Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetlerinde Gevşemeyi Tetikleyen FED Politikası, Borsa Endekslerine İyi Geldi!

ABD varlıklarında riski az olanlara yönelim dümenini tekrar riski görece yüksek varlıklara çevirdi. Endekslerdeki son durum ve Hazine kıymetlerindeki getiri verimine bakış şöyle;
ABD Hazine Kıymetlerinde Gevşemeyi Tetikleyen FED Politikası, Borsa Endekslerine İyi Geldi!
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Perşembe günü yükselişe geçti, ayın sonunda alımlar ve Hazine taleplerine yönelik zayıf Avrupa ekonomik verileri eklendi. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi Perşembe günü %2.629 seviyesini işaret ederken, 2 yıllık kıymetlerdeki getiri ise %2.464’te gözlendi. (%0.06 prim)

Tahvil fiyatları yükseldiğinde düşen faiz oranları, Merkez Bankası yetkililerinin Ocak ayındaki politika toplantılarının ardından para politikasını sıkılaştırmak için uzun yıllar süren bir kampanya yürüttüklerinin ve Merkez Bankası’ndan bu kadar güvercin bir mesajın öngörülememesi kaynaklı sinyallerden sonra sert bir şekilde düştü.

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısına verilen tepki, Perşembe günü devam etti ve fon yöneticileri tahvil endekslerindeki düzeltmeleri eşleştirmeye çalıştıkça, ayın sonunda gelen tipik talep nedeniyle daha da düşük seviyelerde seyreden depresyon getirileri tetiklendi. Treasurys (Hazine varlıkları) gibi güvenli varlıklara duyulan ilginin artırılması, Avro bölgesi ekonomisinin 2018 boyunca dört yıl içinde en zayıf şekilde büyüdüğünü, İtalya’nın ise teknik bir durgunluğa girdiğini gösteren verilerdi.

FED Sonrası Basılacak Marş Beklentisi Soğudu

FED Sonrası Beklentiler DeğiştiÇarşamba günü, FED Başkanı Jerome Powell açıklaması, Avrupa ve Asya’daki serinletici büyüme, faiz oranlarındaki artışın haklı çıkmasını zorlaştıracak riskler olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar ve analistler, düşük verim için devam eden bir marş basma beklentisinin hala garanti edilmediğini bu düzlemde riskli varlıklar üzerine odaklansa da tedirginliğin de kenarda beklediği açıkça görülmekte.

Özellikle şu anda FED riskli yatırım argümanlarını, oranları yükseltmekle tehdit etmediğinden dolayı analistler, bir dizi güçlü ABD ekonomik raporunun enflasyon için beklentilerini artırabileceğini belirtmişti. Bu, tahvillerin asıl tehdidi olan sabit ödemelerinin satın alma gücünü yitirdiğini konusunda okunabilecek bir gelişme olarak görülebilir.

Yatırımcılar, İşgücü Departmanı’nın bugünkü aylık iş raporuna dikkat edecek. The Wall Street Journal tarafından hazırlanan ankette, Aralık ayında 312.000 olarak gerçekleşen seviyenini Ocak ayında 170.000 kişi iş katılımı olarak bekliyorlar. Tahminler, Aralık ayındaki ortalama saatlik kazanç artışının %0.4 seviyesinden %0.3 seviyesine düşürülmüş.

New York Borsaları Katı Seyrini Gevşetti

Wall Street Endekslerinde Primlenme SürüyorSpot hisse senedi piyasalarında gözlenen Powell konuşmasının gerçekleştiği günkü seyir psikolojik ve teknik olarak ciddi sayılabilecek seviyelerde endeks kapanışlarının görülmesine neden olmuştu. Perşembe günkü işlemlerinde de değer kazanan endeksler bir önceki günde kaydedilen hareketin gölgesinde kaldı.

Wall Street piyasaları küresel alım dalgasını başlatmış ve daha sonra kar satışları başlığında gevşemeler göstermişti. Gelişmenin ardından şirketlerin 2018 yılı 4. çeyrek mali tablolarını beklentilerin üzerinde açıklamaya başlamaları ve son zamanlarda şiştiğine inanılan endekslerden kar alımları ile risksiz varlıklara geçişin, Merkez Bankası hamlesine reaksiyon olarak tekrar riskli varlıklar üzerine yönlendirildiği bugünlerde hareketler düzeltmenin teyidi başlığında sağlıklı bir şekilde izlendi.

Dünkü işlemlerinde %1.37 primlenen Nasdaq 7.282 puanda, S&P 500 endeksi ise %0.86 değerlenme ile 2.704 puandan gözlendi. Dow Jones Merkez Bankası toplantı sonuçlarındaki pozitif yansımada en sert hareketi getirmişti ve dünkü işleminde de yine bölgesinden ayrıştı ancak ayrışma bu sefer negatif bölgede gerçekleşti. Endeks %0.06 değer kaybı ile nispeten yatay bir seyirde 24.999,67 seviyesinde kapandı. 25k bölgesinin üzerinde kalması halinde seyrin görüntüsü yatırımcı psikolojisini rahatlatır nitelikte okunmaya daha müsait olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu