Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Bonosu Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Vade süreleri 1 yılı aşmayan devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) hazine bonosu denir. Konuya dair ayrıntılı bilgiye makalemizden ulaşabilrsiniz.
Hazine Bonosu Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Birikimlerini garantiye alarak kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların tercini oluşturan hazine bonoları, devlet güvencesi altındadır. Çünkü hazine bonoları devlet iç borçlanma senetleridir ve vade süreleri 1 yıldan az, 2 aydan fazladır. Bu süre içerisinde hazine bonoları satılmaz, portföyde tutulursa; yatırdığınız parayı faiziyle birlikte geri alırsınız. Bu yüzden risksiz olan bu enstrümanlara yatırım yapabilir, birikimlerinizi kısa vadeli olarak değerlendirebilirsiniz.

Hazine bonoları gibi devlet tahvilleri de güvenilir yatırım aracıdır. Çünkü devlet tahvilleri de bonolar gibi risksiz ve kazançlı enstrümanlardır. Tek farkı vade sürelerinin daha uzun olmasıdır. Birikimlerinizi 1 yıl ve üzeri vade aralığında değerlendirmeyi düşünüyorsanız alternatif olarak portföyünüze devlet tahvillerini ekleyebilirsiniz. Tahvil nedir, yatırımı nasıl yapılır, detaylı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Genellikle yatırımcıların büyük bir kısmı yüksek kazanç elde etmek için yüksek riski göze alırlar. Portföydeki dengeyi sağlamak için de sabit getiri sunan iç borçlanma senetlerine de yatırım yaparlar. Böylece riskler büyük ölçüde dağıtılır ve kontrol edilmesi daha da kolaylaşır.

Devlet iç borçlanma senedi olarak bilinen hazine bonoları emre muharrer senet olarak da anılmaktadır. Devletin fon temin etmek amacıyla Hazine Müsteşarlığı tarafından kısa vadeli olarak çıkarılan senetlere yatırım yaparak hem ülkenin ekonomisine katkı sağlarsınız hem de vade bitiminde anaparanızı faizli bir şekilde geri alırsınız. Bu anlamda faiz oranlarının bonoların değerinin belirlenmesinde etkili olduğunu bilmelisiniz. Şöyle ki; faiz oranlarının artması bonodan elde edeceğiniz getirinin düşmesine neden olur. Yükselmesi ise kazancınızın miktarının artmasını sağlar. Sadece bu durumlar değil, hangi ülkenin hazine bonosuna yatırım yapmışsanız o ülkenin kredi derecelendirme notundan tutunda enflasyon, deflasyona varana kadar her unsurun takibini yapmanız gerekir.

Şimdi; hazine bonosu nedir, yatırımı nasıl yapılır, yatırımcılara sağlamış olduğu avantajlar nelerdir hakkında bilgi vermek istiyorum:

Hazine Bonosu Nedir?

Hazine Bonosu Nedir?Vade süreleri 1 yılı aşmayan devlet iç borçlanma senetlerin (DİBS) hazine bonosu adı verilir. Devletin okul, park alanı gibi yerleri yapmak için kısa sürede ihtiyacı olan parayı bulmak amacıyla ülkelerin Hazine Müsteşarlıkları tarafından çıkartılırlar. Bu senetlere bankalar veya aracı kurumları tarafından yatırım yapabilirsiniz. Hazine bonoların vade süreleri belirli olmasına rağmen faiz getirileri değişken olduğu için vade sonunda ne kadar para kazanılacağı belli değildir. Fakat oranların düşeceğini düşündüğünüz zamanlarda yatırım yapmanız daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle ülke ekonomileri hakkında araştırmalarda bulunmalısınız. Böylece doğru zamanda işlemlerinizi gerçekleştirerek, getiri miktarınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Hazine bonoları güvenilirdir. Alternatif olarak ülkemiz dışındaki DİBS’lere de yatırım yapabilirsiniz. Bu anlamda muhakkak ki geçmiş ödeme durumlarını araştırmalısınız. Buna göre gecikmeli olarak ödeme yapmayan devletlerin bonolarına yönelmelisiniz. Çünkü geçmişte Arjantin’de yaşanan kriz sonucu ödemeler geciktirilmiştir hatta yapılamamıştır. Bu nedenle mağdur duruma düşmemek için olası riskleri önlemek amaçlı araştırma yapmanız gerekir. Ödeme gücü düşük olan devletlerin hazine bonolarını almaktan kaçınmalısınız. Bu konu hakkında ekonomi uzmanlarının önermiş oldukları faaliyet raporlarını inceleyebilir, hangilerinin daha fazla kar getireceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hazine Bonosu Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hazine Bonosu Yatırımı Nasıl Yapılır?Hazine bonoları birinci el piyasalarda işlem görmektedir. Aynı zamanda ikinci el piyasaları da bulunmaktadır. Sabit getirili menkul kıymetlere çok fazla talep olduğu için likit akışı yüksektir. Dolayısıyla faiz getirisi düşünmeyen yatırımcılar vade sonunu beklemeden satış işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda işlemler ya ülkelerin merkez bankaları ya da borsa piyasası kanalıyla yapılmaktadır. Merkez bankalarında bulunan devlet bonolarına komisyonsuz bir şekilde yatırım yaparken, işlemlerinizi borsada aracı kurumları vasıtasıyla gerçekleştirdiğiniz için ek ücret ödemek durumunda kalırsınız. Bu nedenle çoğunlukla bankada yapılan işlemler tercih edilmektedir.

Devlet iç borçlanma senetlerine yatırım yapabilmeniz vadesiz yatırım hesabı açtırmalısınız. Bu konuda öncelikle hangi kanal aralığıyla yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Ve bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz kurumlar arası kıyaslama yapmalısınız. En uygun avantajı sağlayanı, dezavantajı düşük olan kurumu seçmelisiniz. Böylece hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu konuda kesinlikle bono nedir, yatırımı nasıl yapılır bilmelisiniz. (Konu hakkındaki ayrıntılara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Özellikle yatırım enstrümanının değerini etkileyen unsurları öğrenmelisiniz. Tüm bu bilgilere aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde ulaşabilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı daha bilinçli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

Hazine Bonolarının Yatırımcılara Sağlamış Olduğu Avantajlar

Hazine Bonolarının Yatırımcılara Sağlamış Olduğu AvantajlarHazine bonoları vade sürelerinin sonuna kadar tutulduğunda yatırımcıya yatırdığı parayı faiziyle birlikte ödemeyi garantiler. Bu kesinlikle sağlamış oldukları en büyük avantajlar arasında gösterilebilmektedir. Devletin fon teminlerini karşılayabilmesi için borç alması, garip bir durum gibi gözükse de ileriye dönük bakıldığında finansal anlamda ödeme gücünün bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle riski düşük araç olması, aynı şekilde küçük miktarda yatırım yapılması yatırımcılar için son derece avantajlıdır.

Diğer enstrümanlar arasında en düşük vergi oranına tabi tutulması da yatırımcılara sağlamış olduğu başlıca avantajlar arasında sayılabilir. %10 olarak belirlenen bu oran, kazanılan miktarlara çok fazla etki etmemektedir. Bu nedenle hazine bonoları birikimlerini güvenle değerlendirmek isteyenler için alternatifler arasında sayılabilecek enstrümanlardır. Portföydeki riskleri dağıtarak minimum hale getirmesi, düşük vergi avantajı bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Bankalar arası yatırım ücretleri değişse de genellikle 5 TL ve katları üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, minimum sabit getiri sağlayan hazine bonoları risksiz yatırım araçlarıdır. Bu araçlara yatırım yapıldığı süre boyunca finansal enstrümanın kaydı tutulmaktadır ve araçlar emanet hesaplarda ücretsiz bir şekilde saklanmaktadır. Likidite oranları yüksek olan bu varlıklardan getiri sağlamak için vade sonunu beklemenize gerek yoktur. Hazine bonosunun değeri beklentinizi karşıladığı an satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu