Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Spekülasyonlarla Yükseliyor

Petrol Spekülasyonlarla Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD büyüme rakamlarının açıklanmasıyla birlikte akaryakıt talebinde artış olabileceği yönünde alınan sinyaller ile petrol, son iki haftanın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. ABD ekonomisinin 10 yıldan uzun bir sürenin en hızlı büyümesini kaydettiği açıklandı ve bu veri dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de akaryakıt talebinin artacağını işaret etti.

Amerikan gösterge petrolü Batı Teksas Petrolü (WTI), dün % 3,4 oranında yükseldi ve ardından New York piyasasında % 0,7 oranında düşüş yaşadı. ABD yurtiçi hasıla büyümesi, Temmuz – Eylül dönemlerinde yıllık bazda % 5 oranında yükseldi. Bu da 2003 yılından bu yana en büyük genişlemenin yaşandığını ortaya koydu.

EIA tarafından açıklanan ABD petrol stokları verisi öncesinde yapılan ankete göre analistler, stokların geçtiğimiz hafta 2,5 milyon varil daraldığı tahmininde bulundu. ABD’de petrol üretimi son 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerinde. Ayrıca OPEC pazar payını korumak için üretimi düşürmeme kararı aldı ve küresel arz fazlasının şiddetlenmesi ile petrol yönünü aşağı çevirdi. Sonucunda ise petrol fiyatları 2008 yılından bu yana gördüğü en büyük yıllık düşüşü kaydetme yolunda ilerliyor.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al NaimiSuudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi ise hafta başında petrol fiyatlarının 20 dolara düşmesiyle dahi üretimde azalma yapmayacaklarını açıkladı. Bu açıklama OPEC birliğinin stratejisindeki radikal değişimi yansıtıyor ve OPEC kuruluşundan bu yana üretimi sınırlı tutarak, petrol fiyatlarını yukarı çekmeye odaklanmıştır. Ama bu dönemde yeni teknolojiler ve sahaların devreye girmesi ile OPEC fiyat dışında pazar payına odaklanmış durumda.

Pazar payını korumak isteyen OPEC, “Fiyatların 20, 40, 50, 60 dolara düşmesinin bir önemi yok” diye sert tavrını sürdürdüğünü belirtti. Haziran ayından bu yana yeni arz kaynakları ve Avrupa ile Asya’da yaşayan talep düşüşü ile birlikte petrol fiyatları yaklaşık olarak % 50 oranında düşüş kaydetti. Bu düşüş yüksek maliyetli üretim yaşan şirketleri ve ekonomisi petrole dayalı olan ülkeleri son derece tehdit ediyor.

Dün açıklanan veriler sonrasında, petrol fiyatları yükselişini ikinci güne taşıdı. CMC Markets Plc şef piyasa analisti Michael Hewson konu ile ilgili olarak, “Bireysel tüketim ve yatırımlardaki artış, ABD ekonomisinin hız kazandığı ve kendi ayakları üzerinde durabileceğini işaret ediyor, bu da 2015 yılı için olumlu bir ivme anlamına geliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu