Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları OPEC’in Talep Beklentisindeki Artışla %1’den Fazla Yükseldi

Aşı gelişmeleri ve ekonomiyi desteklemek için uygulanan politikalar, küresel günlük petrol talebinin 6 milyon varile çıkmasını sağlarken, bu gelişme fiyatlara olumlu yansıdı.
Petrol Fiyatları OPEC’in Talep Beklentisindeki Artışla %1’den Fazla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 2021 yılına ait küresel talep beklentisini yükseltti. Bir önceki rapora göre 100 bin varil artırılan günlük ortalama petrol talebi beklentisi, 6 milyon varil olarak açıklandı. Salgında aşı çalışmalarının hızlandırılmasının ve ekonomiye destek paketlerinin piyasayı olumlu etkileyeceği öngörüldü.

Petrol fiyatları OPEC’in talep öngörüsündeki iyileşmesinin ardından yükseldi.
Petrol 61 Doları Test Etti
Grafik: Piyasa.Paratic.com

ABD türü ham petrolün varil fiyatı 12 Nisan haftasına 59 dolar civarından başladı. Aynı gün 58 seviyesine inip, ardından yeniden toparlanma eğilimi gösterdi. Salı günü 60 dolar üzerine çıkan ham petrol OPEC kararının ardından hızını artırarak 61 doları da aştı.

Fiyatlar saat 08.55’te %1,18 artışla 60,88 dolardan işlem görüyor. Çarşamba günü küresel piyasalarda pozitif bir tablo çizerek 60,38 – 61,02  arasında hareket etti. Son gösterdiği performansın ardından haftalık kazancını %2,28’e taşıdı. Ancak aylık bazda %6,68 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Brent petrolün varili %1,35 yükselişle 64,52 dolardan işlem görmekte. Önceki kapanışını 63,67 dolar olarak kaydederken, hafta ortasında gelen talep iyimserliğiyle kazancını genişletti.

GCM Yatırım analistleri WTI petrolü için 59,50 – 60,00 bölgesinin takip edileceğini aktardı. Gün içinde bu bölge üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteğinin devam edeceği, altında ise düşüş tarafına geçeceği yorumu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu