Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD’de Günlük Vaka Sayısının Rekor Düzeyde Gitmesiyle Düştü

ABD’nin Teksas ve Florida gibi yakıt tüketiminin fazla olduğu eyaletlerinde koronavirüs vaka sayısının çok yüksek gitmesi, talep endişesiyle birlikte petrol fiyatlarını baskıladı.
Petrol Fiyatları ABD’de Günlük Vaka Sayısının Rekor Düzeyde Gitmesiyle Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınında altı ayı geride bırakırken dünya genelinde toplam vaka sayısı 11 milyon 779 bini geçti. 541 bin 716 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği pandemiden en ağır şekilde etkilenen ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Ülkede toplam vaka sayısı 3 milyonu aşarken bazı eyaletlerde vakaların hala rekor düzeyde artış gösterdiği bilgisi alınıyor. Mart ayından itibaren pandeminin tüm dünyada hız kazanmasıyla birlikte küresel petrol talebindeki düşüş fiyatlara da sert bir şekilde yansımıştı.

Ardından OPEC ve ortaklarının getirdiği üretim kısıntısı kararı ile normalleşme adımına geçilmeye başlanması piyasanın toparlanmasına yardımcı oldu. Fakat dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de vakalardaki şiddetli artış, petrol fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

Amerika’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 133 bini geçti.
Amerika Coronavirüs Vaka Tablosu
Kaynak: Worldometers

New York 422 bin vaka ile salgının merkez üssü konumunda. Bu kenti 277 bin vaka ile Kaliforniya, 210 binle Teksas, 206 binle Florida, 177 binle New Jersey ve 148 bin Illinois izliyor. Bazı eyaletlerde vakalar hala rekor düzeyde artış gösteriyor. Florida’da 4 Temmuz’da 11 bin 458, 5 Temmuz’da 10 bin 59 ve 6 Temmuz’da 6 bin 336 yeni vaka bildirildi.

Tablonun karamsar olduğu bir başka eyalet olan Teksas’ta son 24 saat içinde 9 bin 54 ile şu ana kadarki en yüksek pozitif vaka bildirildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, son yaptığı açıklamada ülkenin özellikle batı ve güney eyaletlerinde vakaların artmasından dolayı duyduğu endişeyi dile getirdi.

ABD açısından salgının hiç iyi durumda olmadığını söyleyen Fauci, hala birinci dalganın yaşandığını belirtti. Vaka sayısının hiçbir şekilde hedeflenen seviyeye inmediğini ve kontrol altına alınamadığını, derhal harekete geçilmesi gereken çok ciddi bir tablo olduğunun altını çizdi.

Virüsün yayılmasını engellemek amacıyla konulan kısıtlamalara kimsenin itiraz etmemesi gerektiğini söyleyen Fauci, aşı çalışmaları konusunda ilerleme olduğunu aktardı.

Ancak yapılacak aşının insanları sadece belirli bir süre idare edeceğini ve ömür boyu koruyamayacağını vurguladı. Fauci daha önce yaptığı açıklamada, durumun kontrol altına alınmadığı sürece günlük vaka sayısının 100 binleri göreceğini söylemişti.

Petrol fiyatları dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinde vakaların hız kesmeden devam etmesiyle eksiye yöneldi.
7 Temmuz Brent Petrol Tablosu
Kaynak: Investing

Başta ABD olmak üzere birçok ülkede vakalarda artış olması yakıt talebinin yeniden azalacağına dair endişeleri artırdı. Piyasadaki bu kaygı Salı günü petrol fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Eylül vadeli Brent petrol, gün içinde 42,46 dolara kadar geriledi.

RBC bankası analistleri özellikle ABD’de pandeminin durumunun petrol talebini sınırlandıracağına dair endişeleri körüklediğini söyledi. Oanda Corp.’un Asya Pasifik analisti Jeffrey Halley, piyasanın şu ara belirsizlik bölgesine sıkışmış durumda olduğunu aktardı.

Halley, değerlendirmesine  “Ekonomilerin yeniden açılmasına ilişkin iyimser hava, koronavirüs pandemisinin tüm dünyada yayılmaya devam etmesi sonucu kısmi kısıtlamaların tekrar uygulamaya koyulması ile beraber artık bozulmuş durumda.” sözleriyle devam etti.

ABD türü ham petrolün varili TSİ 17:05’te %0,57 ekside 40,41 dolardan işlem görüyor.
ABD Ham Petrolü 40 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gün içinde 39 dolara inen varil petrolün fiyatı son bir ay içinde %20’den fazla yükseldi. Fakat son günlerde bir yandan ekonomilerin açılmasının iyimserliği, diğer taraftan vakalardaki artış endişesinin arasında hapsoldu.

Analistler 39,30 altındaki kapanışlarda 38,20 ve 31,15, üstündekilerde ise 41,0 ve 42,50 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor. Bu arada bugün fiyatların gerilemesinde bir başka etken ABD ham petrol stoklarında artış beklentisiydi.

HAM PETROL FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Analistler benzin stoklarında artış, ham petrolde ise düşüş bekliyor. Özellikle Florida, Teksas ve Kaliforniya gibi yakıt tüketiminin fazla olduğu yerlerde vakalardaki artışla kısıtlamaların yeniden devreye konulması, piyasanın negatif etkilenmesine sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%