Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak

Profesyonel makyaj yaparak para kazanmaya ilişkin tüm merak edilenleri sizler için listeledik. İşte profesyonel makyaja dair kazanç ve yöntem ayrıntıları:
Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanı adeta sihirli dokunuşlarla değiştiren, kişiye yepyeni ve canlı bir görünüm kazandıran mucizevi bir şeydir makyaj. Artık erkekler tarafından da kullanılan ama en çok kadınların dünyasına ait bir güzellik aracı. Pudralar, allıklar, rujlar, fondötenler, farlar… Bu ürünler bir kadının teniyle buluşuncaya kadar sıradan makyaj eşyaları işlevini görür. Ne zaman ki doğru dokunuşlar ve doğru seçimler eşliğinde kişiye uygulanır, işte o zaman ortaya hayranlık uyandırıcı sonuçlar çıkar. Evet, makyaj! Kadınların olduğu kadar bazı erkeklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan mutluluk kaynağı sanat!

Her alanda olduğu gibi, makyaj alanında da fazlasıyla geliştirdik kendimizi. Eskiden yalnızca belli başlı çeşitler varken şu an makyaj dünyasında sayısız ürün ve ekipman bulmak mümkün. Farklı teknikler geliştirildi ve makyaj yapmak bir sanat haline geldi. Zaten bu işi profesyonel olarak yapanlar da makyaj sanatçısı olarak anılmaya başladı. Ki bence işini iyi yapan makyaj sanatçıları bu şekilde anılmayı kesinlikle hak ediyor. Makyaj yapmak, öyle eline ruj alan herkesin yapabileceği bir iş değil çünkü. Daha doğrusu, makyaj herkes tarafından yapılabilir belki ama profesyonel makyaj yapmak, yani bu işi bir sanat olarak uygulamak, her yiğidin harcı değildir.

İnsanları güzelleştirmek yerine komik hallere düşüren yani sözde makyaj yapanlarla bir yerlerde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Kişiyi olduğundan çok daha yaşlı gösteren, adeta boya fıçısına girip çıkmış gibi komik bir duruma sokan bilgisiz kişiler. Bazı kuaförlerde, güzellik salonlarında bu tarz kişilerle karşılaşmış olmalısınız. Karşılaşmadıysanız da şanslılar arasında olduğunuzu bilmelisiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde yeterince deneyimi ve bilgisi olmadan bir işi yapmaya soyunan insan sayısı çok fazla. Makyaj yapmak da işte bu bilinçsizce kalkışılan işlerden bir tanesi. Eline bir allık fırçası alan herkes, bu işten para kazanabileceğini zannediyor. Ama gerçek öyle mi? Elbette hayır.

Yoksa insanlar neden bu işin eğitimini alsın, neden okullarda okusun ya da neden yıllarca profesyonel bir makyaj sanatçısının yanında diz çürütsün? Keyiften değil sanırım! Neticede, profesyonel makyaj işi hakkıyla yapıldığı zaman gayet kazançlı ve iş alanlarından biri haline dönüşmektedir. Zira sizin de tahmin ettiğiniz gibi, insan makyaj yaparken bir bakıma sanat yapmaktadır. Aslında olan bir güzelliği çok daha belirgin hale getirmek, makyaj yaptığınız kişinin yüzündeki o gülümsemeyi görebilmek aynı şekilde sizi de gülümsetmektedir. İşte bu nedenledir ki, makyaj yapmak günümüzün en eğlenceli ve en kazançlı para kazanma yöntemlerinden bir tanesi olmuştur.

Tabii, bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu işte deneyim kazanmanız, eğitim görmeniz, işinizi gerçekten sevmeniz, insanlarla ilişkinizin iyi olması gibi… Veya makyaj yaparak para kazanmak için hangi yöntemleri seçeceğiniz gibi. Örneğin; bireysel olarak makyaj yapabilir ya da firmalara bağlı olarak çalışabilirsiniz. Vereceğiniz kararlar sizin çalışma sisteminizi belirleyecek ve aynı şekilde para kazanmanızı sağlayacaktır.

Peki, profesyonel makyaj yaparken izlemeniz gereken yöntemler nelerdir? Gelin bunları aşağıda inceleyelim.

Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu işi yaparak para kazanmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka makyaj alanında eğitim almalısınız. Zaten makyaj yapmak günümüzün en gözde ve en kazançlı iş sektörlerinden biri olduğu için, bu alanda açılan sayısız kurs bulunmaktadır. Yani işiniz çok zor değil! Örneğin; özel kurumların yanı sıra belediyelerin ve mesleki eğitim merkezlerinin düzenlediği kurslardan birini seçerek, profesyonel makyaj sanatçısı olma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz. Elbette bu işin eğitimini almadan önce, gereken nitelikleri taşıyıp taşımadığınıza karar vermiş olmalısınız. Bu nitelikler neler?

