Yatırım yapmaya başla!

Nike Hisseleri %11 Artan Net Gelir Sonrası Sert Yükseldi

2021 birinci mali çeyrek sonuçlarını açıklayan spor markası Nike’ın online satışlarında %82 artış oldu. Seans boyunca primli seyreden hisse senedi, kapanış sonrasında %13 yükseliş gösterdi.
Nike Hisseleri %11 Artan Net Gelir Sonrası Sert Yükseldi

ABD merkezli spor giyim ve aksesuar markası olan Nike, pandemi sürecinde avantajlı olan kesimlerden oldu. Salgının tüm dünyada artış göstermeye başladığı Mart ve Nisan aylarında birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulandı.

İnsanların evde durması ve çalışması, sosyal ortamlardan kendini izole etmesi internet alışverişini de zorunlu kıldı. Birinci mali çeyrek sonuçlarını açıklayan Nike’ın online satışları %82 artarken, bu olumlu veri Salı günü borsadaki hisse senetlerine de yansıdı.

Çin gibi önemli pazarlarda toparlanmanın hızlanması, Nine’ın Haziran-Ağustos döneminde giyim kategorisinin %200 büyümesini sağladı.
Nike Finansal Sonuçları
Kaynak: Nike Inc.

Şirket CEO’su John Donahoe, genel tablo itibarıyla tüketicilerin dijital satış ortamlarına odaklandığını ve uzun süre bunun değişmeyeceğini söyledi. 31 Ağustos ile sona eren dönemde 1,518 milyar dolar net gelir sağlandı.

Bir önceki yıl 10.66 milyar dolar olan toplam gelir 10.59 milyar dolara geriledi. Yine de 9.15 milyar dolar olan analist tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde markanın en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’daki satışlardan elde edilen gelir %2 düşse de, Çin’de %6 oranında artış gerçekleşti.

Fakat Kuzey Amerika için de açıklanan satış miktarı 4,2 milyar dolar ile 3,39 milyar dolar olan piyasa beklentisini geride bıraktı. Üç aylık çeyreklik dönemde, şirketin online platform üzerinde yapılan satışlar %82 gibi ciddi oranda bir artış gösterdi.

New York Borsası’nda işlem gören Nike Inc (NKE) hisseleri, olumlu gelen çeyreklik veri sonrasında sert yükseldi.
Nike Hisseleri Yükseldi
Kaynak: Markets Business Insider

Salı günü 113,1 dolardan işlemlere açılan Nike hisseleri, net gelirin %11 artması ve online satışlardaki sert yükselişin ardından, günü %3,09 değer kazancıyşa 116,87 dolardan tamamladı. Ancak kapanış sonrasında yükselişini devam ettirerek %13’ten fazla primlendi.

2021 ilk mali çeyrek verilerine göre hisse başına net kazanç 95 cent oldu. Piyasanın beklentisi ise 47 cent olması yönündeydi.

Dünya devi spor markasının stokları çeyreklik olarak %9 azalsa da, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %15 daha fazla oldu.

Nike CEO’su Donahoe, açıklanan veriler doğrultusunda küresel boyutta tam bir rekabet göstermeye devam ettiklerini söyledi. Net karlılıkta online satışların büyük payı olduğu ifade edilirken, dijital dönüşümün uzun vadeli büyümeyi de destekleyeceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum