Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC+ Günlük Petrol Üretim Kararını Açıkladı

OPEC ve OPEC+ toplantısından günlük petrol üretim kararı ile ilgili sonuçlar yayımlandı. İşte toplantının ayrıntıları...
OPEC+ Günlük Petrol Üretim Kararını Açıkladı
Yorum

Bugün video konferans yoluyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve diğer petrol üreticilerinin bakanlarını (OPEC+) kapsayan toplantı gerçekleşti. 25’incisi gerçekleşen aylık toplantıdan çıkacak kararlar petrol piyasasında merakla bekleniyordu.

Resmi web sitesinde açıklanan karar, Mart ayı için 400 bin varillik üretim artışına işaret etti. 26. toplantının ise 2 Mart 2022’de gerçekleşeceği bildirildi.

OPEC+ yaz aylarında alınan kararla her ay 400 bin varillik artışlarla üretim kapasitesini kademeli olarak artıyordu. Piyasa beklentisi de 400 bin varillik bir artış olması yönünde şekillenmişti.

Brent petrol fiyatı kararların açıklandığı sırada 90 dolar bandını geçtikten sonra yeniden gerilemeye başladı.
Brent Petrol Fiyatı Yüzde 0,19 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Toplantı öncesinde gerileme kaydeden brent petrol 89 dolar civarında seyretti. Günün en düşüğünü 88,48 dolar ile kaydettikten sonra toplantı kararlarıyla birlikte 90,76 dolara kadar tırmandı. TSİ 17:07 sularında %0,19 oranında ekside 90,01 dolardan işlem görmeye başladı.

Brent petrol karar sonrası hızlı hareket ederken, ham petrol fiyatı %1,5 oranında yükselişle 89,56 dolarda seyretmeye başladı. Brent ile ham petrol fiyatı arasındaki makasın daraldığı görülürken, 90 dolar üzerindeki seyrin akaryakıt fiyatlarına yeni zamların gelebileceğini gösteriyor.

Petrol fiyatları Ocak’ta varil başına 90 dolar sınırının üzerine çıkmıştı. Bu seviyeler 7 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedilirken, fiyatlarda 3 haneli rakamlara dönüş beklentisi güçlenmişti. Arzın pandemi kaynaklı olarak talepteki güçlü toparlanmaya ayak uyduramaması dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%