Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD’nin Rekor Üretimiyle Yukarı Yönde Seyrediyor

ABD’nin dış ticarette daha uzlaşmacı adım atması, ticaret anlaşması ve ham petrol üretiminde rekor artış olması fiyatların kazancını korumasını sağladı.
Petrol Fiyatları ABD’nin Rekor Üretimiyle Yukarı Yönde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı bilgiye göre ABD’deki ham petrol üretimi 4-10 Ocak haftasında günlük ortalama 97 bin varil artış gösterdi. 3 bin varillik düşüşün gerçekleştiği Alaska eyaleti dışındaki eyaletlerde, 100 bin varil artış oldu. Böylelikle geçen hafta ABD ham petrol üretimi günlük 13 milyon varile yükselerek rekor kırdı. Fiyatlar söz konusu gelişmenin ardından yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor.

ABD’de ticari ham petrol üretimi %0,6 azalarak 428,5 milyon varile geriledi.

Ham Petrol ÜretimiÜlkedeki günlük ortalama ham petrol üretimi 16-22 Kasım haftasında 12,9 milyon varille rekor kırmıştı. Geçen hafta 13 milyon varile yükselerek bu rekoru geride bıraktı. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stoklarında değişiklik olmadı ve 635 milyon varilde kaldı.

%2,7’ye tekabül eden 6,7 milyon varillik artışla, benzin stokları 258,3 milyon varile dayandı. Bu alanda piyasanın beklentisi 3,4 milyon artış olmasıydı. Piyasalar rekor düzeyde üretimi değerlendirirken, bir taraftan da ABD’nin dış ticaret konusunda daha uzlaşmacı yaklaşacağının sinyalini vermesi, petrol fiyatlarının kazançlarını korumasını sağladı.

Ham petrolün varili TSİ 14:34’te 58,91 dolardan işlem görürken, gün içerisinde dar bantta hareket etti.

Ham PetrolMart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 65,13 dolara kadar çıktı. Fiyatlar Cuma günü 64,48 – 65,13 dolar arasında hareket ederken, şu dakikalarda %0,73 artıda 65,09 dolardan işlem görüyor.

AxiTrader Asya Pasifik piyasa stratejisti Stephen Innes, ticaret anlaşmasının ilk fazının imzalanmasının piyasadaki iyimserliği artırdığını, bunun da petrol fiyatlarını desteklediğini belirtti.

Fiyatların yükselmesine yardımcı olan diğer etkeni ise Senato’nun ABD-Meksika-Kanada serbest ticaret anlaşmasını onaylaması olarak gösterdi. Söz konusu gelişmelerin ABD ekonomisine destek sağlayacağını, buna paralel olarak dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olması sebebiyle fiyatların yukarı yönde hareket edeceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%