilk çeyrek verilerini açıklarken, temettüsünü azaltması dikkat çekti.
Shell, II. Dünya Savaşı’ndan Sonra İlk Kez Temettüsünü Azalttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol sektörünün ana oyuncularından olan Shell, koronavirüs krizinin ortasında tarihi düşüş kaydeden petrol fiyatlarından olumsuz etkilendi. Şirketin 2020’nin ilk çeyreğindeki net kârı yüzde 46 düştü. Temettüsünü ise II. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez azalttı.

Cari tedarik maliyeti (CCS) esasına göre; hissedarlara atfedilen ve net kâr için vekil olarak kullanılan tanımlanmış kalemleri hariç tutan net gelir ise ilk çeyrekte 2,9 milyar dolar açıklandı.
Shell İlk Çeyrek Sonuçları
Görsel Kaynak: Shell

Geçen yılın aynı çeyreğinde bu rakam, 5,3 milyar dolar düzeyindeydi. Beklentiler ise 2,5 milyar dolar olması yönündeydi. CCS hisse başına kazanç ise 2019’un ilk çeyreğindeki 0,65 dolardan yüzde 43 düştü ve 0,37 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ham Petrol Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın.

CCS kazançlarındaki düşüşün nedeni; petrol, gaz ve LNG fiyatlarındaki gerileme, daha düşük gerçekleşen rafinaj ve kimyasal marjlar, düşük satış hacimleri olarak açıklandı. İşletme sermayesi hareketleri hariç operasyon faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı, 7,4 milyar dolar oldu. Düşük kazançlar, yüksek satış maliyeti düzeltmesi, emtia türevleri ve düşük vergi ödemeleri, bu konuda neden olarak gösterildi.

Shell, ilk çeyrek temettüsünün 2019’un sonundaki hisse başına 0,47 dolardan, 0,16 dolara düşmesine karar verdi.
Shell Temettü Ödemeleri
Görsel Kaynak: Market Insider

Böylece temettü yüzde 66 oranında düşürülmüş olundu. Royal Dutch Shell Yönetim Kurulu Başkanı Chad Holliday, hisse senedi getirilerinin şirketin temel bir parçası olduğuna değindi. Ancak ekonomik belirsizlik, zayıf emtia fiyatları, yüksek oynaklık ve belirsiz talep görünümü gibi risklerin söz konusu olduğunu belirtti. Bu nedenle temettü oranının düşürülmesine karar verildiğini açıkladı.

Üç aylık dönemde hissedarlara dağıtılan toplam temettüler ise 3,5 milyar dolar olarak açıklandı. Çeyrek dönem boyunca Shell, hisse geri alım programının başka bir dilimini de tamamlamış oldu. Programın başlatılmasından bu yana Shell iptal için yaklaşık 16 milyar dolarlık hisse geri aldı.

Temettü oranını düşüren tek petrol şirketi Shell değil. Geçen hafta Norveç’in Equinor isimli şirketi temettü azaltan ilk firma oldu. BP temettü oranını korurken, Chevron ve Exxon Mobil’in nasıl bir yol izleyeceği Cuma günü belli olacak.

Shell hisseleri, yılbaşından bu yana yüzde 34’ten fazla düşüş kaydetti.
Shell Hisse Performansı
Görsel Kaynak: Reuters

Shell hisseleri, 2020 yılına 26,55 Euro’dan başlangıç yaptı. Bu süreçte Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başlayan koronavirüs salgını ile düşüş kaydetti. İtalya, İngiltere, İspanya ve ABD’ye yayılan salgın sonrasında karantinalar ilan edilmeye başlandı.

Karantinaların ardı ardına açıklandığı 18 Mart tarihinde Shell hisseleri 10,68 Euro ile tüm zamanların en düşük seviyesini kaydetti. Petrol fiyatları ise arz fazlası ve talep eksikliği ile tarihi düşük seviyelere geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu