Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol Delta Varyantı Kaygısıyla 4 Dolar Birden Geriledi

OPEC ve ortakları üretim konusunda hala net bir karara varamamışken, petrol piyasası yayılımı artan delta varyantı etkisiyle baskı altında.
Ham Petrol Delta Varyantı Kaygısıyla 4 Dolar Birden Geriledi

Petrol fiyatları Salı günkü işlemlerde son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının artırılması planlanan üretim miktarında anlaşma sağlayamaması ham petrolün 77 dolar sınırına dayanmasını sağladı.

OPEC tarafında anlaşmazlık devam etse de fiyatlar son 24 saatte %2’den fazla düşüş gösterdi. Söz konusu gelişmede dünyanın dört bir yanından gelen delta varyantının etkisi oldu.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 76,98 dolardan, 72,94’e geriledi.
Ham Petrol 73 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün öğleden önceki işlemlerde bu seviyeye çıkan petrol, ardından keskin düşüşe geçti. Akşam saatlerinde 73 doların altına indikten sonra, Çarşamba günü hafif toparlandı. TSİ 08.40’ta %0,20 artışla, 73,55 dolardan işlem görüyor. 74,69 dolarda seyreden Brent petrol dün 77,83’e tırmanmıştı.

Analistler OPEC ve ortakların arz konusunda fikir birliğine varamamasının piyasada bir süre daha dalgalanma yaratacağını belirtiyor. Diğer yandan da Covid-19 pandemisinde delta varyantının etkileri fiyatlanıyor.

Güncel gelişmelere göre ABD’nin dört eyaletinde vakaların %80’ini delta varyantı oluşturuyor. Uzmanlar özellikle düşük aşılama oranı olan bölgelerde, bulaşıcılık oranı yüksek olan bu türün tehlike içerdiğine dikkat çekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dün yaptığı açıklamada, ülkemizde üç ilde delta plus varyantının tespit edildiğini söyledi.

Bu gelişmeler toparlanmasını hızlandıran ve pandemide verdiği kayıpları silen petrol piyasasında, talep görünümü için bir kez daha bozulma endişesi doğurdu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum