Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Libya’nın En Büyük Petrol Sahasındaki Üretim Aksaklığı Fiyatları Yukarı Çekti

Libya’da yaşanan iç savaşta Hafter’e bağlı güçlerin petrol ihraç limanını kapatması küresel arz endişesi oluştururken, bu durum fiyatların yükselmesini sağladı.
Libya’nın En Büyük Petrol Sahasındaki Üretim Aksaklığı Fiyatları Yukarı Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı‘nda, bölgede kalıcı ateşkes sağlanması konusunda çağrıda bulunuldu. Konferansın sonuç bildirgesi toplamda 55 madde olmak üzere; silah ambargosu, siyasi sürece dönüş, ekonomik ve finansal reformlar, güvenlik alanında reformlar ve ateşkes gibi başlıklar yer aldı.

Tüm askeri faaliyetlerinin sona erdirilmesi çağrısı yapılan konferansta, toprak bütünlüğü vurgulandı. Ancak tüm barışçıl yaklaşıma ve Libya’daki iç savaşı durdurmaya yönelik yapılan konferansa rağmen, ülkenin en büyük petrol sahasında boru hattı Halife Hafter’e ait silahlı güçler tarafından kapatıldı. Söz konusu gelişme arz endişesini doğururken, petrol fiyatları yükseldi.

Libya’da petrol üretimi, Cumartesi günü 1,2 milyon varille son 9 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Libya Üretim DurduNational Oil Corporation tarafından yapılan açıklamada ülkenin günlük petrol üretiminin depolama tankları bir kez tam dolduktan sonra, günlük 72 bin varille sınırlandırılacağı bildirildi. Cumartesi günü 1,2 milyon varile gerileyen günlük ürerim, 2011 yılından bu yana ilk defa bu seviyeye indi.

Söz konusu düşüşün Halife Hafter’e bağlı güçlerin kendi kontrolleri altındaki limanlardan petrol ihracını durdurması ile başladığı ifade edildi. Berlin Konferansı’nda alınan ateşkese yönelik kararlara rağmen, Libya’da petrol üretiminin durma noktasına gelmesi, iç savaşın biteceğine dair iyimserliği azalttı.

Haftanın ilk günü ham petrolün varili 59,66’a, Brent petrolünki 66 dolara yükseldi.

Petrol FiyatlarıVadeli petrol kontratları Londra ve New York piyasasında %2’ye yakın yükseldi. Ham petrolün varil fiyatı gün içinde 58,69 – 59,66 dolar arasında hareket etti. TSİ 14:17’de %0,57 artıda 65,22 dolardan işlem gören Brent petrolün varil fiyatı ise gün içerisinde 65,04 – 66,00 dolar arasında seyretti.

CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, Libya’da yaşanan aksaklığın ardından fiyatlarda yükseliş olmasının beklenen bir durum olduğunu söyledi. Fakat Irak’ta üretimin geçici olarak durdurulmasının çok daha önemli olduğuna dikkat çekti.

Fiyatlar arz sıkıntısı olasılığıyla yükselirken, ABD’de sondaj kulesi sayısında artış olduğu bilgisi geldi. Baker Hughes tarafından açıklanan bilgiye göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 – 17 Ocak haftasında petrol sondaj kulesi sayısı 14 adet artış göstererek, 673’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu