Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’yı Borsadan Çekmeyi Düşündüğünü Duyuran Musk Yine Olay Yarattı!

Yine şaşırtıcı bir haberle gündeme gelen Elon Musk, Tesla’yı borsadan çekmeyi düşündüğünü duyurdu. Detaylar şöyle;
Tesla’yı Borsadan Çekmeyi Düşündüğünü Duyuran Musk Yine Olay Yarattı!
Yorum

Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk, dün Twitter’daki paylaşımında; Tesla’yı hisse başına 420 dolardan borsadan çekmeyi düşündüğünü ve gerekli finansmanın garantilendiğini açıkladı.

Yankı uyandıran bu paylaşımının yanında ayrıca; “borsadan çekilmemiz durumunda şu andaki tüm yatırımcılar umarım Tesla’da kalır” ifadesini kullandı. İlaveten; böyle bir durumda yatırımcıların hisselerini 420 dolardan satabileceğini ya da özel bir şirket olarak hisseleri elinde tutabileceklerini vurguladı. Fakat nihai kararın henüz verilmediğini de belirtti.

Elon Musk’ın dün Twitter’dan yaptığı duyurusu tüm dünyanın dikkatini çekti çünkü ortada Tesla’nın borsadan çekilme ihtimali vardı.

Tartışmalı girişimci Musk, Tesla’nn hisse başına 420 dolardan borsadan çekilebileceğini ve gerekli finansmanın sağlandığını dile getirdi. Tesla hisseleri çıkan haberlerin ardından 380 dolara kadar yükselerek günü % 11’lik artışla kapattı.

Diğer taraftan; Tesla’nın düşeceğini uman yatırımcılar Musk’ın tweeti ile 1.3 milyar dolar zarar etti çünkü yükselişin ardından hisseler işleme kapatıldı.

Tesla Borsadan ÇekiliyorYatırımcılara önceden haber verildiği takdirde bu tür duyuruları sosyal medya kanallarından yapma izni veren SEC’in yetkisine dayanarak böyle bir açıklama yaptığı düşünülen Musk, söz konusu duyurusuyla piyasaları alt üst etmeyi başardı.

Tüm bunların yanında; Musk’ın şirket çalışanlarına yönelik bir mesaj yayımlayarak söz konusu hamlenin gerekçelerinden bahsettiği kaydedildi.

Tesla Borsadan Çekiliyor Elon Musk Duyurdu Bu mesajda, Musk çalışanlara Tesla’nın özel mülkiyete geçirilmesinin hissedarların oyu ile kesinleşeceğini aktardı. Ve “Süreç beklediğim gibi sonuçlanırsa, özel bir Tesla hepimiz için muazzam bir fırsat olacaktır. Her iki durumda da gelecek çok parlak ve misyonumuzu yerine getirmek için mücadeleye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Musk’ın borsadan çekilme düşüncesinin hisselerdeki dengesizlikten ve üç aylık mali hedeflere ulaşma baskısından şirketi korumak istemesinden doğduğu belirtildi.

Tesla Özel Mülkiyete Geçmesi için Hissedar Oyu Bekleniyor Sonuçta; Tesla’nın ne yaparsa yapsın Wall Street’i etkileyemediği ve Elon Musk’ın analistlerle sık sık tartışmaya girdiği biliniyordu. Öyle ki Wall Street ikinci çeyrekte Model 3 başarısından bile etkilenmemiş, Tesla hisseleri düşmeye devam etmişti. Hatta Deutsche Bank hakkında da benzer bir yorumda bulunan Big short efsanesi Steve Eisman dahi Tesla’ya karşı bahse girmişti.

Öte yandan; dün Tesla hakkında yapılan bir başka haber de Financial Times’da yer aldı. Buna göre; Tesla hisselerinin % 3 ila 5 arasındaki oranının Suudi Kamu Yatırım Fonu tarafından destekleneceği duyuruldu. Fonun yatırımlarıyla şirkette 1.7 milyar dolar ve 2.9 milyar dolar arasında pozisyon alabileceği yazılmıştı. Bu da Suudi Yatırım Fonu’nun şirketin en büyük yatırımcısı konumuna getirebilirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu