Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’da Bitcoin Yasal Para Birimi Olabilir

Malezya İletişim Bakanlığı, hükümete Bitcoin ve bazı kripto paraların yasal olarak transfer edilebilecek varlıklar olarak kabul edilmesini teklif etti.
Malezya’da Bitcoin Yasal Para Birimi Olabilir
Yorum

Bitcoin son zamanlarda devletler tarafından takip edilirken, bazı ülkeler kripto paraları yasal bir zemine oturmak için çalışmalar yürütüyor.

Malezya İletişim Bakanlığı’nın, hükümeti ülke sınırları içinde resmi bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerini benimsemeye çağırdığı bildirildi. Bloomberg’de yer alan rapora göre, Malezya İletişim Bakan Yardımcısı hükümete ilgili öneriyi ileten isim oldu.

Hükümetin bu talebe olumlu yaklaşacağımı umduklarını belirten politikacı, “Gençlerin kriptoya katılımını geliştirebilmemiz ve onlara yardımcı olabilmemiz için bunu nasıl yasallaştırabileceğimizi görmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bugün itibariyle Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden tek ülke El Salvador oldu. Kripto para birimi deflasyonist yapısı ile yüksek enflasyonun olduğu ülkelerin ilgisini çekiyor. El Salvador bu hamlesinin meyvelerini topluyor gibi görünüyor.

Yakın geçmişte yapılan araştırmalar, El Salvador’un Bitcoin sayesinde turizm gelirinde büyük artış yaşadığını ortaya koymuştu.

Ülkede Madencilere Sert Yaptırımlar Uygulanmıştı

Ülkede Madencilere Sert Yaptırımlar Uygulanmıştı

Bu yöntem Malezya’da uygulanırsa, son birkaç ay içinde kripto para birimlerine ve daha özel olarak dijital varlık madencilerine karşı oldukça düşmanca bir duruş sergilediği için bu hareket sürpriz olacak.

Malezya son dönemde kripto varlıklara ve madencilere karşı oldukça düşmanca bir tutum sergilemişti. Ülkede güvenlik birimleri geçtiğimiz aylarda 1.000’den fazla Bitcoin madenciliği ekipmanına el koymuştu.

Yetkililer, madencilerin yasadışı operasyonları ile 2 milyon dolar değerinde elektriği kaçak olarak kulladığını iddia etmişti. Raporlar ülkede 2021 yılı içerisinde 13 milyon dolar değerinde madencilik ekipmanına el koyduğunu öne sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu