Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Borsa Endekslerindeki Sert Kazanımlar Ciddi Bir Düşüş ile Karşılaşabilir mi?

Dünya genelinde gözlenen Ocak ayı toparlanmasının ani gerçekleşmiş olması son günlerdeki renk değişimlerinin olası bir geri çekilme sinyali verme ihtimalini gündeme getiriyor.
Küresel Borsa Endekslerindeki Sert Kazanımlar Ciddi Bir Düşüş ile Karşılaşabilir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Dow Jones Endeksi Salı günü 300 puanlık bir düşüş (-%1.22) göstererek 24.404 puandan günü kapattı. Risk boyutu en az olan yani ekonomik faktörlerin pozitif duruşlarında yüksek kar getiren ve piyasa bozulmalarında düşük zararlar gösteren Mavi çip endeksi, ticaret ve küresel büyümeyle ilgili endişelerin baş göstermesi kaynaklı endeksin beş seanslık ticaretinde ilk düşüş işaretini kaydetti.

Uluslararası Para Fonu IMF, 2019’da küresel ekonomik büyüme tahminini düşürdükten sonra yatırımcıları, Çin ve Avrupa dahil olmak üzere dünyadaki bazı büyük ekonomilerin beklenenden daha hızlı zayıflaması ihtimaliyle tekrar karşı karşıya bırakmıştı. Haftanın ilk işlem gününde ABD hisse senedi piyasalarının tatil olmasının ardından Salı gerçekleşen ilk işlemler, vadeli endekslerin işaret ettiği yönde negatif bir dalgalanma gösterdi.

Geçtiğimiz yıl Çin ekonomisini gösteren yeni verilere rastlanan rapor 1990’dan bu yana yıllık bazda en yavaş büyümesini kaydetti. 3 Ocak’tan bu yana Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri için en sert düşüş takip edildi. Öğleden sonraki seansta satışların hız kazanması yüksek maliyetli yatırımlar açısından artan zarar yönlü sonuçları gösterdi. Trump yönetiminin ABD’nin Çin ile ticareti konusundaki görüşmeleri yapma teklifini reddettiğini söyledi. Daha sonra idare yetkilileri sunulan raporu reddetti ve hisse senetleri piyasasında gözlenen zararlar sınırlanmış oldu.

Endüstri Şirketlerindeki Düşüş Dikkat Çekici

ABD'li Endüstri Şirketlerinin Kaybı Küresel Piyasada Satış Dalgası YaratabilirStanley Black&Decker ve Johnson&Johnson’dan elde edilen kazançlar, Salı günkü karışık günden baskısında sert kayıplar vererek yatırımcıların büyüme hızının düşürülmesi korkularını tetiklemiş oldu. Stanley Black&Decker (SWK) %15.48 değer kaybı göstererek (-21,19 $) 115,69 $’dan, Johnson&Johnson %1.45 kayıp ile (1,89 $) 128,80 $’dan ilk işlem gününü sonlandırdı.

CLS Investments’ten Marc Pfeffer, ABD piyasalarının dünya çapında gerçekleşenlerden izole olmadığına dikkat çekti. Önemle genel görünümde izlenebilecek unsurlar; ABD-Çin ticaret gerilimleri, hükümetin kapalılık sürecinin devam etmesi ve kurumsal karlar üzerindeki genel etkisi, yatırım ortamını büyük ölçüde değiştirebilecek yatırımcılar için joker olarak görev yapan pozitif ancak daha yavaş ve anlamsız bir büyüme patikası olarak ele alınabilir.

S&P 500 %1.42 kayıpla 2.633 seviyesine gerilerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, 136,87 puan daralarak (-% 1.9) 7.020 seviyesine geriledi. Kayıplar, borsadaki yıl sonu kaydedilen endişe verici finansal gevşemeyi hatırlattı. Dalgalanmanın negatif etkisi ise volatilitenin aşağı yönde çizilecek grafiklere sinyali olarak olumsuz bir yansımada gözlendi.

Yıllar Sonra Gözlenen En Kötü Aralık Ayı

En Kötü Aralık Ayı Performansı GündemdeS&P 500, 1931’den bu yana en kötü Aralık ayını gösterirken; bu yıl %5.0 arttı, çünkü yatırımcılar sağlıklı bir işgücü piyasasına ilişkin verileri daha önce aldılar ve Federal Rezervin iyimserlik için ipucu olarak para politikası ile esnek olacağının sinyallerini reaksiyon gösterdiler. Ancak küresel büyümeyi beklenenden daha zayıf bir şekilde zayıflatan  IMF güncellemesi yatırımcıları korkutuyor. Özellikle ABD’nin Çin’le devam eden ticaret hacmindeki daralmanın giderilememiş olması da operasyonel faaliyetler ve reel sektör üzerinde baskı yaratıyor.

Bazı duyarlılık ölçütleri ve öncü göstergelerin hazırlanılmasında gerçekleştirilen araştırmalara bakıldığında yatırımcıların ağırlıklı bir kısmının şüpheci tarafta kaldığı görülüyor. Bu görüşü, Bank of America Merrill Lynch’in yakın tarihli bir raporunda 25 günlük satış / çağrı oranlarının yüksek kalacağını ve son günlerdeki toparlanma ile yatırımcıların en kötü senaryoların sona erdiğine tamamen ikna olmadığına işaret ettiğini belirtmesi ile destekleyebiliriz.

Wall Street’in büyük bankaları, geri çekilmenin püskürmesini beklemekte ve hisse senetlerinin yeni düşüşlerle karşılaşabileceğini beklediklerini belirttiyor. Örneğin Wells Fargo açıklamasını ele alırsak; endekslerin çok hızlı yükseldiğini ve S&P 500’ün en az %20 düştükten sonra yeni bir seviyeye çıkmasının genellikle ortalama 63 ay sürdüğünü belirtmişti.

Ciddi Bir Düşüş Sinyali Olabilecek Kayıplar

Değer Kayıplarına İşaret Sayılabilecek DeğişimlerEndüstriyel şirketlerden, Stanley Black&Decker’in hisseleri düştükten sonra, araç üreticisinin bu yıl kar eden yatırımcıları yüksek maliyetler, döviz rüzgarları ve ticaret tarifeleri baskısı altında taşınan pozisyonları bırakmaları konusunda uyarmalarıyla piyasalarda Salı günkü sıkıntıya maruz kalındığı gözlenebilir.

Stanley Black&Decker’in Genel Müdürü James Loree 2019’a girerken dış zorlukların sihirli bir şekilde yok olmadığını ifade etti. Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına ve ABD ekonomisinin yakın zamanda ülke tarihindeki kalıcı iyileşmelerden birinin sonuna gelebileceğine dair işaretler olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, ana endekslere ağırlık veren Arconic’in hisseleriydi. Şirket, kendi satışını sürdürmeyeceğini söyledikten sonra hisse senetleri %16.02 düşüş gösterdi (-3,26 $) ve17.09 $’a geriledi. Wall Street sokaklarında daha önceden dikkatimizi çeken gelişme ise Arconic’in kendisini öz sermaye şirketi Apollo Global Management’a satmak üzere görüşmekte olduğunun belirtilmesi haberi idi. Ancak Başkan John Plant Salı günü yaptığı açıklamada, hissedarların çıkarına olacak bir teklif almadığını söyledi.

Global Endekslerde Yön Belirsizlikleri

Global Borsa Endekslerindeki Renk Değişimleri ÜrkütücüDiğer tarafta Stoxx Europe 600, ardışık ikinci düşüşünü gösterirken %0.4’lük bir gerilemenin ardından haftanın üçüncü işlem gününde %0.33 prim yaparken, Asya piyasaları da gelişmeden negatif ayrışma sinyalleri gösterdi. Endekslerde Hang Seng %0.01 ve KOSPI %0.47 değerlenme ve Nikkei 225’te %0.14 gevşeme şeklinde grafiklendi. An itibarıyla Almanya ve İngiltere endekslerinde negatif görünüm devam ederken Fransa CAC 40 endeksi %0.22 primlendi.

Vadeli tarafta Almanya DAX endeksi yatay bir bantta pozitif duruş, Fransa CAC 40 edeksi %0.20 ile pozitif ayrışma ve İngiltere FTSE 100 endeksi %0.42 değer kaybında işlem görmekte. Wall Street vadelileri Dow 30 %0.30, S&P 500 %0.24 ve Nasdaq %0.24 değer kazanımı göstermekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu