Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

7 Haftanın En Düşüğünden Toparlanan Petrol Kayıplarının Bir Kısmını Geri Aldı

Dün yedi haftanın en sert düşüşünü kaydeden petrol fiyatları, Salı günkü işlemlerde hafif yükselişe geçti. Şu sıralarda Brent türü ham petrolün varili 56 dolar üzerinden işlem görüyor.
7 Haftanın En Düşüğünden Toparlanan Petrol Kayıplarının Bir Kısmını Geri Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son haftalarda petrol fiyatları üzerinde baskı yaratan en önemli unsur kuşkusuz ki koronavirüs salgını oldu. Salgının küresel ekonomi ve petrol talebini negatif etkileyeceği endişesi fiyatların düşüş trendinde kalmasına sebep oluyor. Pazartesi günü bir yılı aşkın zamanın en uzun yükseliş serisini sonlandırarak yedi haftanın en sert düşüşünü kaydeden petrol fiyatları Salı günü kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Saat 11:46’da varili 51,51 dolardan işlem gören ham petrol gün içi en yüksek 52,02 dolara ulaştı.

Petrol FiyatlarıVadeli petrol kontratları New York piyasasında virüs nedeniyle can kayıplarının hızla artmasıyla %3,7 oranında düşüş göstermişti. Son gelen habere göre İtalya’da 6, İran’da ise 16 kişi daha hayatını kaybetti. Petrol fiyatları bu sert düşüşün ardından hafifçe yükselerek Pazartesi günkü kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Bu gelişmede Dünya Sağlık Örgütünün durumun endişe verici olmasının yanında, henüz salgın haline gelmediği açıklamasının da etkisi gözlendi. GCM Yatırım analistleri ham petrolde 52 ila 52,5 aralıklarının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor. Bu seviyelerin altında kaldığı sürece düşüş potansiyelini koruyacağı, yükseliş tarafına geçebilmesi için 52,50 üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiği ifade ediliyor.

Gün içi hareket aralığı 56,98 – 56,30 dolar olan Brent petrol şu dakikalarda %0,39 artıda 56,52’den işlem görüyor.

Petrol Hafif YükseldiPetrol fiyatları son birkaç hafta içerisinde küresel ekonomideki yavaşlamanın çok büyük olmayacağı iyimserliği ile ralli yapmıştı. Fakat salgının beklenenden daha hızlı bir şekilde yayılması OPEC ve ortaklarının fiyatları istikrara kavuşturmak için harekete geçmesi piyasalardaki dalgalanmayı artırdı.

ANZ Banking Group Ltd. kıdemli emtia analisti Daniel Hynes, virüsün etkileri konusunda bugüne kadar sadece Çin konusunda endişe duyulduğunu, fakat son gelişmelerin bunun çok ötesine geçtiğini gösterdiğini aktardı. Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser, virüsün petrol talebindeki etkisinin kısa süreli olacağını ve yılın ikinci yarısından itibaren yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu