Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeopolitik Gerilim Baskısında Daralan BIST ile Primlenen SODA ve Döviz Kontratı

Donald Trump'ın sosyal medya gönderisi ile yükselen dolar SODA'yı değerlerken, jeopolitik baskı Türkiye varlıklarında olumsuz bir etki oluşturuyor.
Jeopolitik Gerilim Baskısında Daralan BIST ile Primlenen SODA ve  Döviz Kontratı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta (7-11 Ocak) küresel piyasalarda gözlenen toparlanmaya paralel hareketler göstermiş ancak primlenme konusunda biraz zayıf kalmıştı. Haftanın son işlem gününde BIST 100 endeksi değer kazanımı görüntüsünde gevşeme gösterse de son işlemlerini pozitif tarafta gerçekleştirmişti.

Endeksin Cuma günü ikinci seansında kazanımlarını iade etmesi özellikle ABD borsalarında gözlenen vadeli tarafın daralma işareti ile baskılıydı ve spot piyasaların satış tarafında açılması da bu baskıyı artırmıştı.

14 Ocak Pazartesi 18 Ocak Cuma işlem haftasına bugün satıcılı bir tablo ile giriş yaptık. Küresel piyasalarda da gözlenen satışlar ABD vadelilerinde %0.85 civarlarında bir değer kaybı ve Uzakdoğu spot hisse senedi endekslerinde ise %1.0 civarında (Nikkei 225 hariç) daralma gözlendi. Borsa İstanbul’da bu harekete paralel değer kaybı ile yeni haftaya merhaba dedi.

Politik Gerilim Dolar Kuru ve SODA’yı Primliyor

Gerilim Dolar Kuru ve SODA'yı DeğerlendirdiAncak BIST’in negatif tavrında etkili olan önemli konu küresel piyasalara karşı gösterdiği yüksek duyarlılıktan ziyade jeopolitik riskin tekrar gündeme gelmiş olmasıydı. ABD Başkan’ı Donald Trump Twitter üzerinden bir gönderisinde “Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz.” ifadesi ile bölgedeki gerilimin tekrar tırmanacağı yönünde okunan sinyaller, ABD ve Türkiye arasındaki olumsuz havanın yeniden gündeme gelmesi ve gelişmeleri kaynak gören dolar kurunda gözlenen 5,54 seviyelerine yükseliş…

Şubat vade döviz kontratında (F_USDTRY0219) ise %0.24’lük bir değer artışı ile 5.6196 TL’den fiyatlanıyor. Kontrat 5.5882 seviyesinde izlenen bir denge (pp) noktası ve aşağı yönde olası 5.4750 desteği ile yukarı tarafta olası 5.5600 ve 5.5930 noktalarında gözlenebilecek dirençlerinde takip edilmekte.

Dolar kurunda değerlenme dediğimizde aklımıza kura hassasiyet gösteren SODA akıllara geliyor. Dolar yorum ve tahminleri geldikçe SODA günün ilk verisinde yatay işaret ederken, birinci seansın ilerleyen saatlerinde 7,73 seviyelerini kaydetti. Hisse an itibarıyla %0.79’luk bir primlenme gösterirken 7,65 TL’den işlem görmekte.

TUPRS Ham Petrol ve İzmit Rafinerideki Bakıma, PGSUS ise Düşen Yolcu Sayısına Paralel

PGSUS ve TUPRS Değer Kaybeden Tarafta GörülüyorDiğer tarafta ham petrolde gözlenen değer kaybı ve İzmit rafinerisi fuel oil dönüşüm tesisinin üç ay sürmesi planlanan teknik bakıma girmesi nedenli TUPRS’de satıcılı bir tablo gözlüyoruz. Hisse son değer kaybında 114 TL seviyelerine kadar katı bir değer kaybı göstermiş ve ardından (geçtiğimiz hafta) sergilediği toparlanma ile 124 TL seviyelerine geri gelmişti. TUPRS bugün %3.51 değer kaybı ile 118,30 TL’den işlem görüyor ve kağıdın aylık değişimi %4.37 oranında bir kaybı gösterirken haftalık farkı %3.59’luk bir değerlenme sergiliyor.

Pegasus Havayolları Aralık ayı toplam yolcu sayısının %3.7 düşüş ile 2.19 milyona gerilediğini duyurdu. Aralık ayı dış hat yolcu trafiği %8.6 artarken, iç hatlarda %10.7’lik bir düşüş görüldü. Aralık ayında dış hatların arz edilen koltuk oranı %20.5 artarken, bu rakam iç hatlarda %10.4 geriledi. Ocak-Aralık ayında dış hat %4.8 ve iç hat yolcu sayısı %11.9 artış kaydederek, toplamda 29.97 milyona ulaştı. Hava yolu şirketinin beklentisi olan yolcu sayısı %11-%13 hedefinin altında %7.7 artış olarak kaydedildi.

PGSUS %0.81 değer kaybı ile 22,08 TL’den alım-satıma girerken, haftanın ilk işlem gününde gözlenen hareket ile hisse aylık performansında %1.75’lik bir değerlenme gösterirken, 52 haftalık farkta %36.52’lik bir kayıp işaret ediyor.

BIST 100 ve Endeks Kontratına Bakış

BIST 100 ve Endeks Kontratında DaralmaBorsa İstanbul önemli 91.5k seviyesinin üzerinde kapanışları ile yukarı yönlü harekete daha yatkın bir hal alır diye yorumlandı son zamanlarda. Endeks neredeyse 92 seviyelerini test etmişti, hatta ABD tarafındaki haftanın son işlem gününde gelen satış baskısı olmasa son kayıplara kıyasla gayet güzel bir seviyeden haftaya veda edecekti. Ancak bu değer konunamadı ve hafif gevşeme ile yine de pozitif bir ayrışma sağlanmıştı.

Politik gelişmelerin baskısında kalan endeks bu hafta satıcılı bir giriş ile işlem aldı. Bankacılık tarafından AKBNK’da sektör hisselerinden katı bir negatif ayrışma ile %2.38 akabinde QNBFB’de %3.87 değer kaybı, THYAO’da %0.66 ve TUPRS’deki sert düşüşler endeksin geri çekilmesine katkı sağlamakta.

BIST 100 haftanın ilk işlem gününde 91.660 seviyesinde gözlemleyebileceğimiz denge noktasını işaret ederken, aşağı yöndeki hareketlerde 91.290 ve 90.890 desteklerini ve yukarı tarafta ise 92k ve 92.425 seviyelerinde izlenebilecek yorumlanan dirençleri ile takip ediliyor. Şubat vade endeks kontratında (F_XU0300219) ise %1.0 civarında değer kaybı spot piyasaya paralel iken fiyatlama 117,275 seviyesinde gerçekleşiyor.  Kontrat olası 117.9250 destek ve 118.9250 direnç noktalarında incelenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu