Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğuş Otomotiv’in Kararı Piyasayı Salladı! Hisseler Sert Düştü

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. hisselerine ilişkin önemli bir karar alındı. Doğuş Holding'in aldığı kararla hisseler borsada işlem gören niteliğe dönüştürülecek. İşte detaylar;
Doğuş Otomotiv’in Kararı Piyasayı Salladı! Hisseler Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından paylaşılan bildirimde Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS) hisselerinde Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde borsada işlem gören niteliğe dönüştürme kararı açıklandı.

Doğuş Oto hisseleri ile ilgili dikkat çeken karara imza atan Doğuş Holding, Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin yüzde 10’unu temsil eden 22 milyon liralık nominal değerli payların borsada işlem gören pay niteliğine dönüştürülmesine karar verdi.

Kararın, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Karar Organı’nın i-SPK 128.19 14 Şubat 2023 tarihli ve 9/178 sayılı ilke kararı ve SPK’nın VII-128.1 sayılı Pay Tebliği’nin 27’nci maddesi gereğince alındığı bildirildi.

Bu kapsamda sermayenin yüzde 3’ünü aşan Borsa’da işlem gören nitelikte olmayan payların borsada işlem gören niteliğe dönüştürüleceğine işaret edildi. Ayrıca borsada satılabilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu Kurul onayına sunulduğu belirtildi.

Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından onaylanması durumunda söz konusu payların Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde Borsa’da işlem gören niteliğe dönüştürüleceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar DOAS Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsada DOAS koduyla işlem gören şirket hissesi yıllık bazda yatırımcısına yüzde 185,37 oranında prim sağladı. Nisan ayında brüt 40,9090909 lira, net ise 36,8181818 lira temettü dağıtan şirket payları aylık bazda yüzde 5,25 oranında değer kazandı.

Gün içinde 295-306 lira aralığında işlem gören DOAS TSİ 14.41 itibarıyla yüzde 4,92 düşüşle 295,25 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın