Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+’ten Petrol Fiyatını Artıracak Karar Gelebilir: Kesinti Uzatılabilir

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC+) petrol kesintilerini uzatabileceği iddia edildi. Bu olursa petrol fiyatlarının artabileceği belirtiliyor.
OPEC+’ten Petrol Fiyatını Artıracak Karar Gelebilir: Kesinti Uzatılabilir
HABER GİRİŞ

OPEC ve müttefikleri, günlük 2,2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerinin Haziran sonrasına uzatılmasına ilişkin resmi görüşmelere henüz başlamadı, ancak OPEC+ üreticilerinden üç kaynak, talebin başarısız olması halinde kesintilere devam edebileceklerini söyledi.

ABD ve OPEC+ üyesi olmayan diğer petrol üreticilerinin üretimindeki artış ve talep endişeleri, OPEC+ tarafından 2022’nin sonlarından beri bir dizi petrol üretim kesintisi uygulanmasına neden oldu.

OPEC+, 1 Haziran’da Viyana’da bir araya gelerek üretim politikalarını belirleyecek ve son iddialara ilişkin bir açıklama yapmadı. Şu anda OPEC+, günlük yaklaşık 5.86 milyon varil üretim kesintisi gerçekleştiriyor ki bu rakam, küresel talebin yaklaşık yüzde 5.7’sine denk geliyor.

Bu üretim kesintileri, OPEC+ üyelerinin 2024 sonuna kadar devam edecek olan günlük 3.66 milyon varil ve Haziran sonunda sona erecek olan günlük 2.2 milyon varil gönüllü üretim kesintilerini içeriyor.

Energy Aspects’ten Richard Bronze, “OPEC+’nın üretim kesintilerini Haziran sonrasına uzatma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüklerini, fakat henüz kesin bir görüş belirtmediklerini söyledi. Buna neden olarak değerlendirme ve karar alma dönemine girildiğini düşünmediklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

İddialar son günlerde petrol fiyatlarındaki düşüşün ortasında geldi. Ham petrol varil fiyatı hafta boyunca düşüyor ve yazım itibarıyla 79 dolar seviyesinde bulunuyor. Brent petrol ise 83 dolardan alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.