Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişen İran Çatışması Daha Derin Satış Dalgasına Yol Açabilir

Wall Street analistleri, gelişen İran çatışmasının daha derin satış dalgası getirebileceği konusunda uyardı.
Gelişen İran Çatışması Daha Derin Satış Dalgasına Yol Açabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni yılda yükselen jeopolitik gerilimler piyasadaki iyimserliği olumsuz etkiledi ve Wall Street analistleri satış dalgasının daha yeni başlıyor olabileceği konusunda uyardı. 2019’daki tarihi bir koşudan ve 2020’nin güçlü ilk gününün ardından S&P 500, İranlı General Kasım Süleymani’nin Cuma günü öldürülmesiyle düştü ve petrol fiyatlarında kayda değer yükseliş yaşandı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş hafiflerken hisseler Pazartesi günkü seansa güçsüz bir başlangıç yaptı. Bununla birlikte Ortadoğu krizi ABD endekslerinin artıda kapanış yapmasını engellemedi. Fakat görüş bildiren uzmanlar daha derin satış dalgasının geliyor olabileceğini söyleyerek uyardı.

Bank of America Merrill Lynch’ten Savita Subramanian, bu tür jeopolitik şokların tarihsel olarak stokların keskin bir şekilde gerilemesine yol açtığını ve S&P 500’ün olayların ardından ortalama yüzde 6 ila 7 oranında düştüğünü aktardı.

Jeopolitik Şoklar Tarihsel Olarak Hisse Satış Yol Açtı Brexit ve Arjantin’in borç krizi gibi geçmiş şokları araştıran Subramanian, bu kez geri çekilmenin, bu yılın ilerleyen dönemlerinde iyileşmeden önce tarihsel ortalamaya uygun olacağına inandığını bildirdi.

Pazartesi günkü bir notta Subramanian, petrol fiyatlarındaki artışların kurumsal ve tüketici duyarlılığı üzerindeki etkisinin yanında stagflasyon riskleri göz önüne alındığında negatif olabileceğini belirtti. Öte yandan Wall Street analistlerinden bazılarının, ufukta derin bir satış dalgası, hatta belki de yüzde 10’luk bir düzeltme öngördüğü kaydedildi.

Bu görüş, hisselerin 2019 yıl sonu rallisinde çok hızlı ve çok fazla arttığını, daha derin bir geri çekilmeye savunmasız aşırı yüksek bir ortam yarattığını savundu.

Hisseler 2019 Çok Fazla Arttı

“Aşırı alım durumu ve aşırı iyimserlik taktiksel bir düzeltme için olgunlaşmış bir ortam oluşturdu ve gelişmekte olan İran çatışması bunun katalizörü olabilir.”

Bir düzeltme 52 haftanın en yükseğinden yüzde 10’luk bir düşüşe işaret ediyordu. TJM Institutional Services direktörü Jim Iuorio, S&P 500’ün 3.200 altına düşmesi durumunda 3.025’e kadar inebileceğini tahmin etti. Ayrıca altının şu anda bir alım olduğunu ve değerli metalin ons başına 1.700 dolara kadar işlem yapmasını beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu