Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol 45 Dolara Gerilerken, Gözler OPEC’ten Gelecek Kısıntı Kararında

Petrol fiyatları koronavirüsün talebi azaltmasıyla sert düşerken, son 9 yılın en kötü performansını sergiliyor. Piyasalar üretim kısıntısında bir türlü anlaşmaya varamayan OPEC açıklamalarını bekliyor.
Ham Petrol 45 Dolara Gerilerken, Gözler OPEC’ten Gelecek Kısıntı Kararında
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınının petrol talebini düşürmesi ve daha da düşüreceği endişesi fiyatları baskılıyor. Ham petrolün varil fiyatı artan endişe ile 45,22 dolara kadar indi. 2011 yılından bu yana en kötü haftalık performansını gerçekleştiren fiyatlar, sene başından bu yana yaklaşık %14 oranında düşüş gösterdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) geçtiğimiz haftalarda piyasayı dengeye kavuşturmak için ek bir üretim kısıntısını gündeme getirmişti. Üst üste yapılan toplantılarda fikir ayrılıklarının yaşanması kesin bir kararın çıkmamasına sebep oldu. Ham petrolün 45 dolara kadar inmesinin ardından örgütün önümüzdeki hafta yeniden bir araya geleceği öğrenildi.

OPEC fiyatların son bir yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle birlikte, önümüzdeki hafta Viyana’da toplantı kararı aldı.

Petrol Fiyatları DüşüyorHam petrolün varili saat 12:41’de 45,24 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Brent petrol %3,64 ekside 50,23 dolarda seyrediyor. Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, fiyatlardaki sert düşüşe ilişkin bundan sonra alınacak üretim kısıntısı kararının geç gelmiş bir karar olacağını söyledi.

“Eğer OPEC ve ortakları günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısına giderse, bu fiyatların biraz yükselmesine neden olabilir, ancak bunun altında bir miktar hayal kırıklığı yaratacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

OPEC tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın üretim kısıntısı konusunda baskı uyguladığı fakat Rusya’nın bugüne kadar isteksiz kaldığı ifade edildi. Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, kısıntı konusunda Suudi Arabistan ile işbirliğine devam etmek istediklerini söyledi.

Suudi Arabistan’la enerji alanında birçok değerlendirilecek seçenek olduğunu belirten Novak, bugüne kadar görüş ayrılıkları yaşanmadığını ifade etti. OPEC ve ortakları arasında arz azaltılmasına dair fikir ayrılıkları sürerken, dikkatler 5-6 Mart’ta Viyana’da yapılacak toplantıya çevrildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu