Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Mayıs’ta Yaklaşık %90 Artış Gösterdi

Petrol fiyatları tarihi düşük seviyelere geriledikten sonra Mayıs ayında yüzde 90'a yakın yükseliş kaydetti.
Petrol Fiyatları Mayıs’ta Yaklaşık %90 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasası, koronavirüsün arz ve talep dengesini fazlasıyla bozması sonucunda tarihi düşüş yaşadı. ABD ham petrol vadelileri, Nisan ayında -40 dolara kadar gerilemiş ve olay Kara Nisan olarak adlandırılmıştı. 21 Nisan’da 6,55 dolara kadar gerileyen ham petrol fiyatları, dünkü işlemleri 35,34 dolardan sonlandırdı.

Petrol fiyatları, Mayıs ayının son işlem gününü %5’ten fazla artışla sonlandırdı ve tarihin en iyi ayını talepteki artışla kapattı.
Petrol Fiyatları Mayıs Ayı Toparlanma
Görsel: Piyasa.Paratic.com

Rekor seviyedeki arz kesintileri de petrol fiyatlarının toparlanmasında etkili oldu. ABD göstergesi West Texas Intermediate petrolü, Mayıs ayını %88 oranında bir kazançla tamamladı. Bu oran, WTI petrolün rekor düzeyde artış gösterdiği ikinci en iyi ay oldu. İşaret edilen diğer aylık artış ise %44,6 artışın görüldüğü 1990 yılının Eylül ayıdır.

Buna karşın bazı uzmanlar, fiyatlardaki artışın tarihi düşüşün ardından geldiğini söylüyorlar. Yani eski zirvelere dönmeden önce izlemesi gereken bir yol olduğunu kaydediyorlar. Petrol fiyatının 35 dolara yükselmesinin kutlanacak bir şey olmadığını da ifade ediyorlar.

ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından Perşembe günü yayımlanan veriler, 22 Mayıs tarihinde sona eren hafta için benzin talebinin önceki haftaya göre günde 7,3 milyon varile yükseldiğini gösterdi.
22 Mayıs Haftası Benzin Talebi
Görsel: EIA

WTI için ana teslimat noktası olan Oklahoma Cushing’de depolama 3,4 milyon varil azalırken, rafineri kullanımı da %69’dan %71’e yükseldi. FactSet’e göre; toplam stok 7 milyon 928 bin varil artarken, analist tahminlerinin 1,3 milyon varil altında yer aldı.

OPEC ve petrol üreten müttefikleri, Nisan ayında gerçekleşen toplantılar serisinde tarihteki en dik üretim kısıtlamasını kabul ettiler. Mayıs ayının başlarında Suudi Arabistan, 1 Haziran’dan itibaren OPEC+ tarafından kabul edilen kesintilerin üstünde gönüllü olarak günlük 1 milyon varil daha keseceğini açıkladı. Daha sonra Kuveyt ve BAE de ek kesintiler yapacağını söyledi.

ABD, Mart ayındaki rekor seviyede olan günlük 13,1 milyon varil olan üretimini, günlük 11,4 milyon varile geçti.
ABD Günlük Petrol Üretimi
Görsel: EIA

Norveç ve Kanada ise üretimlerini ölçeklendireceğini duyurdu. OPEC+ üretim kesintileri şu anda 1 Temmuz’da başlayacak. Grubun daha derin kesintilere karar vermesi için 9-10 Haziran’da gerçekleşecek toplantılar izlenecek.

Kesintilerin devam edip etmeyeceği konusundaki şüpheler, petrol piyasasında gerginlik yaratıyor. Yine de WTI petrol, beşinci haftasında da düz bir kazanca işaret ediyor. Cuma günü sözleşmeleri varil başına 35,49 dolar seviyesine ulaştı. Seans başında ise 32,36 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Uluslararası gösterge Brent petrolü ise %0,11 oranında değer kazancıyla varil başına 35,33 dolardan işlem gördü. Brent petrolü, 1999’dan beri en iyi ayı olarak %39,81 oranında değer kazandı. Ancak bu aylık bazda rekor yükselişler, ani düşüşün toparlanmasından kaynaklanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%