Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Satış Ağırlıklı Küresel Piyasalara Ters Hareket Ediyor

Küresel ölçekte satışların yoğun olduğu Avrupa ve ABD borsalarında sert değer kayıplarının yaşandığı günde BIST gelişmelerin aksine alıcılı seyrediyor.
BIST Satış Ağırlıklı Küresel Piyasalara Ters Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya borsalarında izlediğimiz satıcılı işlemler hala devam ediyor. EM piyasalarında doların güçlenmesi ve ABD faiz artırımı ile başlayan kayıp sürecinde Ekim’in ikinci haftasına aylık bazda %5 kayıp kaydedildi. Türkiye hisse senetleri piyasası, küresel satış dalgasına karşı beklentilerden daha fazla bir direnç göstererek sağlam görünüyor.

Küresel piyasalarda kaydettiğimiz derin satışların aksine BIST hafta başı %1.3 yükselişle başlamış, 96.087,27 puandan kapanış yapmıştı. Sanayi sektörü endeksteki yükseliş furyasına katılamadı. Gelişmelerde gözlemlediğimiz Bankalar Birliği’nin 15 milyon TL altındaki belirli koşullar çerçevesinde olan kredilerde 24 ay vadelendirme için tavsiye kararı alınması, bu olumlu endeks hareketine gösterilen kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Uluslararası Para Fonu Türkiye’nin Büyüme Öngörüsünü Düşürdü

Jeopolitik Konum Not Güncellemesine Kaynak Maddelerden Oldu
IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu Ekim sayısı yayınlandı. Raporda küresel bazlı kaydedilen büyümenin (2016 itibariyle) 2018-19 döneminde de devam edeceği belirtildi. Raporda ticari gerilimlerin ve ülkelerin karşılıklı yaptırımlarının büyüme üzerinde aşağı yönlü bir risk yarattığına değinildi. Uluslararası Para Fonu Türkiye’nin 2018 büyüme öngörüsünü %4.2’den %3.5’e indirdi. Büyüme güncellemesine TL’de kaydedilen zayıflama, sermaye döngüsündeki ani değişiklik, jeopolitik risklere karşı ülkenin kırılgan vaziyeti ve artan belirsizliklerin yatırımcı ve tüketicileri olumsuz etkilemesi maddeleri neden olarak gösterildi.

BIST 100 endeksinde yakından takip edilen noktalarda 95.370 puan önemli bir seviye olarak yorumlanıyor. Destek olarak değerlendirilebilecek 94.520 ve 92.970 puan analistlerce yorumlanırken alım yönlü emirlerin yoğunlaştığı senaryoda direnç olarak 96.950 ve 97.790 seviyelerini takip edebileceğimiz belirtiliyor. Endeks %0.74 artışla 96.801 puandan işlem görmeye devam ediyor. BIST 100 haftalık değişiminde %1.75 düşüş kaydederken aylıkta %3.82’lik bir artış kaydediyor.

BIST Küresel Piyasaların Satış Ağırlığına Ters İşlemler Görüyor

Kayıplarını Ufaktan Toparlayan BIST Artış KaydediyorVadeli işlem opsiyon piyasaları günü olumlu seyrederek açtı. VIOP endeks Ekim sözleşmesinde 118.5570 bir destek görüntüsünde incelenebilirken 119.9660 seviyesinin üstünde genişleyen açılarda destek noktalarının test edilebileceği düşünülüyor.

Olumlu seyrin dünkü spot piyasalarında ılımlı kapanış kaynaklı olduğu düşünülebilir. Spot piyasalarda izlediğimiz yeşil açılış yatırımcıları sevindiriyor. BIST’in EM pazarının aksine son günlerde iyi bir duruş sergilemesi olumlu bir sürecin habercisi mi diye düşünülebiliyor. 

94.500 puan üstü kalıcı seyredilen günlerde bir yükseliş trendinden bahsedilebileceği yorumlanmıştı. 101 puanlardan geri çekilen endekste düzeltmeler başlığı altında satışları incelemiştik tam beklentiler üstü gelen enflasyon verisine kadar. Ancak piyasanın enflasyonu fiyatlamış olması da bir ihtimaldi. Bunca gelişmenin altında zaten olumlu bir enflasyon da beklenmiyordu. Sonuç olarak bakacak olursak, iyiyiz demek için çok çok erken olsa da bu hafta ufak alıcılı seyrin etkisi güzel denilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu