Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moda Dünyasının En Zengin 10 Erkek Tasarımcısı

Roberto Cavalli, Giorgio Armani, Stefano Gabbana ve diğerleri! Listemizden moda dünyasının en zengin erkek tasarımcıları kimlerdir öğrenebilirsiniz.
Moda Dünyasının En Zengin 10 Erkek Tasarımcısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeryüzünde hiçbir akım yoktur ki milyarları peşinden sürüklemeyi başarsın. Moda, günümüzde muhtemelen istihdam alanı en geniş sektördür. Giyimden aksesuara, makyajdan saç kesimine varıncaya kadar her şeyin bu dünya içinde yer alması, verilen önemin de bir ispatı değil mi? Bu inanışın aslında bir cinsiyeti yoktur; fakat moda genellikle kadınlarla özdeşleşmiş bir kavram olarak karşımıza çıkar. Tabi ki bir kadın, erkek gözünden çok daha farklı görünür. Bu yüzden midir bilinmez, dünyanın en başarılı moda tasarımcıları da erkektir.

Düşünebiliyor musunuz, sizin bir çiziminize markalar milyonlar döküyor; tasarladığınız kıyafetler için hanımefendiler mağazalarda kuyruklar oluşturuyor. Belki abartmış olduğumuzu düşünüyorsunuz; ama inanın az bile söyledik desek yeri. Zaten bu isimleri incelediğinizde sizler de bizlere fazlasıyla hak vereceksiniz.

Elinizdeki yetenek dünya üzerinde milyarda birse, kazandığınız ücrette o ölçüde büyüyor. Listemizdeki moda tasarımcılarının hepsi isimleriyle özdeşleşen markalarıyla bilinmektedir. Üzerimizdeki kıyafette ad ya da soyadlarının olması, çoğu kişiye göre tarif edilemez bir mutluluk kaynağı. Bu yüzden de dünyanın en seçkin markalarının yaratıcılarını daha yakından incelemeye değer bulduk.

İşte karşınızda dünyanın en popüler ve en zengin moda tasarımcıları:

10 Roberto Cavalli

500 Milyon Dolar

Roberto CavalliListemizin ilk sırasında yer alan ismin oldukça klas bir tasarımcı olan Roberto Cavalli olduğunu görüyoruz. Floransalı olan başarılı İtalyan tasarımcının ismiyle bağdaşan dizaynlarından en ünlüsü trend olan taşlanmış kotlarıdır. Bununla birlikte Cavalli’nin hem erkek hem de kadınlar için giyim üretimi yapan popüler markasının yanı sıra, sadece gençler için tasarım yaptığı ayrı bir firması daha bulunuyor.

Farklı tarzıyla kendisini belli eden Cavalli, 500 milyon dolarlık servetinin tamamını yaptığı tasarımlar sayesinde biriktirmiş. Diğer bir deyişle, alnının teriyle kazanmıştır. Şu an 75 yaşında olan isim, bu servetinin sefasını karısı birlikte yaşadığı Toskana’daki villasında sürüyor.

9 Calvin Klein

700 Milyon Dolar

Calvin KleinCalvin Klein ismini daha önce duymamış olan biri olabilir mi? Elbette, hayır! Başarılı moda tasarımcısının ismi, çoğu zaman klasik Amerikan modası ile özdeşleştirilmektedir. Çocukluğundan beri New York’ta yaşayan Klein, modaya olan merakını küçük yaşlarda keşfetmiş ve yetişkin olduğunda bu alana yönelmesi kimseye sürpriz olmamıştır.

Bir erkek takım elbise üreticisinin yanında çırak olarak işe başlayan isim, sadece 2 yıl sonra kendi iş yerini açmayı başarmıştır. Yaklaşık 50 yıl sonra, moda sektöründeki en önemli isimlerden biri olarak gösterilen Calvin Klein, aklınıza gelebilecek hemen her alanda tasarım yapmış bir markadır. Tabii yıllardır çalışmanın sonucu, 700 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

8 Pierre Cardin

723 Milyon Dolar

Pierre CardinHayatta olan en yaşlı moda tasarımcılarından biri de 92 yaşındaki Pierre Cardin! Listemizin 8. sırasında yer alan başarılı isim, 723 milyon dolarlık servetin sahibi. Küçük yaşlarda moda evlerinde çalışmaya başlayan Cardin, çok geçmeden kendi firmasını kurmuş ve en başarılı markalardan biri haline gelmiş. Pierre Cardin’in 20 yıl önce tasarladığı ürünlerinin hala defilelerde boy gösteriyor olmasıysa, ünlü ismin başarısını kanıtlayan en iyi örneklerden biri!

Pierre Cardin şüphesiz başılarla dolu bir hikaye. Fakat kurucusu Pierre’nin yaşlılığı ve çeşitli nedenler yüzünden, marka zor günler geçiriyor. Aslında bu talihi yaşayan sadece Pierre Cardin’de değil, daha birçok marka bu durumla yüz yüze. Diğer markaları, Artık Kimsenin İstemediği 10 Lüks Marka isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

7 Michael Kors

1 Milyar Dolar

Michael KorsMichael Kors da çok genç yaşlarındayken moda dünyasına girmiş isimlerden bir tanesi! New York, Long Island’lı olan ünlü madacı, çocuk model olarak başladığı kariyerini başarıyla sürdürerek kendi markasını kurmayı başarmış tasarımcılardan biridir. Bununla birlikte, Project Runway isimli popüler TV şovunda 5 sezon boyunca jürilik yapan Kors, bu program sayesinde ününe ün katmıştır. 1 milyar dolar değerindeki servetiyle karşımıza çıkan Michael Kors’un ne kadar başarılı olduğunu servetinin değeri göstermiyor mu?

Her bayan Michael Kors imzası taşıyan bir çantası olsun ister. Tabi ki bu o kadar da kolay değil! Zira ünlü markanın fiyatları el yakıyor. En Pahalı Michael Kors Çantası isimli yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

6 Valentino Garavani

1.5 Milyar Dolar

Valentino GaravaniListemizin 6. sırasında yer alan isme baktığımızda, karşımıza 1.5 milyar dolarlık servete sahip Valentino Garavani çıkıyor. Tüm dünyanın takdir ettiği bir tasarımcı olan Garavani, kariyerine başladığı ilk yıllarda, Audrey Hepburn gibi ünlüler ve film yıldızları için tasarladığı özel kıyafetler ile popüler olmuştur. Toplumun üst tabakası için çizdiği tasarımlarıyla her zaman gündemde olmayı başaran isim; artık yeni çizimler yapmasa bile, hala en iyi modacılar arasında gösterilmektedir. Avrupa ülkelerinde sahip olduğu villalarında emekliliğin tadını çıkartan Garavani, milyarlık servetiyle halinden epey hoşnut görünmektedir.

Modanın dev ismi Garavani, ün kazanmaya başladığı günden itibaren çizgisini sürekli üst sıralara tırmandıran modacılar arasında gösteriliyor. Peki, başarılı markanın en pahalı ve en göz alıcı ürünlerini gördünüz mü? En Pahalı 10 Valentino Ürünü isimli yazımızdan takip edebilirsiniz.

5 Domenico Dolce

2 Milyar Dolar

Domenico DolceAilesinin bir giyim fabrikasına sahip olduğu düşünüldüğünde, Dolce’nin moda dünyasına girmiş olması bizi hiç şaşırtmıyor. Çünkü bu fabrikada temel bilgileri öğrenen Dolce, sahip olduğu yeteneğiyle birlikte moda dünyasının en başarılı tasarımcılarından biri olmuştur.

Stefano Gabbana ile harika bir ikili olan Dolce, şu anda dünyanın en büyük moda markalarından biri olan Dolce&Gabbana’yı kurmuştur. Sonuçta, 2 milyar dolarlık servete sahip olan Dolce’nin firmadan kazandığı yıllık geliri her sene milyon dolarlara ulaşmaktadır.

4 Stefano Gabbana

2 Milyar Dolar

Stefano GabbanaTabii ki Dolce’den sonra akla gelen ilk isim Stefano Gabbana olacaktı. Dolce&Gabbana’nın bir diğer ortağı olan Stefano Gabbana’nın serveti de 2 milyar dolar değerinde. Duygusal bir yakınlıkla birbirine yaklaşan iki isim, kurdukları firmayla bir imparatorluğa imza atmışlardır.

Duygusal ilişkilerine geçtiğimiz yıllarda bir son veren ikilinin, iş ortaklığı ise sonsuza kadar sürecek gibi görünmektedir. Asıl mesleği grafik tasarımcılığı olan Stefano Gabbana, yapmış olduğu açıklamalarında moda dünyasına girdiği için kendisini çok şanslı hissettiğini açıkça belirtmektedir. 2 milyar dolarlık servete sahip olan hangi insan kendini şanssız hisseder ki?

Modada taklit etmeden kendi çizgisini yakalayabilen, stilinden asla ödün vermeyen bir marka olabilmek çok kolay değildir. D&G bunu başarabilen sayılı markalar arasında. Peki, firmanın Kadınlara Özel En Pahalı Dolce&Gabbana Tasarımları isimli yazımıza göz attınız mı?

3 Renzo Rosso

3.5 Milyar Dolar

Renzo RossoAlaylı mı, mektepli mi? Dünyanın en yenilikçi erkek tasarımcılarından biri olan Renzo Rosso, hiçbir eğitim almadan moda dünyasına girmiş ve bu alanda büyük başarıya imza atmıştır. Taşlanmış kotların arkasındaki en önemli isimlerden biri olarak gösterilen Renzo, Diesel firmasına ortak olarak ün kazanmış, ardından kendi firması Viktor&Rolf ile moda imparatorlarının arasına girmeyi başarmıştır. Son zamanlarda İtalyan markası Marni’yi de satın alan Renzo, 3.5 milyar dolarlık servetini her geçen gün daha da arttırmaktadır.

2 Ralph Lauren

7.7 Milyar Dolar

Ralph LaurenRalph Rueben Lifshitz isimli markasıyla karşımıza çıkan Ralph Lauren’in ise 7.7 milyar dolarlık bir servete sahip olduğunu görüyoruz. New York, Bronx doğumlu olan Lauren, Amerikan rüyasını gerçekleştirmiş en iyi örneklerden biri olmuştur. Kariyerine Polo’dan 50.000 dolarlık hisse satın alarak başlayan Lauren, kravat satarak başarı yolculuğuna başlamıştır.

Ünlü Polo tişörtlerinin arkasındaki isim olan tasarımcı, milyar dolarlık servetinin hakkını gerçekten vermektedir. Ek bilgi olarak, Ralph Lauren’in 50 ila 100 arasında Ferrari, Bentley ve Alfa Romeo marka otomobilden oluşan pahalı bir koleksiyona sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Ralph Rueben ismini mutlaka bir yerlerde okumuş ya da duymuşuzdur. Peki, bu başarılı ismi ne kadar tanıyorsunuz. Mesela Rueben’in Dünyanın En Zengin 10 Mucidi arasında olduğunu biliyor muydunuz?

1 Giorgio Armani

8.5 Milyar Dolar

Giorgio ArmaniListemizin birinci sırasındaki büyük isim Giorgio Armani, küçük yaşta başka tasarımcıların yanında çalışmaya başlamıştır. Ünlü isim, gelecekte ortağı olacak Sergio Galeotti’nin de yardımıyla, kendi firmasını kurmayı başarmıştır. Daha sonra yavaş yavaş popüler olmaya başlayan Armani, ünlü film Amerikan Jigolo’nun başrol oyuncusu Richard Gere için tasarladığı kıyafetle büyük başarı yakalamıştır.

Sonuçta; lüks erkek takım elbiseleri denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Armani, 8.5 milyar dolarlık büyük bir servete sahiptir. Giorgio Armani’nin bu serveti sayesinde edindiği mülklerden bazılarıysa Dubai ve Milano’dan satın aldığı otellerdir.

Dünyanın en zengin erkek tasarımcılarını paylaştığımız yazının da sonuna geldiğimize göre, başarılı isimler hakkında ne düşündüğünüzü bizimle paylaşabilirisiniz? Henüz meslek seçimi yapmamış genç okuyucularımız eğer yeteneğiniz varsa, neden siz de bu kadar büyük bir isim olmayasınız? Sonuçta yukarıda hep beraber gördük. Hiç eğitim almamış yetenekler bile, sıfırdan başlayarak moda dünyasına isimlerini altın harflerle yazdırmışlar. Tasarımcılık hem çok eğlenceli hem de oldukça karlı bir meslek olarak görünmüyor mu? Ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın