Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Düşen Stoklardan Aldığı Destekle 71 $ Üzerinde Fiyatlanıyor

Ham petrol vadeli işlemleri, dün yüzde 3'ten fazla yükselip kapanışı 71,47 dolarda yaptıktan sonra bugün 71 eşiğinin üzerinde hareket ediyor.
Petrol Düşen Stoklardan Aldığı Destekle 71 $ Üzerinde Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk günü 66 dolara kadar inen Batı Teksas türü ham petrol, dün ABD ham petrol stoklarında başka bir düşüşe işaret eden rapordan aldığı destekle yükseldi. Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü, 17 Aralık’ta sona eren haftada ham petrol stoklarının geçen hafta 3,67 milyon varil düştüğünü tahmin etti.

Analistlerin haftaya ilişkin beklentileri ise hafta için 2,63 milyon varillik daha küçük bir düşüşe işaret ediyordu. Ayrıca Rusya’nın akışları durdurmasının ardından Avrupa’da doğal gaz fiyatları yükseldi.

Ham petrol, 71,16 – 71,78 dolar aralığında hareket etti.
Petrol Düşen Stoklardan Aldığı Destekle 71 $ Üzerinde Fiyatlanıyor
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Böylece haftanın en yükseğini kaydetti. Yine de aylık ve haftalık bazda negatif performanstan kurtulamadı. Aylık yüzde 7’ye yakın değer kaybeden Batı Teksas türü petrol, yıllık bazda yüzde 52 değer kazandı.

Yukarı yönlü ivmenin sürmesi durumunda petrol için ilk teknik direnç 71,70 doları gösterdi.

GCM Yatırım günlük analizinde gün içinde Avrupa ve ABD borsalarının seyri ile ABD Enerji Bilgi Dairesi’nin açıklayacağı stok rakamları takip edilebileceğini belirtti. Önümüzdeki süreçte fiyatlamaların 70,00 – 70,50 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünümün ön planda olabileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu