Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs ve Apple’ın Wall Street Düşüşüne Katkısı Büyük Oldu

General Electric, Goldman Sachs ve Apple gibi büyük şirketlerdeki katı geri çekilmeler yatırımcıyı tedirgin ederken, Wall Street piyasalarını negatif etkiledi.
Goldman Sachs ve Apple’ın Wall Street Düşüşüne Katkısı Büyük Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dow Jones’ta haftanın ilk işlem gününde açılış 25.959,33 puandan gerçekleşirken endekste gözlemlenen kayıp 500 puanı aştı. Gün içindeki satışlar teknoloji sektöründe başladı, daha sonra petrol üreticilerinden eğlence şirketlerine kadar her şeyi daha aşağıya çeken geniş bir rotasyona dönüştü. Wall Street endekslerinde görünüm Dow J -%2.32, Nasdaq -%2.75, SPX -%1.96 seviyeleri ile ciddi kayıp sergiledi.

Son zamanlarda kaydedilen toparlanmaların ardından gerçekleşen ciddi aşağı yönlü hareketler piyasaların kırılganlığını sergilemekte olup, gerçekleşen güncel düşüşler yatırımcılar üzerindeki tedirginliği pekiştirdi.

Bazı analistlerce piyasalarda görülen negatif havanın İngiltere ve İtalya’da yaşanan olumsuz süreçlerden kaynaklandığı yorumlandı.

Apple Tedarikçisi Tedirgin

Apple Düşüşleri ve iPhone Siparişleri Bazlı Tedarikçiler TedirginApple, tedarikçilerinden biri olan Lumentum Holdings Inc. kazancını ve gelir görünümünü kesmesiyle düştü (Açılış 44,02, işlem 37,32 dolar) ve şirketin iPhone hattına olan taleple ilgili yeni endişeleri tetiklendi.

Diğer düşüş kaydeden firmalar arasında Apple gibi firmaların da olması yatırımcıların küresel ekonominin yavaşlama belirtileri göstermesi nedeniyle hangi sektörlerin daha yüksek seviyelere çıkabileceği konusunda endişeli pozisyonları bu yıl yaşanılan satış baskısını destekliyor.

SlateStone Wealth’ten Robert Pavlik, insanların artık Amazon, Apple gibi şirketlerin ne yaptığını merak ettiğini ve yatırımlarına dair konuşmaların halk düzeyinde muhabbet konusu olduğunu belirtiyor ve yatırımcıların bu tür teknoloji devlerinde görülen zayıflamanın artması ile geniş pazarda denklemlerin nasıl kurulacağı hakkında belirsiz tablolara karşı sergiledikleri tavır gerginliği artırıyor diyor.

Goldman Kaybı Artabilir

Goldman Sachs'da Değer Kaybı ArtabilirDow Jones endeksinde büyük düşüş kaydeden şirket hisseleri arasında yer alan Goldman Sachs %7.46 değer kaybetti ve 206,05 dolardan Pazartesi gününü kapattı. Ünlü bankanın bir yatırım fonu üzerinden milyarlarca dolar dolandırıcılıkla yükümlü bir finansörle olan etkileşimi ile ilgili endişeler hisse senedine negatif yansıdı. 

Borsadaki düşüşler, Suudi Arabistan’ın ihracatı azaltacağı ve petrol ihraç eden ülkelerin kolektif bir üretim kesintisi olarak nitelendirdiği petrol fiyatlarının daha erken çıkmasıyla birlikte, enerji hisselerinde kısa bir sıçramaya neden oldu. ABD ham petrolü Aralık vade %0.4 değer kaybetti ve son günlerdeki seyrini koruyan düşüş 11 günlük seriye işaret etti.

General Electric CEO’su Tatmin Etmedi

General Electric Revizyonları Yatırımcısını Tatmin EtmediGeneral Electric yönetimi tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalar ve ileriye dönük planların yansımasında olumlu bir etkinin görülmediği dikkatimizi çekiyor. Son günlerde düşüş seyrini koruyan şirket hisselerini toparlamaya değişen CEO ve yeni planları yeterli olmadı. GE düşüşünü haftanın ilk gününde de devam ettirerek %6.88 değer kaybı ile 7,99 dolardan fiyatlandı.

Hisse senetleri düşerken, yatırımcılar oynaklık döneminde iyi performan gösteren temettü ödeyen sektörlerin hisselerine akın etti. Kamu hizmetleri ve gayrimenkul sektörleri, bir önceki yıla kıyasla %0.8 ve %0.4 artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu