Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC’in Virüs Etkisini Değerlendirdiği Toplantıları Sürerken Petrol Fiyatları Hafif Yükseldi

Düşen talep ve fiyatları görüşmek için bir araya gelen OPEC ve müttefiklerinin üretim kısıntısı ihtimalini değerlendirmesi, petrol piyasasında toparlanma sağladı.
OPEC’in Virüs Etkisini Değerlendirdiği Toplantıları Sürerken Petrol Fiyatları Hafif Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrasında birçok hava yolu şirketi uçuşlarını askıya aldı. Bazı ülkeler ülke sınırları içinde yaşayan vatandaşlarına seyahat yasağı koyarken, uçuşların iptal edilmesi akaryakıt kullanımını da paralel olarak düşürdü.

Koronavirüs salgınının küresel talebi düşüreceği endişesi hafta başında ham petrolün varilini 49 dolara kadar çekti. Bunun üzerine Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve ortakları virüsün petrol talebindeki ve fiyatlardaki düşüşünü değerlendirmek için acil toplanma kararı aldı.

Toplantının amacı piyasayı yeniden dengeye kavuşturmak için ne tür önlemlerin alınacağının görüşülmesi. OPEC koalisyonu toplantıları üçüncü gününe girerken, üretim kısıntısı ihtimali fiyatların hafif yükselmesini sağladı.

Üretim kısıntısı ihtimalinin yüksek olması ham petrolü yeniden 52 dolara taşıdı.

Petrol FiyatlarıGelen haberler OPEC ve ortaklarının küresel talep endişesine karşı üretim kısıntısında anlaşma olasılığının yüksek olduğu yönünde. Her ne kadar Rusya ve Suudi Arabistan’ın daha farklı görüşte olduğu aktarılsa da diğer olasılığın daha fazla olması bu sabah petrol fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Fiyatların toparlanmasında bir başka etken ise Çin Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama oldu. 14 Şubat itibarıyla 75 milyar dolarlık ABD ürününe uygulanan ek vergi tarifelerinin düşürüleceği açıklandı. Virüs salgınının seyahat azalmasına bağlı olarak akaryakıt tüketimini düşürmesinin yanında, dünya ticaretini de olumsuz etkileyeceği şüphesiz. Hayatını kaybedenlerin ve vaka sayısının hızla arttığı Ocak ayının başından bu yana petrol %18 aşağıda seyrediyor.

Ancak üçüncü gününe giren toplantılardan üretim kısıntısı kararının çıkacağına dair oluşan iyimserlik, fiyatların yükselmesine yardımcı oldu. Brent petrolün varili 55,52 – 56,56 dolar arasında hareket etti. Saat 11:35’te %1,16 artıda 55,92 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda ham petrol 51,70 dolarda seyrediyor. AxiCorp baş piyasa stratejisti Stephen Innes, yatırımcıların piyasaya dair iyimserliğinin arttığını fakat Çin’de üretimin düşmesinden dolayı fiyatların yeniden eksiye yönelebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%