Aslında az çok tahmin edebilirsiniz ama yine de bahsedeyim. Profesyonel makyaj yapmak için, eğitimden daha önemli olan şey bu işi sevmeniz ve her anlamda sabırlı olmanızdır. Yani makyaj yapacağınız kişiye, kullanacağınız ruja karşı sabırlı, bekleyeceğiniz müşteriye karşı sabırlı ve işinize karşı sabırlı olmalısınız. Zira siz bir ürün değil hizmetinizi hatta sanatınızı satacaksınız. Çok iyi makyaj yapıyor, dünyanın en pahalı rujları ile hava atıyor olabilirsiniz ama karşınızdaki kişinin her zaman emeğinizi takdir edeceğini düşünmeyin. Bazen çok iyi iş çıkardığınızı düşündüğünüz birinin hakaretlerine maruz kalabilir, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Sonuçta bu gibi durumlar her işte karşılaşılabilecek riskler arasındadır.

Evet, makyaj yapmak çok eğlencelidir ama yeterice sabırlı belki biraz da gamsız değilsiniz, bu işte çok mutsuz olabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz tüm tepkileri tahmin etmek ve bazen insanların ne dediğini umursamamak, benimsemeniz gereken prensiplerden birkaçı olmalıdır. Unutmayın, siz bir sanatçı olacaksınız, ama bu bir sanatçıda olan kırılganlığa sahip olmanızı gerektirmiyor. Şimdi diğer detaylara geçelim.

Freelance Makyaj Yaparak Para Kazanmak

Freelance Makyaj Yaparak Para KazanmakEğer bu işi freelance olarak yapmak istiyorsanız, şimdi bahsedeceğim noktalara dikkat etmelisiniz. Bu arada gerekli eğitiminizi aldığınızı varsayarak konuştuğumun altını çizeyim. Evet dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi, kendinizi geliştirmek ve yaratıcılığınızı güçlendirmek için sürekli araştırma halinde olmanız. Bunun için ünlü makyaj sanatçılarının çalışmalarını inceleyebilir, piyasadaki yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca işinizi iyi yapmak istiyorsanız, makyaj yapma alanında yeterince deneyim kazanmalısınız. Aldığınız eğitim size bunun temelini vermiş olabilir. Ancak tecrübenizi arttırmak sizin yeteneğinize kalmıştır. Ve bunun için de yakınlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Komşularınız, arkadaşlarınız, akrabalarınız aklınıza kim gelirse, uygun anı bulduğunuzda ona makyaj yapmayı teklif edebilirsiniz. Zaten hiçbir kadın “sana makyaj yapmamı ister misin” dediğinizde bunu reddetmeyecektir. Farklı yüzler, farklı tarzlar, farklı yaş gruplarında çalıştıkça, elinizin hızlandığını, kişileri güzelleştirme yeteneğinizin doğaçlama olarak ortaya çıktığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:
El İşi ve Örgü Yaparak Para Kazanmak

Kullandığınız malzemeler konusunda da sürekli araştırma içinde olmalısınız. Yeni çıkan bir ürünü incelemeli, test etmeli ve onu ne tür makyajlarda kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. İlaveten; çok iyi bir marka diye hep o markanın ürünlerini kullanmaktan kaçınmak yararınıza olacaktır. Farklı makyaj markalarını deneyerek, hangi müşterinizde hangi ürünü kullanmanız gerektiğini bilir ve en doğru kararı verirsiniz. Öte yandan, makyaj yaptığınız kişilerin farklı yüz tiplerinde, farklı ten renklerinde, farklı göz renklerinde olmasına dikkat ederseniz, becerinizi geliştirmiş olursunuz. Dergiler okumak, bloglar okumak, makyaj trendlerini incelemek sadece işin başında değil, makyaj sanatçılığı kariyeriniz boyunca devam ettirmeniz gereken prensipleriniz olmalıdır.

Tüm bu dediklerimi yaptıktan sonra ise, kendinize bir portfolyo hazırlamalısınız. Bunu bir kitap halinde bastırabilir ya da internet ortamında reklamınızı yapmak için kullanabilirsiniz. Portfolyonuzda farklı tarzlarda yapmış olduğunuz çalışmaların yer almasına özen gösterin. Örneğin makyaj yaptığınız kişiler sadece sarışın ve genç olanlardan oluşmasın. Genç, yaşlı, sarışın, esmer, mavi gözlü, yuvarlak yüzlü gibi farklı tipte müşterileriniz olsun ki yeteneğinizi insanlara daha iyi pazarlayabilin.

Tüm bunların yanında değinmem gereken bir diğer nokta ise, müşterilerle ilişkinizin kuvvetli olması. Güler yüzlülük her işin olmazsa olmazları arasındadır evet. Ancak insanların size güzel görünmek ve daha mutlu olmak için geldiğini düşünürseniz, enerjinizi sürekli yüksek tutmanızın ne kadar gerekli olduğunu anlarsınız. Karşınızdaki kişinin ne istediğini bilmek, tarzını daha iyi anlayabilmek için pozitif olmalı ve iletişim yönünüzün kuvvetli olması gerekmektedir. İşte bu gibi noktalara dikkat ederseniz, makyaj sanatçılığından gayet iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Tabii ilk etapta biraz beklemeniz gerekecektir. Çünkü makyaj sektöründeyseniz adınızın duyulması biraz zaman alacaktır. Ama zaten ben size daha en başında sabırlı olmanın bu işte ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Bu yüzden siz zaten adınızın duyulmasını bekleyebilecek kadar sabırlı olacaksınız. Birkaç müşteriyle başlayarak, kulaktan kulağa yayılan haberlerle, bu eğlenceli işten yüksek miktarlarda para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında açılan düğün sezonu ile birlikte işleriniz de artabilir. Yaz aylarında yapılabilecek ek işler için tıklayın.

Bir Firmaya veya Kuaföre Bağlı Makyaj Sanatçılığı Yaparak Para Kazanmak

Bir Firmaya veya Kuaföre Bağlı Makyaj Sanatçılığı Yaparak Para KazanmakEğer bu işi bireysel olarak yapmak istemiyorsanız, ilgili firmalara başvurabilir ve bir yere bağlı olarak sanatınızı icra edebilirsiniz. Hem bu şekilde, yukarıda bahsettiğim kriterler için de uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca bir firmaya bağlı olarak çalıştığınız takdirde doğal olarak isim yapmış olacaksınız. Siz istemeseniz bile bir süre sonra özel makyaj için kapınızı çalan müşteriler olacaktır. Bu noktada isteyenler işine devam ederek, boş zamanlarında freelance makyaj yaparak ek gelir elde edecektir. Serbest zamanlı çalışmayı benimseyenler ise hiç uğraş vermeden isim yapmış olmanın keyfiyle, makyaj yaparak para kazanma yöntemine bu yoldan devam edeceklerdir.

Sonuçta şu anda makyaj artisti, makyöz, makyaj sanatçısı adı altında yayına koyulan sayısız iş ilanı var. Yani hangi alandan para kazanacağınıza kara vermek tamamen size kalmış.

Kimler Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanabilir?Tekrar söylüyorum, makyaj yaparak para kazanmak istiyorsanız bu işi gerçekten seviyor olmanız gerekmektedir. Eğer makyaj yapmayı seviyorsanız, gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir. İsteyerek ve hep daha fazlasını öğrenmeye çalışarak alınan bir eğitimin ardından bu işe ilk büyük adımınızı atmış olursunuz. Araştırmalar, portfolyolar, kendinizi geliştirme ve pazarlama taktikleri, denemeler derken bir anda ne kadar çok para kazandığınıza siz bile şaşıracaksınız. Tabii, profesyonel makyaj yaparak para kazanacak kişilerin sabırlı, güler yüzlü, hoşgörülü, iletişimi kuvvetli, araştırmayı seven kişiler olması gerektiğinin de altını çizeyim.

Kısacası bu iş ancak sevildiği vakit iyi kazançlar sağlayacaktır. Kazanç derken, hem maddi hem de manevi kazançlarınızı kastettim. Sonuçta insanlar size onları güzelleştirecek bir sihirbaza bakar gibi bakacaklar. Ve işiniz bir nihayete erdiği zaman, kişinin yüzündeki memnuniyeti görecek, bu memnuniyet doğal olarak ondan size geçerek, aranızdaki ilişki bir bakıma karşılıklı kazan kazan alışverişine dönüşecektir. Bir işten daha fazla ne isteyebilirsiniz ki? Renk, mutluluk, yaratıcılık, güzellik, iletişim, sanat, moda… İsteyebileceğiniz her şey zaten bu sektörde var!

Profesyonel Makyaj Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Profesyonel Makyaj Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Evet, makyaj yaparak ne kadar para kazanılır? BU sektördeki kazancınız hiç ummadığınız kadar yüksek rakamlara ulaşabilir. Tabii şayet yeterli emeği gösterir ve işinize dört elle sarılırsanız! Öte yandan, makyaj yaparak ne kadar para kazanacağınızı belirleyen faktörler arasında, bu alanda hangi yöntemi kullanacağınız belirleyici etken olacaktır. Mesela, isim yapmış bir firmaya bağlı olarak çalışırsanız, elde edeceğiniz ortalama kazanç 3000-4000 lira arasında olacaktır.

Freelance olarak çalışırsanız ise, kazancınız ne kadar iş yaptığınıza bağlı olarak değişecektir. Mesela, gelin makyajları üzerine yoğunlaştınız. Bir gelin aksesuarı yaparak para kazanmak ne kadar karlı ise gelin makyajı da o kadar karlıdır. Alınan ortalama ücretin 1500 liradan başladığını düşünürseniz, profesyonel makyaj işinin ülkemiz standartlarına göre çok çok iyi getirisi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ya da gelin makyajı değil de günlük makyaj yaptığınızı düşünelim. Kazancınız en az 350-400 lira olacaktır. Dikkat edin verdiğim rakamlar en düşükleri. Tabii bu işi gerçekten profesyonel anlamda yapanlar için.

Neticede, makyaj yaparak para kazanmak hususunda öğrenmeniz gereken şeyleri artık biliyorsunuz. Bu noktadan sonra yönünüzü belirlemek size kalmış. Eğer siz de bu para kazanma yöntemini kullanmak istiyorsanız, adımınızı bir an önce atın derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın